Osiedle Imaginarium. Prawie jak w Barcelonie

W sąsiedztwie Lasu Bielańskiego w Warszawie powstało białe osiedle. Za projekt odpowiada biuro Mierzejewski Kasprzycki Czaplicki - Architekci

Osiedle powstało przy ul. Tczewskiej w sąsiedztwie Rezerwatu Przyrody Las Bielański oraz dawnej odnogi Wisły.

Inwestycja składa się z prostych brył pokrytych białym tynkiem, co nadaje mu minimalistyczny i elegancki charakter. Kompleks tworzy siedem niewysokich budynków. Wszystkie mają trzy kondygnacje naziemne i jeden wspólny, podziemny garaż.

Osiedle budowano stosując konstrukcję żelbetową słupowo-płytową. Balustrady balkonów zostały wykonane ze szkła hartowanego i hartowanej stali. Podłogi mieszkań wyłożono drewnem egzotycznym, natomiast posadzkę klatek schodowych wykonano z naturalnego kamienia.

Do mieszkań na parterze przynależą ogródki, które choć ogrodzone, mają tworzyć wraz z osiedlowymi chodnikami jedną, wspólną optycznie przestrzeń. Mieszkańcy drugiego oraz trzeciego piętra mają do dyspozycji tarasy na dachu. Decyzją inwestora było zamknięcie osiedla.

Imaginarium

Projektanci chcieli, by budynki miały indywidualny charakter, dlatego każdy z nich wyróżnia się pewnymi elementami dekoracyjnymi. Szczególnie potraktowano pawilon wejściowy, który pokryto kamiennymi płytami i poprzedzono małą fontanną z basenem. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że architekci chcieli w ten sposób nawiązać do słynnej ikony modernizmu - barcelońskiego Pawilonu projektu Ludwiga Miesa van der Rohe.

Porównanie wejścia do warszawskiego osiedla z Pawilonem Miesa van der Rohe w Barceloniekolaż Bryła

Wy też dostrzegacie podobieństwo?

Więcej o:
Komentarze (24)
Osiedle Imaginarium. Prawie jak w Barcelonie
Zaloguj się
 • Gość: Mies

  Oceniono 39 razy 31

  Dobrze że postawiono na takie materiały jak kamień i drewno, a i biały tynk wolę od tych wszystkich pasteli.
  Hol wejściowy, zwłaszcza wewnątrz jest super.

  Umówmy się - jak na polskie warunki jest naprawdę bardzo dobrze.
  Żeby jeszcze tylko nie było ogrodzone...

 • Gość: Pegaz751

  Oceniono 16 razy 14

  jeśli nawet, to bardzo dobrze że się wzorują na najlepszych...mieli zaprojektować kolejnego gniota???
  Nic wam nie pasuje...wieczne narzekanie...

 • Gość: miss_mies

  Oceniono 12 razy 12

  Cechy modernizmu są tak charakterystyczne, że każdy budynek w tym stylu można by uznać za plagiat (choć w tym wypadku marmurowa ściana i tafla wody faktycznie nie kojarzą się z niczym innym, jak z barcelońskim pawilonem). Modernizm fascynuje architektów już od dziesiątek lat - i bardzo dobrze, bo jak widać na załączonych obrazkach, efekt jest świetny, a prostota formy i materiałów to zawsze najlepsze wyjście - i zaskakująco ponadczasowe.

  .

 • Gość: Graf zum Beispiel

  Oceniono 7 razy 7

  Jeśli się projektuje w tej konwencji, zawsze będzie można powiedzieć, że robi się plagiat z Miesa van der Rohe. Tyle, że ten sam zarzut można byłoby postawić wszystkim innym modernistom projektującym równolegle lub po nim. Swoją drogą przynajmniej Mierzejewski Kasprzycki i Czaplicki nie udają, jak wszyscy inni modni architekci, że robią coś odkrywczego, dodając do Miesa drewnianą boazerię i metalowe żaluzje :)))

 • Gość: p

  Oceniono 12 razy 6

  super!

 • robotobibok2

  Oceniono 5 razy 5

  No i co w zwiazku z tym ze sie architekci zainspirowali jednym z najlepszych budynkow na swiecie? Mieli sie moze inspirowac kostka mazowiecka? Albo psia buda?
  I jak sie dobrze przyjzec to mozna znalezc inspiracje Bauhausem i Zolibozem robotniczym - tego jednak autor artykulu silac sie na tania uszczypliwosc juz nie dostrzegl...

 • Gość: m

  Oceniono 8 razy 2

  Redaktorze. Żelbet to zbitka skrótów słów "ŻELazo" (stal) i "BETon.
  Żelbeton to jakiś materiał, z którego tego osiedla raczej nie zbudowano. Świetna architektura "TAKwogle" :)

 • Gość: a

  Oceniono 2 razy 2

  no ale rysunek na kamieniu pasuje do siebie :P

 • Gość: gośćgosć

  Oceniono 1 raz 1

  Dobrze, że niskie, że drewno, że kamień, że modernistyczne, że bez dekoratorstwa i napinania się - tylko po cholerę te płoty i dlaczego tak blisko siebie???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX