Pomnik ofiar w Smoleńsku - wyniki konkursu

Rzeźbiarz Andrzej Sołyga, architekt Dariusz Śmiechowski i grafik Dariusz Komorek są autorami zwycięskiego projektu pomnika ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154, który ma stanąć w Smoleńsku.

Wyniki konkursu ogłoszono podczas konferencji w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku koło Radomia. Druga nagroda trafiła w ręce zespołu: Jeremi T. Królikowski, Krzysztof Ozimek, Mateusz Ozimek i Jan Mazur, a trzecia do Tomasza Tomaszewskiego.

30.303.2012 ORONSKO K. RADOMIA , I NAGRODA , ZWYCIESKI PROJEKT POMNIKA OFIAR KATASTROFY PREZYDENCKIEGO TU - 154 . AUTORAMISA ANDRZEJ SOLYGA , DARIUSZ SMIECHOWSKI I DARIUSZ KUMOREK . WYNIK KOKURSU NA PROJEKT POMNIKA W SMOLENSKU OGLOSZONY PODCZAS KONFERENCJI CENTRUM RZEZBY POLSKIEJ W ORONSKU . FOT. ANNA AJRECKA / AGENCJA GAZETA DLORA strony lokalne GW - RadomWydarzenia SLOWA KLUCZOWE: SMOLENSK POMNIK ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLORA strony lokalne GW - RadomWydarzenia

- Zwycięski projekt odgradza miejsc katastrofy od drogi. Ma też szereg pęknięć co daje wycinkowy kontakt z miejscem samej katastrofy - opowiada prof. Marek Budzyński.

Według założeń projektantów przebieg muru jest zapisem kierunku ostatniej fazy przemieszczania się samolotu - ze wschodu na zachód. Czarny mur o żałobnym, cmentarnym charakterze stanowi jednoczenie granicę dzielącą przestrzeń na część sakralną (teren, na którym rozproszone były szczątki) oraz publiczną w obrębie której znajdują się dwie prostopadłe do siebie drogi, a w tle ogrodzenie lotniska. Dochodząc do miejsca zetknięcia się dróg, na murze znajdują się inskrypcje ofiar katastrofy oraz godło. Tu napotykamy na szeroką przerwę w murze. W jej świetle, w płaszczyźnie poziomej, na terenie sacrum, usytuowany jest plac. Jego czarna płaszczyzna, z delikatnym reliefem, jest miejscem kontemplacji, milczenia i ciszy. Ostatni fragment mury kończy się nagle.

 

czytaj więcej o werdykcie: www.radom.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (12)
Pomnik ofiar w Smoleńsku - wyniki konkursu
Zaloguj się
 • Gość: samba!

  Oceniono 7 razy 3

  Słabe, ale niech zrobią wreszcie ten pomnik i dadzą wszystkim spokój. Pobożne życzenia ;)

 • Gość: Pik

  Oceniono 8 razy 2

  Nie rozumiem dlaczego jest tam tylko krzyż, skoro przedstawicielami byli zwierzchnicy jak i wyznawcy kilku religii, również osoby niewierzące. Oczywiście rozwiązaniem nie jest umieszczenie wszystkich symboli, tylko skonstruowanie miejsca neutralnego, z którym mogliby się utożsamiać wszyscy, dotknięci tragedią.

 • Gość: gaciek

  Oceniono 3 razy 1

  a gdzie płaskorzeźba kaczyńskiego? jak nie ma to projekt zły..

 • Gość: Tom

  Oceniono 3 razy 1

  Do bólu zachowawcze, jak zwykle wygrała nijakość

 • dunimir

  Oceniono 1 raz 1

  Oh wy polskie papugi! Teraz ze jestescie pod butem jankesow to ich nasladujecie. Twu!
  Przecież to nic innego jak plagiat Vietnam Veterans Memorial w Waszyngtonie.

 • Gość: MAKAGRRY

  0

  w oronsku byly lepsze a ten nie spelnial warunkow regulaminu ale wygral ciekawe czemu?

 • Gość: MAKAGRRY

  0

  OHO

 • gsb

  Oceniono 3 razy -1

  Vietnam Veterans Memorial w Waszyngtonie kształtuje teren - tu mamy tylko ścianę. umieszczanie nazwisk ofiar jest standardem przy takich zbiorowych pomnikach. Projekt jest dobry, stonowany, skromny. W tej kontrowersyjnej i wciąż niewyjaśnionej do końca sprawie - pokaz dużego taktu ze strony autorów.

 • Gość: xxxx

  Oceniono 2 razy -2

  ładna wizualizacja i tyle....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX