Żagiel Libeskinda to brzydal

Zgadzacie się? [sondaż]

W swoim ostatnim artykule o apartamentowcu Złota 44 projektu Daniela Libeskinda, Michał Wojtczuk nie zostawia na nim suchej nitki. Dziennikarz Gazety Stołecznej zauważa, że prawie zrealizowany budynek wygląda dziś zupełnie inaczej niż na wizualizacjach prezentowanych podczas promocji świetnie zapowiadającego się wieżowca. Wojtczuk nie ma już złudzeń, że najwyższy apartamentowiec z Polsce będzie po prostu brzydki. Oto co napisał:

"Piszę to z przykrością, bo kibicowałem inwestycji przy Złotej. Trzymałem kciuki za 192-metrowy apartamentowiec o śmiałych kształtach w samym centrum stolicy, który powstał na miejscu rozebranego centrum handlowego. Wizjonerski projekt słynnego Daniela Libeskinda był w moim odczuciu na tyle oryginalny, że można było przymknąć oczy na jego urbanistyczne niedostatki - powinien stać przy którejś z głównych ulic, a nie w drugiej linii zabudowy, schowany za blokiem z wielkiej płyty.

Byłem pod wrażeniem niezwykłej bryły wieżowca zaprojektowanej przez Libeskinda. Jedna z elewacji jest lekko wklęsła, druga delikatnie się wybrzusza. W efekcie niemal dwustumetrowy budynek o solidnej betonowej konstrukcji ma w sobie lekkość muślinowej chustki wygiętej podmuchem wiatru. To dlatego internauci natychmiast nadali mu przydomek Szklany Żagiel

Obserwowałem, jak budynek się pnie, kręciłem z niedowierzaniem głową, gdy sądowe procedury zahamowały budowę, odetchnąłem z ulgą, gdy inwestycja została wznowiona. Z przyjemnością patrzyłem, jak rośnie niemal w oczach, w niesamowitym tempie jednej kondygnacji na tydzień.


A potem na budynku zaczęto montować elewację. Składa się ze specjalnych trójszybowych paneli. Kiedy zobaczyłem te pierwsze, przecierałem ze zdumienia oczy. Gdzie się podział srebrzystoniebieski połysk obiecywany na wizualizacjach? Zamiast szybami o kolorach budzących skojarzenie z migoczącymi w słońcu falami Adriatyku budynek okładany jest matowymi szarozielonymi taflami o wdzięku plastikowej tacy w stołówce w gimnazjum. Tak wyglądają budynki z lat 90. ubiegłego wieku. Jak źle się starzeją, można stwierdzić, porównując elewacje niskiego biurowca Warsaw Towers przy ul. Siennej (rocznik 1999) i młodszego o siedem lat biurowca Rondo 1.

Złota 44, Warszawa

"Może to tylko pierwsze, próbne panele?" - tłumaczyłem sobie z początku. Potem myślałem, że może to kwestia kiepskiej pogody albo kontrastu z górującym nad przeszkleniem betonowym szkieletem budynku. Ale dziś, gdy już ponad dwie trzecie elewacji jest gotowe, nie mam już złudzeń. Mlecznoszare panele stłamszą lekkość wieżowca.

Złota 44 nie będzie - jak opowiadał z zapałem Daniel Libeskind - zrywającym się do lotu polskim orłem. To co najwyżej rozleniwiony warszawski gołąb."

źródło: warszawa.gazeta.pl

 

Zgadzacie się z miażdżącą opinią Wojtczuka? A może wieżowiec projektu Libeskinda podoba się wam mimo krytykowanych przez dziennikarza paneli? Oddajcie swój głos w sondażu poniżej


ZOBACZ TAKŻE:


Wieżowiec Burj Khalifa inwestycyjną klapą


Najwyższy wieżowiec świata podobny do...


The Shard, najwyższy wieżowiec Londynu [FILM]


Zgadzasz się z opinią Wojtczuka?
Więcej o:
Komentarze (64)
Żagiel Libeskinda to brzydal
Zaloguj się
 • Gość: Żakuj Łapserdak

  Oceniono 35 razy 33

  A ja chcę pozdrowić forumowiczów z SkyscraperCity, bo wiem, że już tu są :-)

 • gsb

  Oceniono 34 razy 26

  ta okładzina jest jak turecki sweter, krawat z wczesnych lat 90-tych, tapicerka w autobusach... specyficzna estetyka abstrakcji geometrycznej zamienionej w deseń. zestarzała się niestety zanim budynek powstał. dziś wygląda komicznie - tak krytykowane za krzykliwość Złote Tarasy są przy Zlotej44 ostoją taktu i wyważonej estetyki. cała historia zachłyśnięcia się znanym nazwiskiem faceta, który robił temu projektowi marketing jest śmieszna. szkoda że to żart w TAKIEJ skali.

 • Gość: Luck

  Oceniono 27 razy 23

  Elewacja to kompletna tragedia i porażka! Na wizualizacjach wygląda całkiem inaczej, zgadzam się z autorem w 100%, to będzie straszak, a nie nowy symbol Warszawy!

 • Gość: drifter

  Oceniono 20 razy 18

  Problem polega chyba na tym, że, wg wizualizacji, budynek powinien był mieć elewacje całkowicie szklane, z przezroczystego szkła, a fragmenty mieszkań, które miały nie mieć okien, zasłonięte wewnętrznymi ścianami, pod warstwą tej szklanej elewacji, ale, w rzeczywistości, te zasłony fragmentów mieszkań zrobili bezpośrednio nieprzezroczystymi panelami elewacji, a efekt dodatkowo psują jeszcze te pionowe podziały elewacji. Żeby chociaż zrobili te panele ze szkła z efektem "mleka" i zachowaną barwą, to może by to jeszcze wyglądało, a one są matowe i w innym kolorze ... Dziwi, że tylu fachowców pracujących przy tym projekcie tego nie przewidziało lub nie zauważyło.
  Przypomina to różnice między samochodami koncepcyjnymi a późniejszymi samochodami produkcyjnymi, ale samochody robi się kilka lat, a wieżowiec będzie stał dziesięciolecia lub nawet wieki ...

 • dinowar

  Oceniono 21 razy 17

  Po pierwsze - podniecanie się znanymi nazwiskami, to paranoja.
  Po drugie - kto tam widzi żagiel?
  Po trzecie - nie wydawać pozwolenia na użytkowanie budynku, gdy wykonanie odbiega od projektu

 • cbad

  Oceniono 32 razy 16

  Niech najpierw skoncza i wtedy bedziecie komentowac.

 • anuszka_ha3.agh.edu.pl

  Oceniono 21 razy 15

  Mniejsza o panele, ale ja tu widzę, że on ma inny kształt niż na wizualizacji...

 • Gość: Moka Boo

  Oceniono 12 razy 12

  to sie nazywa ciecia w budzecie

  ladna odwazna architektura kosztuje

  mieli problemy z ukonczeniem budowy
  i trzeba bylo znalezc jakis zgnily kompromis

  szkoda

 • erhapl

  Oceniono 17 razy 11

  Wątpliwe pocieszenie ale zobaczcie co nam we Wrocławiu zrobili z nagrodzonego (!) projektu :

  Projekt :
  poland-euro2012.eu/wp-content/gallery/wroclaw_stadion/wroclaw_stadion.jpg
  2012-me.pl/jpg/stadionmiejskiw/wizualizacja1.jpg

  Realizacja:

  u.goal.com/155000/155068hp2.jpg
  www.gazetapolska.pl/uploads/foto/2011/12/51_stadion_wroclaw_-_fot_flicker.jpg
  files.gadu-gadu.pl/stadion_wroclaw-421154ae05d2dc038682d8bb88db6169e7b12e73.jpg
  mistrzostwaeuropy.com/galeria/stadion-wroclaw-z-perspektywy.jpg
  i.wp.pl/a/f/jpeg/28129/stadion_wroclaw_newspix_122011_648.jpeg
  wd1.photoblog.pl/np1/201204/52/121049500.jpg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX