Jaki będzie plac Piłsudskiego po remoncie? [WIZUALIZACJE]

W połowie lipca rozpoczął się remont placu Piłsudskiego w Warszawie. Jego nawierzchnia będzie oświetlona wbudowanymi między granitowe płyty lampami

Koncepcję przebudowy przygotowali projektanci z pracowni OCA Architekci. Remont będzie szybki i zakończy się już 31 października. Plac Piłsudskiego to jedno z najważniejszych miejsc w Warszawie. To tam organizowana jest większość państwowych uroczystości. Jednak ciągle dla tej części miasta brakuje pomysłu i miejscowego planu zagospodarowania. Ratusz ma go przygotować już po remoncie.

Obecnie stan placu pozostawia wiele do życzenia. Sporo granitowych płyt popękało, nawierzchnia nie jest równa, a boczne części placu "ozdabia" najtańsza betonowa kostka.

Stan placu ośmiesza to miejsce. Z remontem nie można dłużej czekać. To naprawdę wstyd, że tak wygląda plac Piłsudskiego, na który trafiają delegacje ze świata na najwyższym szczeblu, składając hołdy przed Grobem Nieznanego Żołnierza - mówi Paweł Barański, szef Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta (SZRM), który prowadzi inwestycję.

Płyty kamienne zostaną zdjęte i przekazane do Zarządu Mienia Skarbu Państwa, kostka brukowa trafi do warszawskiego Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg. Wymienimy całą podbudowę pod nadzorem archeologów. Postawimy wyższe i lepsze maszty oświetleniowe. Do tych, które stoją, nikt nie chciał się przyznać. One oświetlały głównie same siebie, a nie sam plac - dodaje dyr. Barański.

Remont nie przyniesie wielkich zmian. Plac pokryje nawierzchnia z dwóch typów kamienia: szare, granitowe płyty oraz niemal czarne, grafitowe pasy. Oś Saska zostanie zaznaczona poprzez wbudowanie między płyty bardzo wąskich opraw z oświetleniem typu LED.

Wydaje się, że stołeczny Ratusz powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy plac Piłsudskiego powinien być wyłącznie pustym miejscem uroczystych defilad, czy też stać się atrakcyjną przestrzenią, którą warszawiacy chętnie by odwiedzali. Póki co funkcja placu się nie zmieni. Po remoncie będzie po prostu ładniejszy.

 

czytaj więcej: warszawa.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (18)
Jaki będzie plac Piłsudskiego po remoncie? [WIZUALIZACJE]
Zaloguj się
 • Gość: Sas

  Oceniono 56 razy 50

  Odbudować Pałac Saski i Bruehla!

 • Gość: matcx

  Oceniono 19 razy 17

  Bez rewelacji, bez pomyslu, wszystko prawie tak jak jest teraz.

 • Gość: grzels

  Oceniono 15 razy 15

  Nowa nawierzchnia, światełka i Warszawa może na zasypanych fundamentach pałacu zatańczyć waltza... eh.

 • Gość: kapsztyl

  Oceniono 30 razy 10

  najważniejsze że pieniądze na muzeum żydów się znalazły, po co nam jakiś pałac saski...

 • Gość: klawo

  Oceniono 11 razy 9

  co kilka lat ten plac remontują a ten ciagle wyglada tak samo... szaro

 • Gość: zytek

  Oceniono 25 razy 9

  Jest kasa na utrzymywanie armii księży w szkołach, na przywileje emerytalne dla górników i służb mundurowych, a nie ma złotówki na odbudowanie Pałacu Saskiego.....

 • Gość: ja

  Oceniono 6 razy 6

  a co z saskim? ehhhh

 • Gość: y

  Oceniono 9 razy 5

  Odbudować Pałac Saski i Bruehla!!!!!!!

  ...

 • Gość: Marjan

  Oceniono 5 razy 5

  "Plac pokryje nawierzchnia z dwóch typów kamienia: szare, granitowe płyty oraz niemal czarne, grafitowe pasy." To przypomina plac we Wrocławiu, o którym niedawno pisaliście. Zbieg okoliczności?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX