Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Instytut Technologii Żywności w Łomży z kolorowymi szybami

red

Nowy budynek Instytutu Technologii Żywności i Gastronomii w Łomży urzeka swoją prostotą. Jego formalny charakter przełamują kolorowe szyby, dzięki którym elewacja budynku staje się dużo ciekawsza

Budowa nowej siedziby Instytutu zakończyła się pod koniec ubiegłego roku. Obiekt jest częścią Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży i znajduje się naprzeciwko głównej siedziby uczelni. Budynek wyróżnia się na tle sąsiednich zabudowań oryginalną elewacją, która łączy szklane elementy w pastelowych kolorach z ciemnym aluminium i surowym betonem.

Projekt budynku powstał w pracowni ARKON. Jego główną oś wyznacza pasaż, łączący cztery bryły budynku. Pomiędzy każdą z tych czterech części znajdują się zielone dziedzińce, na których studenci w wolnej chwili mogą wspólnie spędzać czas. Elewacje poszczególnych segmentów od strony dziedzińców wykonano z wykorzystaniem kolorowych przeszkleń w żółtej, zielonej i jasnopopielatej barwie. Zastosowane kolory mają nawiązywać do występujących w przyrodzie naturalnych barw i sprawić, że budynek będzie dobrze komponował się z otoczeniem. Od strony ulicy obiekt zamyka „ciężka” fasada zbudowana z aluminiowych paneli, lakierowanych na ciemnografitowy kolor. Zostały one urozmaicone oknami i elementami dekoracyjnymi ze szkła emaliowanego.

Zaprojektowane przeszklenia i ich kolorystyka powodują zanikanie granicy pomiędzy dziedzińcami a wnętrzem budynku, wzmacniając wrażenie przestronności. Całkowicie przeszklone ściany segmentów umożliwiły wprowadzenie zieleni dziedzińców do pomieszczeń uczelni, a uzyskany dzięki kolorowym szklanym elementom efekt gry światła i barw pozwolił stworzyć jasną, sprzyjającą nauce przestrzeń wewnętrzną - mówi architekt Jan Kabac z pracowni ARKON, szef zespołu odpowiedzialnego za projekt gmachu.

W kolorowych fasadach budynku od strony dziedzińców wykorzystano szyby zespolone ze szkła laminowanego kolorową folią. Barwny efekt osiągnięto wykorzystując w szybach zespolonych szkło laminowane dwiema kolorowymi foliami, wszystko to oprócz właściwości estetycznych dodatkowo chroni wnętrza uczelni przed przegrzewaniem się od słońca.

Zamierzeniem autorów projektu było stworzenie środowiska łączącego rozwiązania funkcjonalne i estetyczne. Ta kombinacja jest szczególnie istotna dla obiektów akademickich, których zadaniem jest m.in. tworzenie warunków sprzyjających pracy twórczej - dodał arch. Jan Kabac.

Nowa siedziba Instytutu kosztowała 54 mln zł i powstała przy wsparciu środków unijnych. Póki co obiekt został otwarty dla studentów tylko częściowo. Wyposażanie wszystkich pomieszczeń ma zakończyć się jesienią 2013 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Instytut Technologii Żywności w Łomży z kolorowymi szybami