Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni

Bezpieczny minimalizm w dzielnicy Redłowo.

Otwarty na wiosnę Pomorski Park Naukowo-Technologiczny powstał na terenie byłej zajezdni komunikacji miejskiej. Za projekt nowej rozbudowy odpowiadają architekci z pracowni AEC Krymow i Partnerzy. Tworząc szklaną bryłę architekci chcieli by stała się elementem miastotwórczym i przyczyniła się do rewitalizacji zaniedbanej części miasta - dzielnicy Redłowo.

Nowy budynek ulokowano wzdłuż pierzei alei Zwycięstwa oraz zadbano o charakterystyczną dla Gdyni wysokość budynków. Powstały też nowe przestrzenie publiczne, a wzdłuż alei zaprojektowano ścieżki rowerowe. By ułatwić pracownikom dotarcie do obiektu architekci postanowili wykorzystać bliskość kolejki miejskiej i większość funkcji biurowych i laboratoryjnych zlokalizowali w rejonie ul. Stryjskiej.

Budynek jest mocno przeszklony i pozbawiony zdobień. Ten bezpieczny minimalizm ma sprawić, że jego architektura szybko się nie zestarzeje i przez wiele lat będzie mógł być wizytówką tej części miasta. Być może stanie się odpowiednikiem paryskiego Centrum Pompidou.

27.02.2013 Gdynia . Pomorski Park Naukowo Technologiczny w Gdyni , fot. Lukasz Glowala / Agencja Gazeta fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta

Najemcami powierzchni w nowym obiekcie będą głównie firmy z branży nowych technologii: IT, inżynierii, automatyki, biotechnologii, ochrony środowiska i designu. Dla ich potrzeb powstały prototypownie i laboratoria. W nowym gmachu znalazło się miejsce dla gastronomii i pomieszczeń socjalnych. Jest też kilka sal konferencyjnych, z czego największa na 300 miejsc. W podziemnym parkingu przygotowano miejsca dla blisko 600 samochodów. Do nowego gmachu wprowadzi się 300 firm i ponad 2 tys. pracowników.

 

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni

 

 

ZDJĘCIA >>

Więcej o:
Komentarze (11)
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni
Zaloguj się
 • Gość: lis

  Oceniono 14 razy 10

  Gdynia to ładne miasto.

 • Gość: Szczekacz

  Oceniono 15 razy 9

  Budynek jest mocno przeszklony i pozbawiony zdobień. Ten bezpieczny minimalizm ma sprawić, że jego architektura szybko się nie zestarzeje i przez wiele lat będzie mógł być wizytówką tej części miasta. Być może stanie się odpowiednikiem paryskiego Centrum Pompidou.

  Co poeta miał na myśli?

 • Gość: szopen

  Oceniono 20 razy 4

  Narobiło się tych parków biznesowych zupełnie nie wiem czemu. Przykładem są dwa biurowce w szczecinie na bramie portowej, które stoją zupełnie puste, a żeby było ciekawiej budują ich jeszcze więcej. Ciekawe po co budować takie biurowce w naszym kraju przy tak wysokim bezrobociu... za fabryki by się wzięli a nie zamykają wszystko co się da.

 • Gość: klawo

  Oceniono 7 razy 3

  Ładny korpo budynek. Jaka jest funkcja tego Parku? To uczelnia, czy biurowiec? Kto za to płaci/

 • Gość: Wsiowy z nizin

  Oceniono 7 razy 3

  Ale ta salka konferencyjna naprawdę okejka. Bryłka tyż, Szkło i beton poprawne, ale mało widać.

 • Gość: architizer

  Oceniono 9 razy 1

  bezpieczny minimalizm? buahuahua, żenua... to jest słabe

 • Gość: Mycha

  0

  Wygląda jak biurowce w HavenCity w Hamburgu

 • Gość: fu

  Oceniono 2 razy 0

  Takie to średnie, ale ja ogólnie nie lubię szklanych budynków. Te "wystercze" to miały być takim nawiązaniem do "okrętowych" budowli w moderniźmie chyba.

 • Gość: fin

  Oceniono 3 razy -3

  ani to minimalizm, ani bezpieczny, ani nie bedzie nowym Pompidou, nie wiem kto to pisal ale na pewno nie architekt

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX