Kerez zwolniony. Co dalej z Muzeum Sztuki Nowoczesnej?

Miasto zrywa umowę z Christianem Kerezem, projektantem Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Taką informację przekazał dziś sam autor projektu Muzeum szwajcarski architekt Christian Kerez.

Miasto wystosowało oświadczenie w tej sprawie. Informuje w nim, że Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta (który nadzoruje prace nad muzeum wysłał pracowni Christiana Kereza decyzję o odstąpieniu od umowy z winy architekta. Miasto wezwało też do zapłaty kar umownych z tego tytułu, w wysokości 5,4 mln zł.

Miasto wysłało też 30 kwietnia pozew przeciwko firmie architekta "o zapłatę kar umownych naliczonych z tytułu zwłoki w dostarczeniu dokumentacji wraz z odsetkami w łącznej wysokości 1 637 333,79 zł". W kwietniu architekt złożył do Urzędu Miasta żądanie zapłaty za złożenie projektu budowlanego (które nie nastąpiło) oraz żądanie zwrotu kosztów przelotów, spotkań, prezentacji i innych. W piśmie zakwestionował zasadność roszczeń miasta w zakresie złożenia poprawionej dokumentacji projektowej.

Urzędnicy miasta zwracają też uwagę, że w grudniu 2010 roku Christian Kerez "jednostronnie wstrzymał prace projektowe".

Według planów Muzeum Sztuki Nowoczesnej miało powstać na pl. Defilad. Projekt na jego budynek wygrał Christian Kerez w lutym 2007 roku. Jednak współpraca architekta z władzami Warszawy nie układała się dobrze. Spory dotyczyły zarówno proponowanych przez miasto zmian w projekcie jak i wynagrodzenia dla architekta. Według ostatnich ustaleń z początku tego roku Kerez i jego zespół mieli uporać się z uzupełnianiem projektu do końca czerwca.

Ultimatum uzależniające dalszą współpracę od postępów prac projektowych ratusz przedstawił Kerezowi już w listopadzie zeszłego roku. Wtedy jako ostateczny termin oddania projektu wyznaczono luty, potem przesunięto go na czerwiec. O przesunięcie prosił ratusz pełnomocnik Kereza Krzysztof Wojtkowiak. Paweł Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, który nadzoruje budowę muzeum mówił wtedy "Gazecie", że w przypadku zerwania umowy z architektem ratusz może ogłosić kolejny konkurs lub rozważyć przejęcie koncepcji Kereza, ogłaszając np. przetarg na dokończenie tych prac.

Jedyna pewna informacja w całej sprawie to taka, że w miejscu przeznaczonym pod budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej stanie na razie największy w Polsce McDonald's. Mimo, że pawilon ma funkcjonować jedynie podczas Euro 2012, jego powstanie może budzić niepokój. Czy tymczasowa struktura rzeczywiście przejdzie do historii wraz z piłkarskimi igrzyskami, a może podobnie jak - również tymczasowe w zamiarze - hale KDT, pozostanie tam na dłużej? Te pytania i ciągłe wątpliwości obnażają gorzką prawdę, że w gruncie rzeczy żadnego planu dla zabudowy centralnego placu Warszawy Miasto wciąż nie wymyśliło.

O tymczasowym projekcie baru fast food na placu Defilad czytaj w artykule "Wielki McDonald's w centrum Warszawy"

 

źródło: warszawa.gazeta.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:


Ostateczna wersja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej


Czas na Muzeum Sztuki Nowoczesnej! Do czerwca


To już pewne: Muzeum Sztuki w pawilonie meblowym


Więcej o:
Komentarze (13)
Kerez zwolniony. Co dalej z Muzeum Sztuki Nowoczesnej?
Zaloguj się
 • a-thomek

  Oceniono 15 razy 13

  Mieliśmy mieć w Polsce Gehry'ego, Hadid, Kereza...
  Nie mamy nikogo.
  WTF?

 • Gość: er

  Oceniono 9 razy 5

  ktoś wie coś wiecej? czemu kerez nie oddał dokumentacji? Strzelił focha czy urzędasy próbowali załatwić coś po "polsku"?

 • dunimir

  Oceniono 6 razy 2

  A moze by zatrudnili jakiegos polskiego architekta do stworzenia tego muzeum sztuk.

  No ale w koncu McDonald's to tez swego rodzaju sztuka nowoczesna aczkolwiek mielonego. No a hamburger to istne arcydzielo nowoczesnosci -- sztuczny, nudny, i bez smaku.

 • Gość: Nair

  Oceniono 8 razy 2

  Szkoda :/

 • Gość: ciupagawryj

  Oceniono 11 razy 1

  no i dobrze, brzydki kloc który ciekawie tylko by wyglądał z góry, z normalnej perspektywy zewnątrz wyglądałby jak kolejny brudny kloc z komuny

 • Gość: bullxy

  Oceniono 4 razy 0

  Dziekujemy ci bufetowo! To twoja ostatnia kadencja!

 • pepech

  Oceniono 2 razy 0

  Kretyni z ratusza zabili najlepszy projekt w Warszawie. To znacząca strata, bo architektura wysokiej klasy jest w Polsce rzadkością. Jest jeszcze nadzieja w Simfonia Varsovia, ale jak widać Plac Defilad zasługuje wyłącznie na McDonald'a... Wielka szkoda...

 • ytrewq654

  Oceniono 2 razy 0

  prawda jest taka że władzą miasta od początku ten projekt się nie podobał i chciały się pozbyć Kereza i jego projektu, przykre

 • Gość: Mi

  Oceniono 6 razy -4

  A może by tak pozwolić zaprojektować coś studentom? Przpuszaczam, że i dla miasta i dla studentów była by to ciekawa sprawa. No i pewnie wyszło by taniej ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX