Surowa bryła Sądu w Ząbkowicach Śląskich

W niewielkich Ząbkowicach Śląskich oddano do użytku nowoczesny budynek Sądu Rejonowego. Jego architekci chcieli nawiązać do tradycyjnego, dolnośląskiego budownictwa. Udało się?

Projekt budynku opracował zespół architektów skupionych w R2 Biuro Projektów Rubik Lesław. Nowa siedziba sądu znalazła się na obrzeżach miasta, w dzielnicy, która obecnie ulega intensywnej i stosunkowo chaotycznej zabudowie. Architekci chcieli, aby budynek sądu dał początek procesowi urbanistycznego porządkowania tego terenu.

Gmach składa się z dwóch równoległych skrzydeł, które połączył prostopadły łącznik. Każde skrzydło ma trzy kondygnacje. Sprawiają one wrażenie surowych i monumentalnych. To uczucie łagodzi środkowa część budynku, która od zachodniej strony zakończona jest salą konferencyjną i elewacją w kolorze naturalnego drewna.

Pod nieco wysuniętą konferencyjną salą, architekci zaprojektowali małą fosę, która ma ograniczać zewnętrzny dostęp do tej części gmachu oraz doświetlać pomieszczenia znajdujące się w piwnicy. Takie zagłębienie dodatkowo sprawia wrażenie, że cały obiekt jest wyższy niż w rzeczywistości.

Budynek Sądu Rejonowego w Ząbkowicach Śląskichfot. Grażyna Hryncewicz-Lamber, Piotr Zarzycki

Główne wejście do budynku sądu znalazło się na frontowej ścianie. Dodatkowe architekci umieścili na ścianie tylnej, która sąsiaduje z parkingiem dla pracowników.

Bryła budynku jest surowa. Projektanci ograniczyli do minimum wszelkie dekoracje. Elewację budynku wykonano z naturalnego kamienia dzięki czemu ma ona zielonoszary kolor. Pozostałą część elewacji wyłożono okładziną w kolorze modrzewia. Stosując takie rozwiązania architekci chcieli nawiązać do tradycyjnego, dolnośląskiego budownictwa.

Oceń budynek w skali od 1 do 5:
Więcej o:
Komentarze (22)
Surowa bryła Sądu w Ząbkowicach Śląskich
Zaloguj się
 • Gość: Rafał

  Oceniono 10 razy 10

  Doceniam wkład pracy jednak w mojej opinii projekt nie wnosi nic nowego do polskiej architektury. Niestety zmiana w elewacji w postaci zlicowania z wnęk, które dają ciekawy efekt światłocienia na projekcie i wykorzystanie koloru w tym wypadku jest kompletnie nieuzasadnione. Pasy wyglądają jak namalowane a szkoda bo na projekcie to się jeszcze broniło. W tym momencie elewacja jest płaska i wygląda jakby ktoś na siłę chciał ją ożywić kolorem.

 • Gość: kasia S

  Oceniono 7 razy 7

  Co oni zrobili tym biednym modrzewiom?

 • Gość: szczekacz

  Oceniono 11 razy 7

  Fajna bryła ale obrzydliwa okładzina, jak z toalet publicznych

 • Gość: tim

  Oceniono 5 razy 5

  Bardzo mocno splaszczono elewacje. Na wizaualizacjach wygladalo to duzo lepiej z tymi glebszymi wcieciami.

 • Gość: jojo

  Oceniono 5 razy 5

  Tragedii nie ma, ale wygląda bardziej jak budynek wielorodzinny aniżeli obiekt użyteczności publicznej.

 • Gość: Auto

  Oceniono 3 razy 3

  Przeciętnie wyszło. Może lepiej, niż średnia krajowa, ale nie na tyle, aby publikować i "chwalić" się budynkiem. W fazie koncepcji było nieco lepiej. Do tego realizacja przyniosła kompromisy....

 • ka-mi-la789

  Oceniono 2 razy 2

  Ani to cudownie piękne, ani szczególnie szpetne. Zaletą jest w miarę regularna, nie przypominająca polipa bryła, za wadę uważam rozmieszczenie okien - wygląda na mocno przypadkowe, a na tylnej elewacji jest ich bardzo mało (nawet jeśli są tam tylko archiwa, to też muszą być jakoś oświetlone). Ogólnie trója, może z niewielkim plusem.

 • Gość: fu

  0

  Strasznie mało światła tam mają patrząc na rozmiar okien.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX