Zamiast przejścia podziemnego - galeria sztuki, piesi pójdą górą

Wrocław przygotowuje się do 2016 roku, kiedy to miasto będzie nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Przejście Świdnickie w centrum miasta zostanie kompletnie przebudowane

Zespół projektantów z biura Major Architekci w październiku 2012 r. wygrał konkurs na przebudowę rejonu ulic Kazimierza Wielkiego i Świdnickiej we Wrocławiu. Projekt architektów zakłada zmianę funkcji obecnego przejścia podziemnego, w którym do 2014 r. ma powstać galeria sztuki. Istniejące teraz szerokie zejście do podziemi ma zostać zwężone, ponieważ cały ruch pieszy zostanie poprowadzony górą.

Najbardziej efektowną częścią projektu są dwie wysokie wiaty przystankowe, które przez nadanie im takiej dużej formy mają optycznie zwęzić rozpiętość trasy WZ i w ten sposób odtworzyć historyczny przekrój urbanistyczny. Wiaty pomogą podkreślić oś ulicy Świdnickiej.

Architekci zakładają, że elewacja wiat zostanie wykonana z prętów z włókna szklanego. Zdecydowali się na zastosowanie tego materiału, ponieważ charakteryzuje go prostota montażu, łatwość użytkowania, niska cena, trwałość i elegancki wygląd.

Projekt zagospodarowania Przejścia Świdnickiego we Wrocławiuźródło: major architekci

Efekt jaki chcieliśmy osiągnąć to lekkość i pewnego rodzaju eteryczność kubatur, które uzupełnią tkankę miejską dając nową jakość przestrzeni miejskiej w centrum Wrocławia - mówią architekci.

Projektowany plac przed nową siedzibą ESK ma pomóc w integracji mieszkańców oraz stać się atrakcyjną przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych. Miasto z przebudową chce zdążyć do 2016 r.

Więcej o:
Komentarze (25)
Zamiast przejścia podziemnego - galeria sztuki, piesi pójdą górą
Zaloguj się
 • Gość: hijack

  Oceniono 32 razy 16

  Wątpię w "efektowny" wygląd tego obiektu ...
  Będzie brudny klocek w centrum miasta.
  Przepraszam .... 2 klocki :)

 • Gość: bleran

  Oceniono 33 razy 15

  Wrocław - to miasto pierwszej kolejki górskiej, w płaskim jak stół mieście; to miasto ze stadionem za miliard złotych, owiniętym papierem toaletowym; to miasto gdzie wyburza się zabytkowe, historyczne obiekty na niespotykaną w Polsce skalę, po to żeby działki opychać deweloperom; to miasto, w którym władze przez 20 lat stale pieszczą Rynek, prawie nic nie robiąc z innymi starymi dzielnicami; to miasto najdroższej w Polsce nowej fontanny, po to żeby mówić, że mamy najdroższą w Polsce fontannę; to miasto z największym drapaczem chmur w Polsce, po to żeby mówić, że mamy największy drapacz chmur w Polsce, bo nie po to żeby mówić, że bezpowrotnie zniszczył panoramę miasta i że jest zbyteczny w 630 tyś. mieście; a teraz jeszcze to miasto z największa wiatą-atrapą przystankową w Polsce, na 5 pięter, która zaśmieci panoramę na jedne z najpiękniejszych kamienic w mieście i Zamek Królewski. Wrocław to po prostu miasto absurdów, no i oczywiście najlepszego w Polsce PR-u !!!

 • Gość: 44

  Oceniono 30 razy 10

  Teraz ta część miasta jest fajnym deptakiem a po przebudowie straci ten atut na rzecz wyczekiwania na zielone światło na przejściu ulicznym!!! Wszędzie robią jak najmniej kolizyjne rozwiązania a u nas mając gotowe przejście podziemne wyrzuca się ludzi na ulicę a w przejściu robi się galerię!!! Takie rzeczy tylko w Polsce... a te wiaty niestety w rzeczywistości nie będą się tak atrakcyjnie prezentować.

 • Gość: Pina

  Oceniono 8 razy 6

  Oby w rzeczywistości prezentował się ten projekt ZNACZNIE lepiej niż na wizualizacji.
  Szczerze mówiąc, boję się takiego rodzaju rozwiązania z wielu względów. Przeraża mnie on zarazem estetycznie jak i komunikacyjnie - tu, moje obawy nie odbiegają od tych, które zostały już wymienione w wielu komentarzach.

  Moim zdaniem, wystarczyłoby zadbać o to, co już powstało. Znacznie bardziej od aktualnego przejścia przeszkadzają mi na Rynku komunistyczne, brudne, obskurne bloki wplecione w zabytkową architekturę, z którymi można byłoby się pobawić.

 • Gość: pm

  Oceniono 23 razy 3

  Zarąbiste

 • Gość: ludwik

  Oceniono 23 razy 3

  Sam w sobie projekt ciekawy, ale nie pasujący do miejsca, otoczenia. Będzie agresywny i przytłaczający. Znacząco naruszy ład ulicy. Może stanowić również zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu samochodowego znacznie ograniczając widoczność.

 • Gość: jozue

  Oceniono 2 razy 2

  Wrocław jest najsmaczniejszym miastem w Polsce,za kolejkę , za toaletowy stadion, za Kameleona i za dzieła pana Jarząbka ,ja to miasto poprostu podziwiam.Ojtam ,ejtam marudzicie , Budować!

 • Gość: ap.

  Oceniono 8 razy 2

  Brawo, gratuluję Wrocławianom wyboru bardzo ciekawej i odważnej pracy. Z tego co znam Majorów, jeśli to powstanie, w rzeczywistości będzie wyglądać dużo lepiej, niż na obrazkach.

 • Gość: klawo

  Oceniono 4 razy 2

  Same wiaty są świetne. Wizualizacje tego nie oddadzą, ale materiał i to nierówne warstwowe rozłożenie tych 'żaluzji' nada całości eteryczny wygląd wielkich rzeźb op-artowych.

  Moda na likwidację przejść podziemnych... dyskusyjna. Jednak są miejsca w centrum gdzie na pewno warto dac I-szeństwo ludziom i postawić na pieszych i bardzo duże ograniczenia prędkości dla pojazdów.
  A jednak gdyby np. w Warszawie zlikwidować przejścia na Alejach Jerozolimskich pod R.Dmowskiego i koło Dw. Centralnego - miasto byłoby nieprzejezdne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX