Nowa siedziba NFZ w Kielcach [WIZUALIZACJE]

Narodowy Fundusz Zdrowia w Kielcach szuka wykonawcy projektu swojej nowej siedziby. Sprawa jest kontrowersyjna

Przedstawiony na wizualizacjach budynek jest koncepcją, do której dotarli dziennikarze kieleckiej Gazety Wyborczej. Jej projekt przygotowała pracownia Alicji Bojarowicz B&B Arch Studio z Kielc. Jeden z wariantów zakłada, że powierzchnia mającego mieć 7 kondygnacji gmachu może liczyć blisko 7 tys. m kw. Wariant skromniejszy zakłada "odchudzenie" budynku o 800 m kw. Przed siedzibą ma powstać parking gotowy pomieścić nawet 200 pojazdów.

Potrzebę budowy nowej siedziby kielecki NFZ tłumaczy fatalnymi warunkami, w których muszą pracować urzędnicy Funduszu. Obecnie świętokrzyski oddział znajduje się w trzech różnych budynkach, za wynajem których NFZ musi płacić, więc nowa siedziba miałaby po latach przynieść oszczędności.

Dlatego Fundusz mocno wziął się do pracy i za 2 mln zł. kupił od miasta działkę przy ul. Popiełuszki. Rozpoczęto też poszukiwanie wykonawcy projektu. Zainteresowane firmy miały tylko 9 dni na składanie ofert. Propozycje mogły składać w warszawskiej kancelarii radców prawnych Ćwik i Partnerzy. Wpłynęły cztery oferty.

Plany NFZ jednak nie wszystkim się podobają. Inwestycję skrytykował Jan Gierada, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach - Mają dobre warunki. Nowa siedziba to jakieś nieporozumienie, mówi się przecież o tym, że Fundusz może zostać zlikwidowany. Jak już ktoś nie wie, na co przeznaczyć te pieniądze, to podpowiadam, że lepiej je dać na budowę nowej siedziby szpitala dziecięcego, gdzie warunki naprawdę są katastrofalne.

Inwestycja ma być zrealizowana w latach 2014-2018 i pochłonie 60 mln zł. O wyborze najlepszej oferty w 80 proc. zadecyduje cena, a w 20 proc. termin wykonania dokumentacji, która ma być gotowa już w pierwszej połowie stycznia 2013 r.

Więcej o:
Komentarze (26)
Nowa siedziba NFZ w Kielcach [WIZUALIZACJE]
Zaloguj się
 • Gość: Joanka

  Oceniono 29 razy 21

  Tak kochani! Bierzemy kredyty na 30 lat, żeby kupić mieszkanie właśnie dlatego, że w międzyczasie z naszych pieniędzy nową siedzibę buduje sobie: NFZ, ZUS i sąd. Czyli właśnie te instytucje naszego państwa, które działają najbardziej patologicznie.

 • Gość: Adam J.

  Oceniono 19 razy 17

  Jestem zdecydowanie przeciwny oszczędnościowemu wariantowi budowy. Budynek MUSI być jeszcze większy.
  No bo gdzie rodziny naszych działaczy będą brały pieniądze, pardon pracowały ?

 • zumtor

  Oceniono 16 razy 8

  Kwintesencja tego jak złe można mieć wyobrażenie o "nowoczesnej" architekturze (masom się podoba). Ta estetyka nadal święci triumfy wśród wielu krajowych architektów, podczas gdy na świecie jest już historią. Zupełne wstecznictwo.

 • Gość: Daniel

  Oceniono 9 razy 7

  9 dni na zgłaszanie ofert - przetarg po prostu ustawiony, a sam budynek jest tego najlepszym dowodem - gniot jakich mało.

 • Gość: nowicjusz

  Oceniono 12 razy 6

  Hej, jestem dopiero na drugim roku architektury, jednak postaram sie wyrazic moja opinie na temat tego projektu. Na moim obecnym poziomie jestem w stanie stwierdzic, ze budynek chce byc nowoczesny, a mimo, ze jeszcze nie powstal juz jest przestarzaly, architektura z lat 90. Cos mnie w nim denerwuje, jednak nie wiem co. Moze jest to prostota, masywnosc? Nie wiem. Na pewno nie podoba mi sie przeszklenie wszystkich elewacji, jest to taka banalna droga na skroty, ktora swiadczy jedynie o braku jakiegokolwiek pojecia o swietle. Bardzo podoba mi sie natomiast parking, ktory dodaje budynkowi podluzny aspekt i troche dynamizmu. Tyle. :)

 • Gość: kierownik budowy

  Oceniono 10 razy 6

  koncepcja może i odważna, ale już mocno trąci myszką. ten budynek już jest stary. w podobnych kształtach jest budynek Warsfolu przy Puławskiej w Warszawie i niestety już nie wygląda nowocześnie, a powstał kilka lat temu. Inspiracja iphonem aż kuje w oczy.

 • talking_head

  Oceniono 5 razy 5

  Projekt koncepcyjny i oferta kosztorysowa w 9 dni, projekt budowlany wielobranżowy biurowca 7000m2 z uzgodnieniami w 2 m-ce.
  Czapki z głów !
  No i jeszcze kupa kasy w zanadrzu na wziątkę.

  A co do samej inwestycji, właśnie przed chwilą reżimowa TVPinfo podała że jesteśmy JEDYNYM krajem w Eurokołchozie w którym chorym na cukrzycę (parę mln ludzi) odmawia się dostępu do nowoczesnych terapii ! Państwo woli płacić za powikłania. Co i raz media podają o odmowach, z braku środków, leczenia chorych na raka, na stwardnienie rozsiane, na chorobę Crohna-Leśniowskiego i szereg innych ciężkich chorób. No ale państwo Tuska stać na pałace dla ZUS, NFOZ, na tysiące limuzyn dla urzędasów w ministerstwach.

 • Gość: klawo

  Oceniono 9 razy 5

  to wcale nie jest zła architektura, ale zrodzona z grzechu układów, ustawek i łapówek

 • Gość: handmade

  Oceniono 3 razy 3

  w Polsce mamy problem z pojęciem architektury współczesnej/nowoczesnej. to jest tego przykład. może trochę filozoficznie...ale co zrobić by nie wybierać między pudłem a pseudoblobem? wydaje mi się również, że gdyby wizki były w klimacie planktonu to zachwytom nie byłoby końca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX