Przystanki polskie. Czyli oddolny dizajn elementu infrastruktury punktowej...

W Polsce są tysiące przystanków autobusowych: spiczaste, nowoczesne, fantazyjne, kwadratowe. Fundacja Bęc Zmiana przekonuje, że są wyjątkowe

Żyjemy w kraju, w którym są tysiące różnie zaprojektowanych przystanków autobusowych: spiczaste, nowoczesne, fantazyjne, kwadratowe. Często przystanki stojące naprzeciwko siebie są zupełnie inne, a kolejny stojący w pobliżu jest do żadnego z nich niepodobny. Ta oszałamiająca różnorodność jest emanacją naszego stylu. Wszechobecny przystanek to nie tylko zwykły element użytkowy, chroniący przed deszczem i wiatrem, gdzie wisi rozkład jazdy, to lokalne miejsce spotkań, rozmów, konsumpcji.

O ile w miastach większość przystanków wygląda identycznie, o tyle po za jego granicami formy tych niewielkich obiektów zaskakują różnorodnością.  Również zmienia się ich charakter - często są jedynym elementem przestrzeni publicznej, przez co mają ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności. Dlatego też, głównie te obszary znalazły się w orbicie zainteresowań Macieja Rawluka, fotografa, który otwiera niebawem wystawę zatytułowaną "Przystanki polskie. Czyli oddolny dizajn elementu infrastruktury punktowej systemu transportu zbiorowego."

Wykonana przez niego dokumentacja ukazuje proces nieustannego niszczenia przystanków zarówno przez siły natury i - mający o wiele większy wpływ - czynnik ludzki, w tym powszechną dewastację. Na skutek wzrostu liczby samochodów i zmian tras komunikacyjnych wiele z nich po cichu traci swoje zastosowanie. Jednak co ciekawe, wbrew zachodzącym procesom większość przystanków nie zmieniła się od dziesiątek lat, przez co te elementy małej architektury wbijają się podprogowo w świadomość Polaków, tworząc ich tożsamość wizualną. Cykl zdjęć Macieja Rawluka ukazuje nieskończony, niezuinifikowany obraz naszego kraju i różnorodne oblicza lokalnych, oddolnych stylistyk projektowych.

Przystanek

MACIEJ RAWLUK - wykłada na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Władysława Strzemińskiego. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. 1996-97 bez-Graniczne poszukiwania Bunkier Sztuki Kraków, Berlin, BWA Łódź, Praga; 1998 Talente Monachium; "2003-2004 Świat w obiektywie National Geographic". Jest laureatem nagród: m.in. w konkursie im. Władysława Strzemińskiego w 1994 i 1995 r., zdobywcą Złotego Medalu Rządu Bawarii na Talente 1997 w Monachium.? Drukował m.in. w: "Rzeczpospolitej", "Gazecie Wyborczej", "National Geographic", "Podróżach", "Newsweeku", "Polityce", "Przekroju".

Wystawa przygotowana przez Fundację Bęc Zmiana (*10 lat Bęc Zmiany!) w ramach Rezydencji - nowego projektu Kordegardy

otwarcie 17.08 (piątek), godz. 19.00

miejsce: Warszawa, Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17

więcej na: www.funbec.eu

 

Najdziwniejsze polskie przystanki>>

Przystanek Przystanek Przystanek

 

ZOBACZ TAKŻE:


Bęc na Ursus!


Nadchodzi Architektura XXI wieku


Kamyki w środku Warszawy


Więcej o:
Komentarze (7)
Przystanki polskie. Czyli oddolny dizajn elementu infrastruktury punktowej...
Zaloguj się
 • kosmiczny_swir

  Oceniono 20 razy 16

  Nie dizajn tylko wzornictwo!

 • gsb

  Oceniono 13 razy 9

  "oddolny dizajn elementu infrastruktury punktowej systemu transportu zbiorowego" - mam nadzieję że to zamierzony efekt ironiczno-retoryczny :-D przystanki też lubię, wiele z nich to fajna nowoczesna architektura

 • fantastique

  Oceniono 7 razy 5

  Ten żółty z włókna szklanego na jednym centralnym filarze mi sie od dziecka podobał, niestety zanika bardzo szybko ostatnio.

 • Gość: Smart Art

  Oceniono 2 razy 0

  Jak dla mnie wszystkie są okropne.

 • maniakon

  Oceniono 19 razy -7

  tak to poczworne zdjecie czytajac od gory po lewej zgodnie z ruchem wskazowek zegara PiS, PO, PSL, SLD, proponuje jeszcze pare fotek z kolorystyki blokow w polskach powiatowych

 • argentyna4

  Oceniono 24 razy -10

  Fundacji Bęc Zmiana gratuluję dobrego samopoczucia. Wiara bez mała fundamentalistyczna. Kochać można nawet kulawego psa, tylko co to ma wspólnego z estetyką. Tak brzydko, że (jak w piosence) od patrzenia bolą oczy. I to jest mój kraj..... w końcu sztuka nie zna granic, tylko co to za sztuka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX