Szklany biurowiec obok Dworca Głównego, pasuje tam?

W centrum Wrocławia powstaje biurowiec, który ma ożywić dzielnicę. Sklepy będą dostępne prosto z ulicy, a przed wejściem powstanie plac z zabytkowym akcentem

Nowy biurowiec znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie odnowionego dworca kolejowego. Jego projekt przygotowali architekci z Maćków Pracownia Projektowa. Na działce, na której powstanie nowy biurowiec do 1994 r. znajdował się dworzec PKS, który później został przeniesiony na drugą stronę dworca PKP. Przez lata niezagospodarowany teren nie był najlepszą wizytówką miasta.

Przez wiele lat to miejsce zarośnięte krzakami w samym centrum Wrocławia nie świadczyło dobrze o mieście, zwłaszcza w oczach turystów i gości korzystających z Dworca Głównego. Dla mieszkańców okolicznych kamienic też nie było powodem do zadowolenia. A przecież ten teren zasługuje na wysokiej jakości rozwiązania architektoniczne - tłumaczy architekt Zbigniew Maćków.

Powstający już obiekt to kompleks biurowo-hotelowo-usługowy, który będzie składał się z dwóch części. Wyższa ma liczyć prawie 55 metrów wysokości i posiadać 14 kondygnacji przeznaczonych na biura. Niższa część ma mieść sześć kondygnacji i znajdą się w niej: hotel, centrum konferencyjne oraz przestrzeń przeznaczona na handel. Podziemny parking będzie mógł pomieścić prawie 200 aut.

Tak ma wyglądać biurowiec, który powstanie w miejscu dawnego dworca PKSWizualizacje Maćków Pracownia Projektowa

Projekt biurowca sprawia wrażenie, że jest on stosem ułożonych jeden na drugim pudełek, które łączą się ze sobą w jednym z narożników. Taki zabieg ma wprowadzić nieco nowoczesności i dynamiki do tej części miasta, jednak budynek ze swoją prostą i elegancką szklaną fasadą nie będzie negatywnie dominował nad otoczeniem.

Dzięki tej inwestycji zyskają wszyscy. Poprawi się bezpieczeństwo i standard dzielnicy, wzrośnie wartość tutejszych nieruchomości, cała okolica Przedmieścia Oławskiego zyska na nowej ofercie handlowej i usługowej - dodaje Zbigniew Maćków.

Budynek nie będzie zamknięty na swoich pracowników i odwiedzających go gości. Elementem miastotwórczym ma być przeznaczenie części działki na rogu ulic Małachowskiego i Dworcowej na miejski plac. W tym miejscu w XVIII wieku znajdowało się zaplecze cmentarza, a później zieleniec z fontanną:

Dzięki inwestorowi przy nowym budynku powstanie otwarta dla wszystkich przestrzeń z małą architekturą oraz drzewami i krzewami. Będzie przedłużeniem pięknie odrestaurowanego placu przed Dworcem Głównym PKP, a swoistą wisienką na torcie stanie się odnowiony zabytkowy słup ogłoszeniowy, który zostanie umieszczony na rogu nowego placu. Dzięki inwestorowi będzie pamiątką i symbolem tego miejsca - komentuje Zbigniew Maćków.

Architekt dodał też, że projektując budynek chciał, aby ten ożywił ulicę, dlatego na jego parterze znajdą się lokale usługowe, które będą dostępne od strony ulicy.

Inwestycja obecnie ma nieoficjalną nazwę "Plac Konstytucji 3", ale inwestor zamierza ogłosić otwarty konkurs na nową nazwę kompleksu.

 

WIZUALIZACJE>>

 

czytaj więcej: wroclaw.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (33)
Szklany biurowiec obok Dworca Głównego, pasuje tam?
Zaloguj się
 • Gość: kruk

  Oceniono 33 razy 25

  Zastanawiam się czy Wrocław ma w ogóle plan zagospodarowania przestrzennego?

  Powstaje wiele nowych budynków, niejednokrotnie ładnych, ale często właśnie kompletnie niedopasowanych do okolicy i do tego niszczących panoramę, osie widokowe. Jeśli to się będzie ciągnęło dalej, Wrocław zamieni się w miasto chaotycznego miszmaszu.

 • Gość: Jarek

  Oceniono 11 razy 9

  Mialem nadzieje, ze tego tupu budydnki (ignorujace skale starego miasta i dominujacych kamienic) pozostana na polodnie od lininii kolejowej. to by mialo sens: polnoc zabytkowa i tradycyjna, polodnie nowoczesne z dynamicznym pejzazem. no a tak bedzie jak na imprezie gdzie wszczyscy sie bawia ale nikt dobrze.

 • Gość: goolash

  Oceniono 7 razy 7

  Kurcze w końcu wiem co mi pod nosem budują. Jeden mały szczegół w bezpośrednim sąsiedztwie stoją może 4 kamienice, cała reszta to BLOKI !!! Dla mnie projekt na NIE. WYSOKI a pierzeja nie jest całkowicie zabudowana. Pogłębia istniejący haos.

 • Gość: Malwa i Kudel

  Oceniono 9 razy 7

  Budynek przypomina szpital z NRD. Było już. Chcemy czegoś nowego!!! Ciekawe czy chociaż będzie po co zatrzymać się na wielkim placu (mała architektura), który nie jest punktem przelotowym. Na wizkach nic nie widać więc pewnie jak zwykle cięcia kosztów do samego bruku. Mało Maćkowa w Maćkowie( na jedno kopyto).

 • egg651

  Oceniono 6 razy 6

  co do komentarzy o plagiacie...to nie jest plagiat czy kopia to przecież inspiracja...a nawet fascynacja formą New Museum of Modern Art w NY by Sanaa...

  tak jak architekci podróżowali dawniej do Paryża czy Rzymu i tworzyli później mniej lub bardziej udane 'inspiracje' na gruncie rodzimym

  a budynek...do odnowionego dworca pasuje jak pięść do nosa...

  sam w sobie...powiedzmy: poprawny

  jego wysoka część jest za ciężka (ach, te metry powierzchni użytkowej..;)))....w stosunku do podstawy

  uwagi o planie - bezprzedmiotowe; czy plan jest czy nie ma - w naszym prawie nie ma na razie narzędzi
  by 'bronić' miasto przed bałaganem formalnym i funkcjonalnym

 • Gość: Kimś

  Oceniono 8 razy 4

  Kolejny szklany koszmarek

 • Gość: KIKA

  Oceniono 3 razy 3

  Jestem ciekawa komu ma się to podobać i dla kogo buduje sie takie paskudztwa w zabytkowym centrum Wrocławia, , jest bardzo wiele nowo wybudowanych budynków ,które nie dość że nie pasują do zabytkowych kamienic to stoją puste i szpecą panoramę miasta.

 • Gość: wert

  Oceniono 4 razy 2

  bardziej pasowałby koło skytowera

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX