Czy Lublin potrzebuje takiego stadionu?

Lublin buduje stadion mogący pomieścić ponad 15 tysięcy kibiców. Tymczasem na piłkarskie mecze reprezentacji miasta przychodzi zaledwie kilkaset osób. Sportową arenę zaprojektowali projektanci z hiszpańskiej firmy Estudio Lamela

Stadion powstaje na terenie dawnej cukrowni. Jego budowa zaczęła się już na początku roku. Obiekt ma być stosunkowo tani w eksploatacji. Niemal w ostatniej chwili obiekt przeprojektowano i zmieniono system ogrzewania z elektrycznego na wodne.

Sportową arenę zaprojektowali projektanci z hiszpańskiej firmy Estudio Lamela. Wyposażyli oni obiekt między innymi w system ochrony murawy, który może być przydatny podczas organizowanych dużych imprez masowych np. koncertów. W razie potrzeby spod trybun będzie można wysunąć specjalne platformy, które uchronią boisko przed zniszczeniami.

Miejski stadion będzie mógł pomieścić 15,5 tysiąca widzów. Jego budowę przeprowadza firma Budimex. Cały obiekt będzie kosztował 140 milionów złotych. 67 milionów z tej kwoty pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej.

Niedawno Dziennik Gazeta Prawna zaliczył sportowy obiekt do grona "największych inwestycyjnych absurdów", które realizowane są za unijne pieniądze. Dziennikarze DGP zaznaczyli, że arena powstaje dla drużyny Motoru Lublin, która obecnie gra w II lidze i na swoje mecze przyciąga 150-200 widzów. Dziennikowi odpowiedziała Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prasowa prezydenta Lublina, wyjaśniając że dobra baza sportowa z pewnością pomoże klubowi osiągnąć lepsze wyniki sportowe.

Władze Lublina chciałyby też, aby na nowym stadionie odbywały się mecze reprezentacji Polski, choć jak wiadomo PZPN niedawno ogłosił, że wszystkie mecze eliminacyjne w rozgrywkach mistrzostw Świata i Europy reprezentacja Polski rozegra na Stadionie Narodowym w Warszawie.

O tym czy arena będzie przynosić straty przekonamy się niebawem, jej otwarcie ma nastąpić latem 2014 r.

 

źródło: lublin.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (21)
Czy Lublin potrzebuje takiego stadionu?
Zaloguj się
 • Gość: Wsiowy z nizin

  Oceniono 27 razy 19

  Lublin jest fajowy - ze stadionem, czy bez niego. Miejsce extra.

 • Gość: josep

  Oceniono 29 razy 15

  Żaden absurd, nowy stadion - nowa jakość sportowa. Zastanówcie się dlaczego tak mało osób przychodzi na mecze w Lbn?? Obecny stadion nie spełnia podstawowych standardów bezpieczeństwa kibiców. To chyba najgorszy obiekt sportowy w miastach wojewódzkich. Polsce B też się coś należy !!!!!!!!!!

 • Gość: lola

  Oceniono 18 razy 12

  67 mln to w sumie niewiele w porównaniu do stadionów powstałych na Euro

 • Gość: qra

  Oceniono 17 razy 11

  jasne że potrzebuje, większość inwestycji na Euro 2012 powstało w tzw Polsce A dlatego warto kibicować każdej inwestycji w takich miastach jak Lublin,Rzeszów,Białystok czy Olsztyn

 • Gość: piotreek

  Oceniono 11 razy 7

  na ostatnim meczu było 2.500 osób. Te kilkaset to przypadek - jest to związane z protestem kibiców i konfliktów w klubie. Poza tym do samego końca trwała walka o utrzymanie. Sam pamiętam jak parę lat temu było ok. 4.500 ludzi na ciekawszych meczach w I lidze (dawna II liga).
  Stadion na 15.000 ludzi to efekt ostrożnego oszacowania liczby kibiców w Lublinie. Potrzebna jest po prostu lepsza atmosfera wokół klubu i kibiców, a także standard umożliwiający wygodne i bezpieczne oglądanie meczów. I oczywiście lepsze wyniki klubu, tak aby kibicowanie stało się modne.

 • Gość: Marcin Lulek

  Oceniono 15 razy 7

  Jaki absurd??? Żaden absurd!!! Przecież dobrze, że budują nowe stadiony. Absurdem jest opinia tej gazety. Nie budują stadionów, źle. Budują stadiony, też źle. Nie dogodzi. Zastanówmy się nad nami Polakami. Wstyd za tą gazetę. Nie ma dobrych wyników w sporcie, bo nie ma dobrej infrastruktury. Bardzo dobrze, że budują stadion. Oby więcej takich inwestycji ;) powodzenia

 • Gość: gosciu

  Oceniono 9 razy 5

  200 osób przychodzi ale gdy trwa bojkot. Zazwyczaj mniej niż 1000 nie ma. Przeciętnie po 2tys.

 • Gość: WOJTEK

  Oceniono 4 razy 4

  Stadion jest potrzebny , pamiętajmy że stadion to nie tylko imprezy sportowe ale również kulturalne koncerty itp.

 • Gość: Kibic

  Oceniono 2 razy 2

  będzie stadion będzie i więcej kibiców koniec bojkotowania lublina też nam sie coś należy do jasnej anielki !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX