Złota 44 - wizualizacje kontra rzeczywistość

Miał być lekki żagiel, a wyszedł przysadzisty obelisk - internauci krytykują wieżowiec Libeskinda

Zaprojektowany przez Daniela Libeskinda wieżowiec już od samego początku budzi wiele kontrowersji. Wczoraj na stronie "Warszawa w Budowie" na Facebooku pojawił się kolaż, na którym zestawiono wizualizację Złotej 44 z jej realizacją. Internauci nie pozostawili na niej suchej nitki: "Miał być lekki żagiel, a wyszedł przysadzisty obelisk", "Faktycznie chyba im nie wyszło" - czytamy pod zestawieniem.

Dziennikarze ze Stołecznej Gazety poprosili o komentarz Tomasza Malkowskiego z kolektywu Architecture Snob i redaktora prowadzącego magazyn "Arch":

Często odczuwamy lekkie rozczarowanie, kiedy zestawiamy to, co widzimy na projekcie, z tym, co powstało. Wizualizacje są taką pornografią architektury, tworzą jej nierzeczywisty obraz. To powoduje, że później mamy wobec nich wysokie wymagania. Nawet my, profesjonaliści, nabieramy się na to i mamy później bardzo wybujałe wyobrażenia. Dość powszechne jest także wykonywanie wizualizacji projektów nie przez architektów, ale przez grafików, którzy niekoniecznie muszą mieć pojęcie o architekturze. Później oglądamy na takich wizualizacjach np. stropy cienkie jak kartka papieru - mówi Tomasz Malkowski.

A co wy myślicie o Złotej 44? Jej realizacja w pełni oddaje to co od kilku lat oglądaliśmy na wizualizacjach?

 

czytaj więcej: warszawa.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (49)
Złota 44 - wizualizacje kontra rzeczywistość
Zaloguj się
 • zalpeel

  Oceniono 88 razy 68

  Straszne bzdury mocium panowie. Po pierwsze PROJEKT, a WIZUALIZACJA to zupełnie coś innego, po drugie wizualizacje mają to do siebie, że robione są po to by "sprzedać" budynek postronnym osobom i naprawdę baaardzo rzadko są odzwierciedleniem tego, co powstaje naprawdę. Po trzecie wizualizacje dużych projektów zmieniają się z czasem i stopniowo coraz bardziej odbiegają od pierwowzoru (vide choćby konkurent Z44 Cosmopolitan), a po czwarte tak fatalnym zdjęciem nie oddajecie ani krztyny tego jak budynek naprawdę wygląda (i jak wygląda w odniesieniu do najnowszych wizualizacji)) - tu przykład porządnego zdjęcia zaczerpnięty z SSC: farm8.staticflickr.com/7303/9297109309_6eb42f3b77_b.jpg Lepiej?

 • Gość: Wira

  Oceniono 38 razy 24

  Perspektywa ma znaczenie :) Jak ktoś jest w Warszawie niech zrobi zdjęcie pod odrobinę innym kontem i już będzie jak na wizualizacji.

 • Gość: mlody89

  Oceniono 33 razy 21

  i to ma byc portal który zna sie na rzeczy? dlatego nie czytam bryly, smietnik tu starszny!

 • Gość: WTF?

  Oceniono 11 razy 11

  Wiadomo że wizualizacja nigdy nie pokryje się idealnie z tym, co na jej podstawie zostanie zbudowane. Ale ten budynek rzeczywiście jak już ktoś zauważył, wyglądać może dobrze z pewnej perspektywy, gdy się odpowiednio ustawi, szukając dobrych kątów, oświetlenia, itp. itd.... Tylko po co? Moim zdaniem budynek powinien bronić się z każdej strony, z poziomu ulicy, z dachów innych budynków, za dnia i w nocy, w słońcu i deszczu. Gdyby rzeczywiście został dobrze wykonany, gdyby udziwnione kształty bryły nie wprawiały w taką dezorientację i gdyby cały wieżowiec jako taki bardziej uszanował otoczenie i wpisał się w nie lepiej, wszystko byłoby dobrze i nikt na siłę nie szukałby usprawiedliwienia dla takich a nie innych negatywnych odczuć i opinii większości ludzi.

 • Gość: Jarson

  Oceniono 17 razy 9

  jestem fotografem architektury i moim zdaniem zdjęcie zrobione w słoneczną pogodę i z wyprostowaniem pionów (czyli analogicznie jak na wizualizacji) wyglądałoby niemal identycznie jak ta wizualizacja.

 • michau-wu

  Oceniono 23 razy 9

  Jak dla mnie, to już na starcie wygląda jak post-apokaliptyczna rudera :/ Na żywo chyba nawet gorzej niż na zdjęciach. Żal :/ Ale to chyba kwestia użycia tańszych zamienników elewacji...

 • Gość: Zamach

  Oceniono 10 razy 8

  Banda niekompetentnych baranów ...
  http://kwejk.pl/obrazek/1872701/perspektywa.html

 • Gość: loko

  Oceniono 16 razy 4

  MI sie podoba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX