Teatr Miejski w Bydgoszczy. Będzie odbudowa?

Ostatnio w Bydgoszczy wiele mówi się o zrekonstruowaniu Teatru Miejskiego. Czy rekonstrukcje historyczne stają się nowym trendem w polskiej architekturze?

Czyżbyśmy byli świadkami rodzącego się nowego trendu odbudowy zabytkowych budynków w polskich miastach? Od dłuższego czasu w Poznaniu trwa niezwykle kontrowersyjna budowa Zamku Królewskiego, a w Bydgoszczy zaczęły pojawiać się głosy sugerujące celowość zrekonstruowania Teatru Miejskiego.

W listopadzie 2012 roku zarejestrowano w Bydgoszczy stowarzyszenie, którego celem jest lobbowanie na rzeczy odbudowy gmachu. Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego zadeklarował, iż możliwe jest sfinansowanie tych działań z funduszy unijnych.

Teatr Miejski w Bydgoszczy na dawnej pocztówce.zdjęcie archiwalne

Oryginalnie budynek znajdował się przy Placu Teatralnym. Wzniesiono go w 1896 roku, zastępując starszy o ponad siedemdziesiąt lat obiekt stojący w tym samym miejscu. Pochodzący z 1822 roku teatr dwukrotnie płonął, a po ostatnim pożarze postanowiono nie odtwarzać go w pierwotnych formach lecz wybudować gmach znacznie bardziej okazały i reprezentacyjny. Projekt stworzył pochodzący z Berlina Heinrich Christian Seeling, królewski radca budowlany. Uchodził on w Niemczech za najwybitniejszego specjalistę od teatrów i dlatego też miejski radca budowlany, którego oddelegowano do zapoznania się z najnowszymi trendami w tej dziedzinie, zaprosił Seelinga do Bydgoszczy. Efektem ich współpracy był obiekt o widowni zdolnej pomieścić 800 osób i monumentalnej bryle. Stylistycznie nawiązywał do architektury renesansowej zinterpretowanej jednak w charakterystyczny dla XIX-wiecznej szkoły berlińskiej sposób. Pierwsze przedstawienie na nowej scenie było wielkim wydarzeniem nie tylko dla Bydgoszczy- na widowni zasiadł sam cesarz Niemiec Wilhelm II.

W dwudziestoleciu międzywojennym Teatr Miejski poddany był pewnym modernizacjom i unowocześnieniom. Wyremontowano wnętrze, wymieniono część urządzeń mechanicznych, zainstalowano scenę obrotową. Przez pierwsze lata II Wojny Światowej teatr nadal działał, zamknięto go dopiero w 1944 roku. Rok później, w czasie walk o Bydgoszcz, budynek został trafiony pociskiem artyleryjskim, w wyniku czego częściowo spłonął. Jakkolwiek stopień zniszczenia pozwalał na odbudowę teatru, ówczesne władze miasta podjęły decyzję o rozbiórce ruin. W 1946 roku gmach zniknął z krajobrazu miasta, a jedynym świadectwem jego istnienia pozostała pamięć mieszkańców Bydgoszczy oraz stare pocztówki.

Dziś temat odtworzenia Teatru Miejskiego ożywa. Czy powinien on zostać odbudowany w formach historycznych? A może należałoby upamiętnić gmach w inny sposób?

Więcej o:
Komentarze (35)
Teatr Miejski w Bydgoszczy. Będzie odbudowa?
Zaloguj się
 • Gość: Tomasz

  Oceniono 20 razy 12

  Tak ładnie te cegły poukładane leżą.Kto jest w temacie to wie że szły na odbudowę Warszawy.Może stolyca dołoży do odbudowy naszego teatru!?

 • Gość: b

  Oceniono 31 razy 11

  kiedys ten budynek zbudowany byl z potrzeby zapewnienia miejsca funkcji do ktorej sluzyl . W tej chwili nie wiem co tam mialo by byc. Centrum handlowe? Obok stoi jedna z najwiekszych w Europie opera, ktora budowala sie ze 30 lat albo dluzej. Oby nieszczescia nie chodzily parami

 • Gość: aa

  Oceniono 65 razy 5

  niektorym od siedzenia na dupskach takie durne pomysly przychodza do glowy. Ta sama ferajna chce odbudowac kosciol na starym rynku i zamek bydgoski. Ciemnota, jeszcze raz ciemnota. To miejsce idealne na wspolczesny akcelerator zycia w miescie (centrum kultury, galerie, biblioteki, kawiarnie/restauracje) a nie na kupe kamieni. Stary Teart byl ladnym budynkiem ale juz go nie ma i jego odbudowa bylaby absurdem. Trzeba patrzec w przod a nie w tyl. Dobrze ze 1000 lat temu nie bylo fotografi. Wtedy dopiero bylyby dylematy co budowac na starowce.

 • Gość: BDG

  Oceniono 36 razy 4

  W ogólnie nie przemyślana decyzja niestety... osoby które chcą odbudowy nie mają pojęcia o współczesnych problemach z jakimi borykają się współczesne miasta, a oddając jedną z ostatnich wolnych działek w Bydgoszczy pod zabudowę Teatru stracimy szanse na zmiane czegokolwiek na baaardzo długo. I nie rozumiem zachwytu trendem odbudowywania starych budowli, to tak jak nie potrafilibyśmy sami wybudować czegoś co będzie piękne,co bedzie znakiem naszych czasów, wiekszosc zabudowy miast, są to zabudowy czasów przeszłych, a oddając centralny punkt miasta pod teatr który defacto nie bedzie dostepny dla wszystkich warstw społecznych stracimy niepowtarzalną szansę. Niech każdy kto chce tej odbudowy zastanowi się czy chce jej bo elewacja starego teatru łądnie wyglada na zdjęciach. Funkcja budynku wybudowanego na tej dzialce powinna byc starannie przemyslana,a przede wszystkim powinna to być funkcja dostepna dla wszystkich.

 • Gość: bdg

  Oceniono 28 razy 4

  Proszę tylko nie makieta w skali 1:1! :(

 • Gość: KK

  Oceniono 7 razy 3

  Jestem za odbudową teatru, jak również za budową w tym miejscu gmachu, projektu równie wybitnego współczesnego architekta jakim był ówcześnie Heinrich Christian Seeling. Bydgoszcz zasługuje na taką wizytówkę:)

 • Gość: Jork

  Oceniono 6 razy 2

  Tak! Odbudować i to szybko. Puki władze Bydgoszczy nie wdrożą w życie pomysł wybudowania tam Super Hiper Giga Marketu.

 • Gość: wert

  Oceniono 28 razy 2

  lepiej chyba ogłosić konkurs i wybudować coś współczesnego dobrym przykładem jest teatr Capitol z Wrocławia gdzie w nowoczesną formę wpisano nawiązanie do przedwojennego budynku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX