Metamorfoza starej kamienicy [FILM]

Narożna kamienica w zabytkowym centrum Tarnowskich Gór dziś już niczym nie zachwyca. Niedługo ma się to zmienić...

Za sprawą pracowni Franta Group, budynek dostanie drugie życie. W starych murach architekci zaprojektowali nowoczesny hotel. To będzie jedna z najnowocześniejszych realizacji architektonicznych w mieście.

Zobacz jak architekci przedstawiają metamorfozę budynku:

 

Zabytkowy budynek był wcześniej kilkukrotnie przebudowywany, co spowodowało, że dziś jest bardzo zniszczony i zaniedbany. Architekci silny nacisk położyli na odtworzenie jego pierwotnych elementów oraz zachowanie odpowiednich proporcji. Na podstawie m.in. starych pocztówek częściowo odtworzyli podziały elewacji, gzymsy i boniowanie.

Fasada przybrała neutralny odcień szarości, co współgra z nowoczesną nadbudową. Nową kubaturę wycofano od linii elewacji o metr. Jej szklane ściany, zapewniające gościom hotelowym panoramiczny widok na zabytkowe miasto, osłonięto metalowymi żaluzjami. W nocy nowoczesny penthouse zaświeci ledowym światłem.

Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku. W środku znajdzie się 80 miejsc noclegowych, natomiast przestronny parter zajmie restauracja, bar i sale konferencyjne.

 

ZOBACZ TAKŻE:


Nowoczesna kamienica w Poznaniu


Lewitująca kamienica studia Amoeba


Architekt o Makabryle Roku 2011


Oceń projekt w skali od 1 do 5:
Więcej o:
Komentarze (40)
Metamorfoza starej kamienicy [FILM]
Zaloguj się
 • kubatura29

  Oceniono 23 razy 21

  Wydaje mi się, że tutaj nie chodzi o innowacje, ale o to co można uzyskać i stworzyć bazując na starej tkance - w tym wypadku kamienicy. Projekt jest w porządku. Wizka jeszcze lepsza. A kamienic odnawianych na pęczki to ja nie widziałem - może źle patrzę - pacze. Im więcej takich inicjatyw, tym lepiej. W tym wypadku lepiej dla Tarnowskich Gór. W Kato i Łodzi też by się przydało odnowić/zaadaptować kilkadziesiąt budynków. A tak wszystko się rozkłada na naszych oczach. Pozdrowienia dla sfrustrowanych ; )

 • kubatura29

  Oceniono 20 razy 18

  ; ) Drogi rumcajsie, po Polsce to ja trochę jeżdżę, a we Wrocławiu mieszkam. Dzięki, że wyjaśniłeś wszystkim czym jest frustracja. Pozdrawiam.

 • Gość: Tom

  Oceniono 21 razy 17

  filmik to ładny, zobaczymy jak to będzie jak już skończą renowacje

 • Gość: ddddd

  Oceniono 21 razy 15

  co w tym nadzwyczajnego? ot zwykła renowacja, to powinno być u nas standardem a nie styro + żółto-różowa farba

 • Gość: TPW

  Oceniono 16 razy 14

  TPW do bubazero

  To żart? Chrzanisz niesamowicie. Porównujesz w ogóle te dwa projekty w kontekście miejsca, czy jesteś tylko pieniaczem, który ma za dużo czasu przed klawiaturą? W końcu majówka się zbliża... ; ) Korzystając z okazji TPW śle pozdrowienia dla warcholow, rumcajsow, zer, em1122 coś tam. Kochajcie się. Choć trochę. To przestrzeni wyjdzie na dobre, zwłaszcza publicznej ; D

 • Gość: mk

  Oceniono 14 razy 12

  Najbardziej mnie śmieszą opinie studenciaków którym może będzie dane za min. 10 lat coś podobnego zrobić.

 • dymitri1

  Oceniono 20 razy 12

  Jak efekt finalny będzie zbliżony do tego w prezentacji poglądowej to ok. Sposób nadbudowy i projekt dla mnie w porządku.Fajnie zagrane kolorem - lub jak kto woli jego "brakiem". Na szczęście projektantom nie przyszły do głów pomarańczowe, żółte czy jakies inne bijące po oczach kolory.I co najlepsze zostanie odnowiony kolejny zniszczony obiekt.

 • em123456789

  Oceniono 20 razy 12

  Zawsze mnie ciszą takie różne głupie niefachowe opinie "koszmarek"? Zazwyczaj osoby piszące takie bzdury wynoszą swój poziom świadomości estetycznej z krainy budynków z wieżyczkami i zdobieniami i innym kiczem. Oczywiście każdy tu z krytykujących ten projekt w pięć sekund wymyśliłby coś zdecydowanie lepszego, jak tu niektórzy piszą "odważnego"...chciałbym to zobaczyć...każdy głupiec wydaje takie opinie.
  Ja podziwiam autora gdyż zrobił projekt ładny, dobry w proporcji i pomyśle, zachowawczy jak przystało na chronioną konserwatorsko starówke Tarnowskich Gór...architektura w takim miejscu nie powinna konkurować z otoczeniem.

  Błagam - trochę fachowych opinii o projektach a tu taki bełkot głupców nie mających pojęcia o czym piszą i co krytykują...pozdrawiam

 • en111

  Oceniono 31 razy 9

  ale ładnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX