Pomorskie Muzeum Motoryzacji. Drewniana ikona architektury?

W niewielkim Chwaszczynie powstanie dynamiczna bryła Pomorskiego Muzeum Motoryzacji. Budynek będzie prawie w całości drewniany

Architekci z MUS Architects przygotowali projekt siedziby Pomorskiego Muzeum Motoryzacji. W ich projekcie duże znaczenie odgrywa drewno, które nie pełni tylko funkcji dekoracyjnej ale też konstrukcyjną. Budynek muzeum w swym charakterze jest przestrzenią ekspozycyjną -opakowaniem i tłem dla eksponatów, jednak autorzy chcieli stworzyć prawdziwą ikonę architektury, tak by intrygować i przyciągać jak najwięcej gości.

Projektując siedzibę Muzeum architekci chcieli nawiązać do piękna, prędkości i dynamiki samochodów tak by już samą swoja formą informował o przeznaczeniu:

Dla dobrego wpisania nowego elementu zagospodarowania w istniejący krajobraz i kontekst urbanistyczny, należy w kreatywny sposób wykorzystać topografię terenu. Zagospodarowanie i Architektura muszą być funkcjonalne i ekonomiczne, a także doskonale zespolone wzajemnie ze sobą jak i z bezpośrednim otoczeniem obiektu. Forma zagospodarowania działki stanowi odzwierciedlenie założeń jakie przyjęliśmy do projektowania. Poprzez aktywne modyfikowanie topografii uzyskaliśmy teren o zróżnicowanym poziomie oraz kubaturę obiektu częściowo wpisaną w teren - mówią architekci.

Pomorskie Muzeum Motoryzacji - wizualizacja.źródło: MUS ARCHITECTS

Bryła muzeum zdaje się wyrastać z płaszczyzny terenu. Część budynku unosi się nad ziemią i przeistacza się ze "skarpy" w swego rodzaju ekran fasady frontowej. Dzięki zmianom w wysokości terenu i wysokości budynku architekci uzyskali intrygujący efekt - siedziba Muzeum z każdej strony wydaje się być zupełnie inna. Dach obiektu w całości budowany jest z jednego, powtarzalnego, prefabrykowanego dźwigara kratowego. Istotna w tym miejscu jest też struktura szkieletu konstrukcji drewnianej, która wykorzystując naturalne światło wprowadza do obiektu grę światła i cieni.

Dodatkowo sam rodzaj materiału - drewno zastosowane ze zdecydowaniem i ciągłością na elewacjach budynku ma wpływać pozytywnie na odbiorcę i stopień wpisania sporej kubatury w zastany krajobraz.

Pomorskie Muzeum Motoryzacji - wizualizacja.źródło: MUS ARCHITECTS

We wnętrzach architekci zaproponowali naturalną i neutralną kolorystykę w której jedynie kolor drewna będzie się wybijał ponad gamę bieli i szarości. Uwaga gości ma być skupiona na prezentowanych eksponatach. Barwne samochody mają się lepiej prezentować na tle o stonowanej kolorystyce. W otwartej hali muzeum zaprojektowano „kręgosłup ekspozycji” - taśmę ekspozycyjną inspirowaną torami wyścigowymi. Tor ekspozycji został oparty na planie cyfry 8, która została umieszczona w centralnej części hali ekspozycyjnej wydzielając w ten sposób strefy i tworząc kuluary. 8-kę zaprojektowano w całości z drewna i wykończono deską drewnianą malowaną na biało farbą żywiczną. Na płaszczyźnie trasy ekspozycji umieszczone zostaną elementy systemu informacji wizualnej obiektu - diagramy, grafiki, podpisy modeli samochodów oraz informacje historyczne. Czy budynek ma szansę stać się ikoną Pomorza?

WIZUALIZACJE>>

Więcej o:
Komentarze (24)
Pomorskie Muzeum Motoryzacji. Drewniana ikona architektury?
Zaloguj się
 • Gość: tb

  Oceniono 11 razy 7

  no cóż bmw welt to to nie będzie, ale jak na nasze polskie warunki i lokalizację wygląda kapitalnie. na +

 • Gość: neymar

  Oceniono 3 razy 3

  a czy to nie będzie tak, że po roku działalności i dużym deficycie, zostanie zmienione na park miniatur, dinozaury albo jakieś atrakcyjne ranczo i rodziny z dziećmi będą przyjeżdżać z całej północnej Polski :)

 • Gość: MK

  Oceniono 9 razy 3

  wyburzają XIX wieczne budynki pofabryczne i hale wyrzucając górę kasy na szałas.
  moim zdaniem zanim każdy zabytkowy budynek nie zostanie zagospodarowany
  nie powinno być takich inwestycji, zwłaszcza z publicznej kasy.

 • Gość: makita

  Oceniono 6 razy 2

  Super.
  Trochę niespodziewane połączenie bryły z drewnem i funkcją, ale właśnie chyba to sprawia, że jest oryginalnie.
  Projekt jak najbardziej daje po gazie :)

 • Gość: Wsiowy z nizin

  Oceniono 12 razy 2

  Żadna tam ikona! Drewniany hangar ..... nieco udziwniony i tyle..... Dajta spokój z tym lansem.

 • Gość: pm

  Oceniono 2 razy 2

  Dobry budynek.
  Opis wyników na stronie muzeum koszmarny :)
  "...Czy o ćwiartkę czy o włos jak już liczyć będzie ktoś, to fotokomórka tam też stała i nam wszystko pokazała. To dynamizm tej machiny zrobił kumplom kwaśne miny." http://www.pomorskie-muzeum-motoryzacji.pl/wynik.html

 • Gość: A.Baran

  Oceniono 5 razy 1

  Widziałem muzeum starych samochodów p Ruperta w RPA . 4 murowane wielkie pawilony a w nich 400 egzemplarzy plus 200 na zapleczu w konserwacji .Wątpię by najlepsze polskie dorównały słabym afrykańskim. Budynki były zwyczajne , ładne jak i cała posiadłość ,.Szczególnie zwracały uwagę zabezpieczenia p poż
  U nas powstanie beznadziejny pomnik pychy architekta .

 • Gość: arti-art

  0

  drewniane muzeum motoryzacji? chyba wozów drabiniastych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX