Sport Hauz, dom który nie pozwoli odpocząć

Chcesz włączyć telewizor? Najpierw będziesz musiał trochę poćwiczyć. Oto najnowszy pomysł poznańskiej pracowni Front Architects

Poznańscy architekci przygotowali koncept domu, który ma przypominać o roli, jaką powinna odgrywać aktywność fizyczna w życiu człowieka. Mieszkańcy mieliby przeciwstawić się "kanapowemu" stylowi życia i wykorzystywać wolne chwile na uprawianie sportu.

Architekci nawiązują w ten sposób do manifestu modernistów z początku XX wieku (na czele z Le Corbusierem), którzy w swojej pracy zwracali uwagę na szczególną rolę rekreacji towarzyszącej człowiekowi w jego własnym domu i w większej skali na osiedlach mieszkaniowych, czy w całych dzielnicach miast. Ówcześnie w miejscach tych funkcje wypoczynku i rekreacji stały się obowiązkowym elementem planowania przestrzennego. Architekci z Front Architects chcą w ten sposób odwołać się do tamtych założeń modernizmu.

Nawet złe warunki atmosferyczne nie powinny zniechęcić do aktywności fizycznej. Sport Hauz ma zachęcać mieszkańców do uprawiania sportu w każdych warunkach. Przyrządy do ćwiczeń mają być połączone z prądnicą i akumulatorem, dzięki czemu mieszkańcy mogą zmniejszyć rachunki za prąd.

Kolejnym czynnikiem motywującym mieszkańców ma być sposób wyposażenia wnętrza domu, który ma możliwie dużo czerpać z wyglądu... sali gimnastycznej. W domu nie będzie krzeseł, a pozbawiony oparć zestaw wypoczynkowy pełni zarazem rolę materaca do ćwiczeń.

Sport Hauz. Nowoczesny dom dla kochających sport

źródło: Front Architects

Jednak sami architekci przyznają, że Sport Hauz zwyczajnym domem nie jest: "Oczywista skrajność i przerysowanie przedstawionego konceptu są niejako z góry założone. W istocie chodzi o manifest, wołanie pośród wielu innych sposobów na propagowanie potrzeby fizycznej aktywności. Nigdy za mało nowych głosów w tej dyskusji" - komentują autorzy z Front Architects.

ZOBACZ WSZYSTKIE WIZUALIZACJE >>>

Więcej o:
Komentarze (19)
Sport Hauz, dom który nie pozwoli odpocząć
Zaloguj się
 • Gość: iyc

  Oceniono 17 razy 15

  Już bardziej przemówił do mnie dom dla singla.
  Swoją drogą po co udziwniacie nazwę domu na HAUZ ? Totalnie tego nie kumam. Modniej brzmi ?
  Hauz – w świątyniach muzułmańskich, umieszczany na dziedzińcu basen z wodą służącą do rytualnych ablucji.

 • Gość: Ali

  Oceniono 13 razy 11

  Ten schemat jest z tak zwanej dupy, czy mi się wydaje??

 • Gość: ...

  Oceniono 6 razy 6

  I to ma byc dom w ktorym sie nie da odpoczac?
  To nic w porownianiu z japonskim pomyslem domow dla seniorow: podlogi krzywe - gorki pagorki. kazdy kontakt i wlacznik swiatla na innej wysokosci, jesli juz plaska powierzchnia to zawieszona i zmuszaca do balansowania . Takie domy maja zmiuszac starszych ludzi do aktywnosci. Poniewaz nic w domu nie jest takie same, mozg jest aktywowany i nie popada w rutyne, krzywe podlogi i podesty do balansowania - aktywuja miesnie i zmysl rownowagi. W naturze ludzie nie przebywali godzinami na plaskich powierzchniach, chociazby lekki kat nachylenia wpywa na angazowanie miesni - stabilizatorow utrzymujacych pionowa pozycje. Powrot na drzewa gdzie caly czas trzeba bylo balansowac na galeziach
  nie bylby pozbawiony sensu.
  I tu ciekawostka: Zdolnosci matematyczne maja najlepie rozwniete dzieci, ktorym pozwalano wspinac sie na drzewa.
  Wec jesli juz wijzja domu ktory zmusza do aktywnosci fizyczej, Inspiracja powinny byc: drzewo, gorska sciezka, wodospad...
  Co mi po boisku jak siedze sam w domu i z nudow leze na kanapie.
  Juz kanapa na ktorej musialbym balanswac angazowalaby moje miesnie i nerwy potrzebne do utrzymania rownowagi . Wzmacniajac rownowage ciala wzmacniamy rownowage ducha - zauwazaja wschodnie filozofie: Yoga, Tai-Chi, i wiele innych.

  U nas seniorow sadza sie na wozkach i przywiazuje, gdy sa za bardzo ruchlilwi .

  Zupelnie inne podejscie.

 • neroving1984

  Oceniono 6 razy 6

  Jak dla mnie slogan w stylu : "dom, który nie da ci odpocząć" brzmi mniej więcej tak samo idiotycznie i paradokslanie jak choćby: samochód, który nigdzie cie nie zawiezie..., albo lodówka, w której wszytko popsuje ci się w ciągu doby....:D

 • Gość: a

  Oceniono 9 razy 5

  Czy ktoś może mi powiedzieć czy jest to dom na zamówienie, czy ogranicza się do roli manifestu/promocji. Bo jeśli to drugie to gratuluję komfortu posiadania czasu na nieskrepowane radości.

 • Gość: piotr

  Oceniono 7 razy 1

  wolę przyczepę kempingową

 • Gość: kretek

  0

  oj wybitnie słabe, ojoj słabo w tej pyrlandii

 • zlappande

  0

  przede wszystkim brzydki i malo ciekawy

  proponuje panom architektom skonstruowac takie Biuro Porjektow, aby nie moglo usiasc na krzesle, dopoki nie stworza cos porzadnego

  to ma ich zdopingowac, aby lepiej uzywali szarych komorek

 • Gość: qaz

  0

  Ile kosztuje taka reklama pracowni na bryła peel? Bo może trzepniemy naprędce u nas Vegie Hauz w którym po zjedzeniu sałaty będzie można wyjść z domu a po zjedzeniu golonka na drzwiach zasuną się kraty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX