Warszawa Nowoczesna. Fotografie z lat trzydziestych XX wieku

Ten album to fascynująca podróż śladami modernistycznej architektury. Zobaczmy przedwojenną Warszawę w obiektywie wybitnego fotografa Czesława Olszewskiego.

Czesław Olszewski (1894-1969) należał do generacji organizującej w niepodległej Polsce zawodowy ruch fotograficzny na potrzeby nowoczesnej prasy, instytucji rządowych i wydawnictw propagandowych. Współpracował w latach 30. z najważniejszym magazynem branżowym "Architektura i Budownictwo" oraz z luksusowym miesięcznikiem "Arkady" poświęconym szeroko rozumianej kulturze wizualnej, materialnej i sztuce. To na ich łamach ukazywały się fotografie Olszewskiego dokumentujące nowopowstającą architekturę warszawską, wnętrza sklepów i luksusowych willi. Stworzył najobszerniejszy znany, liczący ponad 1200 zachowanych negatywów zbiór fotografii nowoczesnej polskiej architektury.

Album fotografii Czesława Olszewskiego wydany przez Galerię Raster jest unikalnym dokumentem kultury ostatniej przedwojennej dekady. To fascynująca podróż do "Warszawy przyszłości" śladami modernistycznej architektury.

Publikacja albumowa pt. "Czesław Olszewski Warszawa Nowoczesna. Fotografie z lat trzydziestych XX wieku." to pierwsze w Polsce książkowe opracowanie przedwojennej fotografii architektury nowoczesnej. Publikacja jest próbą wskrzeszenia doskonałości międzywojennej warszawskiej szkoły architektury, ale zarazem jest opowieścią o idealistycznym, modernistycznym spojrzeniu. O tym, jak architektura tworzy nowy ład przestrzenny i estetyczny oraz jak fotografia kreuje w nas jego świadomość.

Album zawiera prawie 300 archiwalnych fotografii przedstawiających wybrane warszawskie gmachy użyteczności publicznej, osiedla, apartamentowce, wille i modernizowane w latach trzydziestych XX wieku arterie. Wszystkie zdjęcia zostały zeskanowane z oryginalnych, szklanych negatywów. O ile to było możliwe, na podstawie zachowanych śladów, odtworzone zostało również autorskie kadrowanie.

Część albumową poprzedzają eseje prof. Marty Leśniakowskiej i Piotra Jamskiego, specjalistów z Instytutu Sztuki PAN, które przybliżają sylwetkę Czesława Olszewskiego oraz znaczenie i specyfikę historycznej fotografii architektury.

Opracowanie: Łukasz Gorczyca, Piotr Jamski, Michał Kaczyński, Marta Leśniakowska

Więcej o:
Komentarze (28)
Warszawa Nowoczesna. Fotografie z lat trzydziestych XX wieku
Zaloguj się
 • momy

  Oceniono 32 razy 28

  A gdzie reklamy???? Billboardy? Bannery zwane kiedyś transparentami? Gdzie lightboxy i inne boxy i light-coś-tam? Gdzie szmaty na płotach? Dali radę bez "informacji konsumenckiej"?

 • argentyna4

  Oceniono 24 razy 24

  Zachwycające: architektura, zdjęcia, wspomnienia jak kiedyś było.
  I wiecznie elegancki marmur/ emperador.

 • gsb

  Oceniono 19 razy 19

  cały czas nie wyobrażam sobie tego salonu FIAT przy pl. Piłsudskiego ;-) niesamowite!

 • fantastique

  Oceniono 19 razy 19

  Doskonała idea żeby to wydać i przy okazji wielka wskazówka dla architektów, jak należy projektować. Dzieki bardzo za tą inicjatywę !

 • wrolo

  Oceniono 34 razy 16

  Niewyobrażalna czystość na ulicach, jeszcze nie ma efektu kresów wschodnich...

 • 123jna

  Oceniono 26 razy 14

  Wspaniala nasza przedwojenna nowoczesnoc, nie zasciankowa, skromna - efekt dzialania tych obsmiewanych przez neo-prawicowcow "lewakow". Jak ci ludzie malo wiedza o swiecie a takze wlasnym kraju.

 • Gość: anka

  Oceniono 15 razy 13

  Cudowny klimat. Ja lubię także atmosferę przedwojennej Gdyni. Fajnie, że coraz częściej nowa architektura nawiązuje do przeszłości miasta. Np. Rezydencja Foksal w Warszawie albo aranżacja gdyńskiego wnętrza autorstwa 81.WAW.PL.

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 12 razy 12

  Czy znajdzie się chociaż jeden odważny, żeby zrobić dziś coś podobnego - prostego, z zachowanymi proporcjami, bez kretyńskich ozdobników i debilnych skośnych dachów na kilkupiętrowych budynkach? Czy to już niemodne?

 • stasieczek5

  Oceniono 11 razy 11

  A gdzie bannery, szmaty, reklamy wielkoformatowe, zdjęcia polityków i celebrytów, ogłoszenia i zachęty do kupna itp ? itp ?
  Jakie smutne i szare to miasto !!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX