Warszawa Nowoczesna. Fotografie z lat trzydziestych XX wieku

red
18.09.2012 17:25
A A A
Kamienica K. Bertoniego, architekt Stefan Tworkowski, budowa w roku 1938, ul. Dynasy 6

Kamienica K. Bertoniego, architekt Stefan Tworkowski, budowa w roku 1938, ul. Dynasy 6 (fot. Czesław Olszewski)

Ten album to fascynująca podróż śladami modernistycznej architektury. Przedwojenna Warszawa w obiektywie wybitnego Czesława Olszewskiego, już w sprzedaży!

Czesław Olszewski (1894-1969) należał do generacji organizującej w niepodległej Polsce zawodowy ruch fotograficzny na potrzeby nowoczesnej prasy, instytucji rządowych i wydawnictw propagandowych. Współpracował w latach 30. z najważniejszym magazynem branżowym „Architektura i Budownictwo” oraz z luksusowym miesięcznikiem „Arkady” poświęconym szeroko rozumianej kulturze wizualnej, materialnej i sztuce. To na ich łamach ukazywały się fotografie Olszewskiego dokumentujące nowopowstającą architekturę warszawską, wnętrza sklepów i luksusowych willi. Stworzył najobszerniejszy znany, liczący ponad 1200 zachowanych negatywów zbiór fotografii nowoczesnej polskiej architektury.

Album fotografii Czesława Olszewskiego wydany przez Galerię Raster jest unikalnym dokumentem kultury ostatniej przedwojennej dekady. To fascynująca podróż do „Warszawy przyszłości” śladami modernistycznej architektury.

Publikacja albumowa pt. "Czesław Olszewski Warszawa Nowoczesna. Fotografie z lat trzydziestych XX wieku." to pierwsze w Polsce książkowe opracowanie przedwojennej fotografii architektury nowoczesnej. Publikacja jest próbą wskrzeszenia doskonałości międzywojennej warszawskiej szkoły architektury, ale zarazem jest opowieścią o idealistycznym, modernistycznym spojrzeniu. O tym, jak architektura tworzy nowy ład przestrzenny i estetyczny oraz jak fotografia kreuje w nas jego świadomość.

Album fot. Raster

Album zawiera prawie 300 archiwalnych fotografii przedstawiających wybrane warszawskie gmachy użyteczności publicznej, osiedla, apartamentowce, wille i modernizowane w latach trzydziestych XX wieku arterie. Wszystkie zdjęcia zostały zeskanowane z oryginalnych, szklanych negatywów. O ile to było możliwe, na podstawie zachowanych śladów, odtworzone zostało również autorskie kadrowanie.

Warszawa Nowoczesna. Fotografie z lat trzydziestych XX wieku.

Salon Polskiego Fiata, architekt Edward Saydenbeutel, budowa ok. 1934, ul. Królewska 13a (pl. Piłsudskiego), nie istnieje


ZOBACZ ZDJĘCIA Z ALBUMU WARSZAWA NOWOCZESNA>>>

 

Część albumową poprzedzają eseje prof. Marty Leśniakowskiej i Piotra Jamskiego, specjalistów z Instytutu Sztuki PAN, które przybliżają sylwetkę Czesława Olszewskiego oraz znaczenie i specyfikę historycznej fotografii architektury.

Opracowanie: Łukasz Gorczyca, Piotr Jamski, Michał Kaczyński, Marta Leśniakowska

Wydawcy: Fundacja Raster, Instytut Sztuki PAN, Stowarzyszenie Liber Pro Arte

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Spotkanie promocyjne z udziałem prof. Marty Leśniakowskiej, prof. Andrzeja K. Olszewskiego i Piotra Jamskiego oraz otwarcie wystawy archiwalnych fotografii warszawskiej architektury modernistycznej odbędzie się

6 października

o godz. 12.00.

w galerii Raster

ul. Wspólna 63

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Książka do nabycia w warszawskiej galerii Raster

 

ZOBACZ TAKŻE:


Przegorzały: trzy niezwykłe budynki na wzgórzu


Architektura Saskiej Kępy w albumie SAS


Ernst May, mistrz klasycznego modernizmu

Zobacz więcej na temat:

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (17)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  momy

  Oceniono 24 razy 20

  A gdzie reklamy???? Billboardy? Bannery zwane kiedyś transparentami? Gdzie lightboxy i inne boxy i light-coś-tam? Gdzie szmaty na płotach? Dali radę bez "informacji konsumenckiej"?

 • avatar

  argentyna4

  Oceniono 16 razy 16

  Zachwycające: architektura, zdjęcia, wspomnienia jak kiedyś było.
  I wiecznie elegancki marmur/ emperador.

 • avatar

  gsb

  Oceniono 14 razy 14

  cały czas nie wyobrażam sobie tego salonu FIAT przy pl. Piłsudskiego ;-) niesamowite!

 • avatar
 • avatar

  fantastique

  Oceniono 13 razy 13

  Doskonała idea żeby to wydać i przy okazji wielka wskazówka dla architektów, jak należy projektować. Dzieki bardzo za tą inicjatywę !

 • avatar

  Gość: anka

  Oceniono 12 razy 12

  Cudowny klimat. Ja lubię także atmosferę przedwojennej Gdyni. Fajnie, że coraz częściej nowa architektura nawiązuje do przeszłości miasta. Np. Rezydencja Foksal w Warszawie albo aranżacja gdyńskiego wnętrza autorstwa 81.WAW.PL.

 • avatar

  Oceniono 9 razy 9

  Czy znajdzie się chociaż jeden odważny, żeby zrobić dziś coś podobnego - prostego, z zachowanymi proporcjami, bez kretyńskich ozdobników i debilnych skośnych dachów na kilkupiętrowych budynkach? Czy to już niemodne?

 • avatar

  123jna

  Oceniono 19 razy 9

  Wspaniala nasza przedwojenna nowoczesnoc, nie zasciankowa, skromna - efekt dzialania tych obsmiewanych przez neo-prawicowcow "lewakow". Jak ci ludzie malo wiedza o swiecie a takze wlasnym kraju.

 • avatar

  stasieczek5

  Oceniono 6 razy 6

  A gdzie bannery, szmaty, reklamy wielkoformatowe, zdjęcia polityków i celebrytów, ogłoszenia i zachęty do kupna itp ? itp ?
  Jakie smutne i szare to miasto !!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX