Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach

red

W niewielkich Lusławicach otwarto Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Wielki obiekt koncertowy zaprojektowało biuro architektoniczne DDJM

Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach
Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach
źródło: ECM

Lusławice to wieś leżąca 20 kilometrów od Tarnowa. To właśnie w tej miejscowości w 1976 r. postanowił zamieszkać Krzysztof Penderecki. W dawnym dworskim parku założył ogród dendrologiczny z tysiącem roślin z całego świata. Tu także rozkwitł pomysł, by utworzyć centrum dla młodych artystów.

Penderecki założył Europejskie Centrum Muzyki w 2005 r., potrzebna była siedziba, która dałaby możliwość rozwoju młodym muzykom. Równocześnie z planami nowej inwestycji pojawiły się głosy, że taki obiekt powinien istnieć jedynie w dużym mieście, że nie poradzi sobie w małomiasteczkowych warunkach. Ostatecznie jednak udało się zyskać przychylność małopolskich samorządowców i przy pomocy unijnego dofinansowania budowa kompleksu w Lusławicach rozpoczęła się latem 2011 r. Po zaledwie 16 miesiącach budowy nowy gmach otwarto w grudniu 2012 r.

Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicachźródło: ECM

Główną częścią obiektu jest sala koncertowa, która może pomieścić 650 osób (dla porównania sala Filharmonii Krakowskiej liczy 693 miejsca). Oprócz dużej sali koncertowej architekci z krakowskiego biura DDJM w swoim projekcie uwzględnili jeszcze salę prób, która ze 150 miejscami może z powodzeniem służyć jako sala kameralna. W budynku znajduje się też biblioteka, czytelnia, pokoje ćwiczeń, magazyn dla instrumentów, kuchnia, jadalnia i baza noclegowa dla 120 osób.

Obecnie Europejskie Centrum Muzyki utrzymuje się z dofinansowania Ministerstwa Kultury, jednak przedstawiciele placówki mają nadzieję, że uda im się organizować co miesiąc przynajmniej dwa koncerty by w ten sposób zarabiać na swoją działalność.

Skomentuj:

Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach