Sport Hauz, dom który nie pozwoli odpocząć

red

Chcesz włączyć telewizor? Najpierw będziesz musiał trochę poćwiczyć. Oto najnowszy pomysł poznańskiej pracowni Front Architects

1 z 9Sport Hauz. Nowoczesny dom dla kochających sport
źródło: Front Architects
2 z 9Sport Hauz. Nowoczesny dom dla kochających sport
źródło: Front Architects
3 z 9Sport Hauz. Nowoczesny dom dla kochających sport
źródło: Front Architects
4 z 9Sport Hauz. Nowoczesny dom dla kochających sport
źródło: Front Architects
5 z 9Sport Hauz. Nowoczesny dom dla kochających sport
źródło: Front Architects
6 z 9Sport Hauz. Nowoczesny dom dla kochających sport
źródło: Front Architects
7 z 9Sport Hauz. Nowoczesny dom dla kochających sport
źródło: Front Architects
8 z 9Sport Hauz. Nowoczesny dom dla kochających sport
źródło: Front Architects
9 z 9Sport Hauz. Nowoczesny dom dla kochających sport
źródło: Front Architects

Poznańscy architekci przygotowali koncept domu, który ma przypominać o roli, jaką powinna odgrywać aktywność fizyczna w życiu człowieka. Mieszkańcy mieliby przeciwstawić się "kanapowemu" stylowi życia i wykorzystywać wolne chwile na uprawianie sportu.

Architekci nawiązują w ten sposób do manifestu modernistów z początku XX wieku (na czele z Le Corbusierem), którzy w swojej pracy zwracali uwagę na szczególną rolę rekreacji towarzyszącej człowiekowi w jego własnym domu i w większej skali na osiedlach mieszkaniowych, czy w całych dzielnicach miast. Ówcześnie w miejscach tych funkcje wypoczynku i rekreacji stały się obowiązkowym elementem planowania przestrzennego. Architekci z Front Architects chcą w ten sposób odwołać się do tamtych założeń modernizmu.

Nawet złe warunki atmosferyczne nie powinny zniechęcić do aktywności fizycznej. Sport Hauz ma zachęcać mieszkańców do uprawiania sportu w każdych warunkach. Przyrządy do ćwiczeń mają być połączone z prądnicą i akumulatorem, dzięki czemu mieszkańcy mogą zmniejszyć rachunki za prąd.

Kolejnym czynnikiem motywującym mieszkańców ma być sposób wyposażenia wnętrza domu, który ma możliwie dużo czerpać z wyglądu... sali gimnastycznej. W domu nie będzie krzeseł, a pozbawiony oparć zestaw wypoczynkowy pełni zarazem rolę materaca do ćwiczeń.

Sport Hauz. Nowoczesny dom dla kochających sport

źródło: Front Architects

Jednak sami architekci przyznają, że Sport Hauz zwyczajnym domem nie jest: "Oczywista skrajność i przerysowanie przedstawionego konceptu są niejako z góry założone. W istocie chodzi o manifest, wołanie pośród wielu innych sposobów na propagowanie potrzeby fizycznej aktywności. Nigdy za mało nowych głosów w tej dyskusji" - komentują autorzy z Front Architects.

ZOBACZ WSZYSTKIE WIZUALIZACJE >>>

Skomentuj:

Sport Hauz, dom który nie pozwoli odpocząć