Biblioteka Uniwersytecka w Zielonej Górze

Dobiegają końca prace przy budowie nowej biblioteki uniwersyteckiej w Zielonej Górze. Zaprojektowany przez Biuro Architektoniczne NOW budynek niektórym przypomina... ?kostkę Rubika?

Budowa nowej książnicy rozpoczęła się wiosną 2011 r. Budynek ma sześć kondygnacji, pięć nadziemnych i jedną podziemną. Projektanci postawili na ciemnoszary kolor elewacji, którą dodatkowo ozdobili motywami winorośli. Co znajdzie się na powierzchni 8 tysięcy metrów kw.? Obiekt ma pomieścić nawet milion pozycji. Czytelnicy i goście biblioteki do swej dyspozycji będą mieli samoobsługową wypożyczalnię, galerię sztuki, salę konferencyjną oraz kabiny do pracy indywidualnej. Budynek jest w pełni dostosowany do osób niepełnosprawnych.

Władze biblioteki zapewniają, że chcą by z biblioteki korzystali wszyscy mieszkańcy, a nie tylko uczniowie i studenci. Dlatego zadbano by przed gmachem powstał przestronny dziedziniec z zielenią i ławkami. W planach jest organizacja wystaw, spotkań z pisarzami i prowadzenie zajęć edukacyjnych.

 

Biblioteka uniwersytecka w Zielonej GórzeFot. Proj. Biuro Architektoniczne NOW

 

Warta około 30 milionów zł inwestycja zielonogórskim studentom przypomina „kostkę Rubika”. Zadowolenia nie ukrywa natomiast dyrektor biblioteki, Ewa Adaszyńska - Biblioteka jest bardzo nowoczesna, po prostu inna. Z pewnością oddaje charakter światowego budownictwa. Moim zdaniem wygląda imponująco! Wam również zaimponowała lubuska książnica?

ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA>>

ZOBACZ TAKŻE:

Najpiękniejsza biblioteka w Polsce!

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Katowice, proj. HS99, 2011 r.

Wyjątkowe biblioteki świata [przegląd]

Centrum Multimedialne w Oberkirch, Niemcy, proj. Wurm  Wurm, 2010

 


Więcej o:
Komentarze (8)
Biblioteka Uniwersytecka w Zielonej Górze
Zaloguj się
 • zumtor

  Oceniono 3 razy 3

  Nie sposób czepiać się jakości tego typu architektury, obiekt wydaje się dość sensowny i na swój sposób ciekawy. Jestem ciekaw jak wygląda ujęcie analogiczne do pokazanej wizualizacji, znając życie rozbieżność jest dość spora (tego typu lekkie przeszklenia są szalenie kosztowne). Moim zdaniem wizualizacja zawsze powinna być możliwie "szczera" i nie przekłamująca budowlanych realiów.

 • Gość: handmade

  Oceniono 2 razy 2

  wygląda przyzwoicie. zdjęcia delikatnie mówiąc nieciekawe. tylko z jednej strony. :/ nawet nie ma jak skonfrontować z wizualizacją

 • Gość: jojo

  Oceniono 1 raz 1

  Widzialem na zywo. Budynek wyglada super, szczegolnie ta tylnia fasasa ze szkla z widokiem na lasek. Zeby tylko wokol jeszcze tak pieknie bylo!

 • Gość: mamaa

  0

  lepsze ujecie jest tu
  http://www.projekt.bu.uz.zgora.pl/wp-content/uploads/DSC0456.jpg

 • Gość: olga

  Oceniono 2 razy 0

  Nudny jest ten budynek, rzeczywiście. Szkoda, że tak rzadko wybiera się nowatorskie i efektowne projekty. Właśnie przez ten opór architekci z 81.WAW.PL nie zbudują Urzędu Gminy w Suwałkach :(

 • Gość: radus

  0

  Na wizualce zapowiadał się bardzo fajnie, a jest hmm dosyć poprawnie, jednak niedosyt względem wizualki pozostaje

 • Gość: efendi

  Oceniono 2 razy 0

  Ja pierdziu czy w tym kraju są tylko białe kamery nie ma wersji grafitowej lub czarnej ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX