Książka na urodziny Dworca Centralnego

05.12.2012 10:36
Dworzec Centralny w obiektywie Piotra Krajewskiego

Dworzec Centralny w obiektywie Piotra Krajewskiego ((c) Piotr Krajewski www.a-pk.pl)

5. grudnia przypadają 37. urodziny Dworca Centralnego. Z tej okazji Centrum Architektury wraz z Polskimi Kolejami Państwowymi zaprasza na premierę książki poświęconej twórczości architektów budynku

Więcej pięknych zdjęć dworca znajdziesz na www.a-pk

Polskie Koleje Państwowe SA i Centrum Architektury zapraszają na 37. urodziny Dworca Centralnego i premierę książki ARPS. Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka.

Arseniusz Romanowicz (AR) i Piotr Szymaniak (PS) zaprojektowali jedne z najciekawszych budynków powojennej Warszawy: Dworzec Centralny, Dworzec Wschodni, stacje Ochota, Powiśle i Stadion, położone na przecinającej miasto linii średnicowej.

Nie dbali jednak o reklamę i przez większą część życia pozostawali w cieniu. Również same budynki szybko podupadły i jeszcze do niedawna trudno było je docenić pod warstwami brudu i przybudówek. Dziś, gdy zostały wyremontowane, nie trzeba już używać wyobraźni, by dostrzec kunszt Romanowicza i Szymaniaka. Jak dotąd nie było jednak książki, która pozwoliłaby lepiej ich poznać.

„ARPS” jest opowieścią złożoną z tekstów ośmiu polskich i zagranicznych autorów, prezentujących różne wątki i epizody z kariery Romanowicza i Szymaniaka od lat 30. do 90. Ponadto książka zawiera m.in.: pierwsze kalendarium życia i twórczości obu architektów, niepublikowany tekst Arseniusza Romanowicza z połowy lat 80. oraz wywiady z architektami, którzy ostatnio modernizowali warszawskie dworce autorstwa duetu ARPS.

W „ARPS” znalazło się także około 200 starannie dobranych zdjęć, w tym niepublikowanych materiałów z archiwów rodzinnych.

Tłem „ARPS” są dzieje Warszawy i Polski XX wieku - od końcówki II RP z jej pokazowymi inwestycjami, przez lata okupacji i PRL, po dziki kapitalizm lat 90. i modernizacyjną falę ostatnich lat.

Centrum ArchitekturyCentrum Architektury

Środa, 5 grudnia 2012, godz. 19:00

Dworzec Centralny, antresola zachodnia

(dawne kasy Polres, wejście z hali głównej)

W programie Urodzin: - prezentacja książki, prezentacja koncepcji instalacji przestrzennej poświęconej Romanowiczowi i Szymaniakowi, zaprojektowanej przez Aleksandrę Wasilkowską oraz tort.

A tak nowy warszawski dworzec prezentował się 37 lat temu:

Więcej pięknych zdjęć dworca znajdziesz na www.a-pk

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (5)
Książka na urodziny Dworca Centralnego
Zaloguj się
 • Gość: klawo

  Oceniono 6 razy 6

  Geniusze! Stacje kolei (Dw. Wschodni, Dw. Stadion, Powiśle, Ochota) to są arcydzieła. To jest nasza mała porcja Brasilii Niemeyera, Eero Saarinena, Le Corbusiera ... To jest ta liga.

 • Gość: Mateusz

  Oceniono 4 razy 2

  Uwielbiam ten budynek!

 • Gość: bb

  Oceniono 4 razy 2

  Ikona!

 • Gość: yebac

  0

  zmanipulowane zdjęcie ze wstawionym budującym się "żaglem"!

 • Gość: fffff

  Oceniono 10 razy -6

  zburzyć tego gniota i postawić w końcu dworzec z prawdziwego zdarzenia i na miare XXI wieku (jak np. w berlinie) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a nie sztucznie podniecać się stającymi gołebiami, syfem i szklanymi budkami z gazetami na środku...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły