Trzonowiec - mieszkalna wieża z Wrocławia

Budynek projektu KMA Kabarowski Misiura Architekci ma stanowić dominantę nowo powstającego osiedla we Wrocławiu. Wieża wzorowana jest powstałym w latach 60. Trzonolinowcu

Przygotowując projekt dla osiedla Nowe Żerniki, architekci chcieli przeciwstawić się współczesnej tendencji, gdzie nowe osiedla często charakteryzuje anonimowość mieszkańców, a poczucie wspólnoty zanika. Nowe Żerniki powstają w ramach projektu WUWA2, które ma być architektoniczną wizytówką Wrocławia - Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Dla eksperymentalnego osiedla Nowe Żerniki zaprojektowano cztery budynki, każdy w innej lokalizacji, z odmiennie ukształtowanymi wnętrzami i indywidualnym programem funkcjonalnym oraz autorstwa innej pracowni architektonicznej. Każdy z nich, od największego (XL) do najmniejszego (S). W tym kompleksie budynkiem XL jest zaprojektowany przez architektów z KMA Trzonowiec:

Trzonowiec jest zaproszeniem, otwartą furtką i wyzwaniem, rzuconym zamkniętym i strzeżonym osiedlom. Jego nietypowa konstrukcja umożliwia uwolnienie parteru i połączenie przestrzeni ulicy z wewnętrznym, zielonym podwórkiem, na którym znajduje się plac zabaw, otoczony wysokimi drzewami - mówią autorzy projektu.

Parter miałby stanowić miejsce aktywności mieszkańców, które będzie zapewniać wizualną i funkcjonalną integrację pomiędzy wnętrzem kwartału a sąsiednimi zabudowaniami. Właśnie w parterze architekci upatrują przestrzeń, która sprzyjać będzie obcowaniu mieszkańców bez zbędnych ogrodzeń i murków. Dodatkowo ukryto parkingi pod ziemią, dzięki czemu powierzchnia w okół budynku może być w całości przeznaczona na rekreację.

TRZONOWIEC - projekt dla osiedla Nowe Żernikiźródło: KMA Kabarowski Misiura Architekci

Konstrukcja trzonowa daje możliwość dowolnych podziałów każdej z 4 kondygnacji o powierzchni 230 m kw: elastyczny rzut umożliwia swobodną aranżację poszczególnych mieszkań, łączenie ich oraz zmianę funkcji (np. z mieszkalnej na biurową). Panoramiczne przeszklenia zapewniają maksymalne doświetlenie, podkreślają wysokość pomieszczeń i sprawiają, że zanika granica między otoczeniem a wnętrzem. Każde mieszkanie ma duży taras - to idealne miejsce do odpoczynku i spotkań, dające możliwość powiększenia powierzchni mieszkania: po rozsunięciu panoramicznych okien taras staje się integralną częścią pokoju.

Trzonowiec to punkt orientacyjny i przestrzenna dominanta osiedla. To również znak rozpoznawczy kwartału i całej dzielnicy - bazuje na eksperymentalnym, wrocławskim projekcie z lat 60. i na nowo interpretuje nietypową formę budynku trzonowego. Trzonowiec jest więc próbą reaktywacji legendarnego Trzonolinowca, odwołuje się do jego konstrukcji i do potencjału urbanistycznego, jaki niesie ze sobą taki typ budynku.

Pierwszy etap nowego osiedla ma powstać do 2015 r.

Więcej o:
Komentarze (22)
Trzonowiec - mieszkalna wieża z Wrocławia
Zaloguj się
 • Gość: zyku

  Oceniono 30 razy 28

  Świetny pomysł na żeński akademik. Oby tylko go nie zepsuli żaluzjami.

 • Gość: Burok Cybulok

  Oceniono 10 razy 6

  Bardzo ładny. Przyjedziemy oprotestować jego budowę.

 • Gość: cold as ice

  Oceniono 16 razy 4

  Ładne rachunki za ogrzewanie zimą tam będą :)

 • Gość: qra

  Oceniono 3 razy 3

  szkoda że do projektowania Nowych Żernik nie zaprosili świetnych architektów ze śląska (R.Konieczny, P.Łukasik, T.Konior) byłby większy ferment

 • Gość: kalamata99

  Oceniono 13 razy 3

  Wyglada ladnie, ale zamiast "trzonowiec", mowilbym "szklarniowiec", bo w takim mieszkaniu bedzie jak w szklarni - upal i wysokie oplaty za klimatyzacje.

 • Gość: iza

  Oceniono 2 razy 2

  w końcu budynek zasługujący na zainteresowanie a nie zwykły bloczek z małymi oknami lub standardowymi drzwiami balkonowymi. Oczywiście Polacy pomyślą od razu o ogrzewaniu, że drogo,ale nie pomyślą o tym, że mieszkanie jest dobrze oświetlone i nasłonecznione i zimą. w tym przypadku człowiek nie będzie się czuł jakby siedział w klatce ścian.

 • Gość: mprzycho

  0

  Jak zawsze.
  Okna panoramiczne? Źle! Bo zimno będzie cebulaczkom i na dodatek wszyscy podejrzą co się w kuchni smaży.
  Założę się, że gdyby zaprojektowali małe, to pisaliby, że nie światowo i zaściankowo.

 • Gość: yter

  0

  wygląda jak japońska pagoda,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX