Nowoczesna chata nad Dunajcem

Górska chatka, staropolski dwór czy świątynia? Architekt Bogusław Barnaś z BXBstudio w swym projekcie połączył ludową tradycję z nowoczesnością

Dom Polski, bo tak architekt nazwał swój projekt, ma powstać w gminie Gródek nad Dunajcem, na jednym z najwyższych okolicznych wzniesień.

Kształt bryły nawiązuje do tradycyjnych domów z bali natomiast dynamiczna i lekka forma zwieńczająca dom inspirowana jest formami drewnianych kościółków krytych gontem. Architekt celowo tak zaprojektował dach, by przełamane szkłem formy kontrastowały ze sobą.

Układ funkcjonalny wykorzystuje walory widokowe działki. Strefa dzienna, wyniesiona na pierwszą kondygnację, została całkowicie przeszklona. Zlokalizowano tutaj przestronny salon z kominkiem, jadalnię oraz kuchnię.

W nadwieszonej bryle krytej gontem zlokalizowano strefę prywatną - pokój dzieci, wysoką i przestronną sypialnię główną z łazienką oraz garderobą, przyległą do sypialni antresolę widokową otwartą na poniższy salon, natomiast na samym szczycie konstrukcji zaprojektowano pokój kontemplacyjny (widokowy) inspirowany strzelistymi wieżami drewnianych kościółków.

Na parterze w prostopadłościennej bryły z bali zlokalizowano strefę wejściową, garderobę, drugą kuchnię, łazienkę oraz pokoje gościnne. Ta strefa została zaprojektowana tak, aby w przyszłości mogła stanowić niezależną odrębną strefę mieszkalną. Nad garażem zlokalizowany został zielony ogród widokowy dostępny przez sypialnię gościnną. Ma on być alternatywnie prywatnym ogródkiem dla wydzielonej odrębnej strefy mieszkalnej.

W przyziemiu znajduje się biuro, pomieszczenie gospodarcze oraz garaż. Przyziemie również zostało tak zaaranżowane, aby z biura oraz garażu roztaczał się widok na jezioro.

Dom wyposażono w systemy mobilne ograniczające dostęp światła - wysuwane rastry chroniące również przed deszczem oraz zamykane okiennice podkreślające skosy całego założenia. Nietypowe trójkątne okna zlokalizowane w dachu sypialni i garderoby mają być współczesną interpretacją tradycyjnych lukarn.

Dom Polski nad Dunajcemźródło: BXBstudio

Zaprojektowany dom może spełniać funkcję domu wielopokoleniowego z zachowaniem niezależności i odrębności poszczególnych stref mieszkalnych, przy opcjonalnym zintegrowaniu strefy dziennej jako przestrzeni wspólnej. Strefa odrębna (parter) może również służyć jako przestrzeń rekreacyjna dla turystów.

Więcej o:
Komentarze (36)
Nowoczesna chata nad Dunajcem
Zaloguj się
 • Gość: 123arch123

  Oceniono 26 razy 16

  bardzo fajne przetworzenie lokalnej architektury, nareszcie ktoś inspiruje się najwybitniejszą drewnianą architekturą świata, polską drewnianą architekturą.I nie ma w tym przesady, zniszczeni komuną, zakompleksieni kopiując trendy światowej arch. nie zrobimy z naszej tradycji towaru eksportowego. Pana projekt jest ponadczasowy, świetnie się zestarzeje. Wiem ze realizacje bedzie trudna. Gratulacje
  ps: proszę dobrze dopracować dach, a zwłaszcza łączenie gontów na przełamaniach połaci i odwodnienie. Uczulam ze to będzie trudne, a sniegu tam nie brakuje, trwalość zagra pierwsze skrzypce:)

 • Gość: piotr

  Oceniono 10 razy 6

  Powiniscie jeszcze zwiekszyc powierzchnie reklamowa. Agresywna reklama, ktora wiele razy krytykowaliscie w przestrzeni miejskiej jest rownie irytujaca w sieci. Ogladanie obrazkow brylowych to istny koszmar.

 • Gość: kriswolf

  Oceniono 12 razy 4

  chcę tam mieszkać

 • Gość: Lach

  Oceniono 7 razy 3

  Z wizualizacji widać "zauroczenie" autora projektu krajobrazem tatrzańskim ( ... i te owieczki...). Beskidy to całkiem inna bajka ( i dachy też - spadki połaci i gont - to "zakopiańszczyzna" całą gębą).
  A Gródek nad Dunajcem - to Pogórze Rożnowsko-Ciężkowickie - a n ie Tatry czy choć Beskidy.
  A tak na marginesie - projektant zapomniał, że drewniany budynek wymaga odsunięcia od lasu na odległość 12 m!!!)
  Reasumując - projekt fajny, akademicki, zgrabnie "sprzedany", a z nawiązania do krajobrazu kulturowego - wielka "pała".

 • Gość: sd

  Oceniono 9 razy 3

  zajebiste.

 • Gość: stach

  Oceniono 3 razy 1

  bardzo fajna forma , wizualizacja najwyższej półki, zawsze myślałem że portal BRYŁA publikuje na swoich stronach realizacje a nie koncepcje.... które często ni jak się mają do realizacji. Czekamy na zdjęcia z budowy !!

 • Gość: Anna

  0

  Mieszkam w górach i widząc ten dach ciarki przechodzą po plecach.Nie zdecydowała bym się na te skosy.Zima w górach z takim dachem to tragedia.

 • ypsyl0n

  Oceniono 6 razy 0

  Ten materiał jest żenujący.
  Gródek nad Dunajcem, tuż pod Tatrami- super widoczki.
  Gdzie można zgłosić nadużycie?
  Przy takich projektach powinna być ikonka kosza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX