Nowoczesna rozbudowa kościoła w Rokietnicy pod Poznaniem

Odważny projekt architektoniczny przygotowali poznańscy architekci z pracowni Front Architects. Podoba wam się taka stylistyka świątyni?

Powstały pod koniec XIX wieku kościół, jeszcze przed II wojną światową pełnił funkcję świątyni ewangelickiej. Jego obecny wygląd jest utrzymany w stylistyce charakterystycznej dla architektury pruskich kościołów ewangelickich. Na prośbę parafii architekci przygotowali projekt przebudowy świątyni, w którym musieli uwzględnić nie tylko oczekiwania inwestora, ale także wymagania konserwatora zabytków.

Rozbudowa kościoła w Rokietnicy źródło: Front Architects

Architekci postanowili rozbudować kościół od strony istniejącego prezbiterium, podporządkowując gabaryty, formę i proporcje istniejącej bryle kościoła, która stanowi istotny element historyczny i kulturowy w panoramie miasteczka.

Do nowej przestrzeni będzie można dostać się przez nawę istniejącego kościoła, jak również poprzez nowe wejścia ulokowane w ramionach bocznych rozbudowy. W nowym skrzydle zaprojektowano prezbiterium z ołtarzem i amboną oraz zakrystię. W części południowej znajdzie się kaplica oraz antresola z chórem. Część wschodnią oraz środek kościoła wypełniają ławki dla wiernych.

Rozbudowa kościoła w Rokietnicy źródło: Front Architects

Wnętrze nowej części doświetlać będą trzy duże witraże z wielobarwnego szkła, które w sposób abstrakcyjny będą przedstawiać Trójcę Świętą. Na środkowym witrażu znajdzie się postać Chrystusa, patrona parafii. Z kolei tylną część ołtarza stanowić będzie relief przedstawiający scenę z Ostatniej Wieczerzy.

Rozbudowa kościoła w Rokietnicy źródło: Front Architects

Budowa kościoła trwa, rozpoczęła się pod koniec 2012 roku. Inwestycja realizowana jest ze środków własnych, czyli "z tacy", dlatego trudno powiedzieć kiedy nastąpi koniec budowy. Jeżeli podoba Wam się projekt, jego realizację można wspomóc za pomocą ofiary finansowej dla rokietnickiej parafii.

WSZYSTKIE WIZUALIZACJE>

Oceń projekt rozbudowy kościoła w Rokietnicy
Więcej o:
Komentarze (33)
Nowoczesna rozbudowa kościoła w Rokietnicy pod Poznaniem
Zaloguj się
 • Gość: Alicja

  Oceniono 25 razy 21

  Już samo to, że wszystkie wizualizacje są zrobione tak, żeby starego kościoła nie było w ogóle widać (ta pierwsza jest wręcz śmieszna, jedyne co tam sugeruje jego obecność to wystający czubek wieży z krzyżem) świadczy o tym, że sami autorzy zdają sobie sprawę, jak nowa bryła nie pasuje do kontekstu miejsca. Przykre, że mimo to nie mieli skrupułów przy projektowaniu.

 • ojejeja

  Oceniono 14 razy 14

  że te proporcje nawiązują do głównej bryły kościoła??

 • Gość: mm

  Oceniono 21 razy 13

  bardzo fajny projekt. szkoda, ze nie samodzielny. na doczepke moze to slabo wygladac.

 • Gość: tradescantia

  Oceniono 15 razy 11

  "podporządkowując gabaryty, formę i proporcje istniejącej bryle kościoła" ja się pytam z której strony??
  w sondzie głosują chyba głównie pracownicy Front Arch. Dramat

 • Gość: une.21

  Oceniono 15 razy 11

  Sama bryła nowej części kościoła prezentuje się bardzo ciekawie (zdjęcie nr 1). Brawo za proporcje. Ale nijak to nie pasuje jako doklejka do istniejącego kościoła. Llepiej by było gdyby nowa część funkcjonowaa jako niezależny obiekt.

 • Gość: decus

  Oceniono 19 razy 11

  wszystko fajnie, ale jeden kościół nie ma łączności z drugim.

 • Gość: darko23

  Oceniono 34 razy 8

  To jest projekt na zero . Zero kontekstu , zero dialogu z istniejąca tkanką , zero proporcji , zero pomysłu , zero sacrum i wiedzy o budowaniu kościołów. Bardzo słaby projekt , a szkoda bo temat ciekawy .

 • Gość: t

  Oceniono 9 razy 7

  czemu nie postawia go po prostu obok!?
  takie zlepanie na sile jest niefunkcjonalne i bezcelowe..
  pasuje jak pesc do nosa

 • Gość: Swirley

  Oceniono 13 razy 7

  Ale po co rozbudowa. Przecież to i tak ma działać jako osobny kościół. To nie można było postawić tego gdzieś obok i gwizdać na konserwatora? o.O

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX