Fontanna w Poznaniu. "Jak we wnętrzu wodospadu"

Niektórzy dostrzegają w niej inspirację budowlami Santiago Calatravy, inni żagiel wypełniony wiatrem lub ściankę wspinaczkową

Fontanna Wolności powstała na największym placu w centrum Poznania. Założeniem projektu autorstwa Agnieszki Stochaj i rzeźbiarza Rafała Nowaka było skonstruowanie fontanny "otwartej". Wysokie na 9 metrów skrzydła wykonane są z małych, ręcznie formowanych szklanych elementów i przypominają żagle, pod którymi znajduje się drewniana kładka dla spacerujących. Mieszkańcy mogą przejść pod skrzydłami po których spływa woda - mają poczuć się jak we wnętrzu wodospadu.

Fontanna Wolności w PoznaniuFot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

W otaczająca fontannę 21 metrowej żelbetowej cembrowinie umieszczono ledowe lampy emitujące nocą kolorowe światło. Cała konstrukcja jest dość ciężka, waży 700 ton. Wykonawca musiał zamontować specjalne podziemne rusztowanie, które odciążyło płytę placu, pod którym znajduje się podziemny parking. Niestety nawet nowy wodotrysk stał się ofiarą kryzysu w miejskich finansach. Działa bowiem tylko w ciągu dnia. Nocą zamienia się w uśpioną rzeźbę.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Fontanna di Trevi rozpada się na kawałki

Mieżaki do miejskiego relaksu

Więcej o:
Komentarze (11)
Fontanna w Poznaniu. "Jak we wnętrzu wodospadu"
Zaloguj się
 • zumtor

  Oceniono 15 razy 9

  świetne założenia koncepcji, natomiast ostateczny efekt mocno wątpliwy - przede wszystkim z uwagi na "przyciężką" konstrukcję i nie do końca trafnie dobrane materiały. Powiedziałbym: 20 lat za późno na takie coś.

 • czemuwszystkozajete2

  Oceniono 9 razy 5

  Podoba mi się w tej fontannie lekkość wzoru, materiału, z którego fontanna została wykonana, nie podoba mi się ciężkość i klocowatość bryły.

 • Gość: Poznaniak

  Oceniono 4 razy 2

  Koszmarek. Na pierwszym zdjęciu wiać, jak fatalnie zasłania gmach Muzeum Narodowego.
  Nieporozumienie.

 • Gość: blablabla

  Oceniono 4 razy 2

  byłam w tym roku w Poznaniu i muszę przyznać, że to jedno z piękniejszych miast jakie w ogóle zwiedziłam. Fontanna jest fantastyczna, uważam; że bryła jest w sam raz... integruje w upalne dni ludzi... sama miała niezły ubaw :D

 • Gość: omg

  Oceniono 1 raz 1

  co to za materiały? o. O ktoś znowu wziął w łape część pieniędzy, a reszte wydał na "to" ?

 • Gość: gość

  Oceniono 1 raz 1

  Kryzys sie chyba pogłębia bo jak byłem w tym miejscu za dnia to woda nie spływała po skrzydłach...

 • Gość: krakowianin

  Oceniono 13 razy 1

  Ciekawa fontanna, oryginalna, nie spotkałem się z podobną. Chyba stanie się kolejnym symbolem Poznania obok koziołków i Starego Browaru. Podoba mi się.

 • Filip Krawczyk

  0

  Niemozliwe, że to waży 700 ton. Jak dwa duże żelbetonowe budynki jednorodzinne? Jak 100-150 dorosłych słoni, samców. Wreszcie jak 500 (!) samochodów osobowych. Ja rozumiem, że to są ciężkie materiały, ale może chodziło o 70 ton?

 • Gość: junkier

  Oceniono 4 razy 0

  Stawiali ją prawie 2 lata tak więc dobrze, że przynajmniej spełnia swoją rolę i przyciąga ludzi na wymarłym dotąd placu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX