Komentarze (83)
Nowy plac w centrum Wrocławia. Betonowa pustynia? Architekt odpowiada internautom
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Gość: tonymontana

  Oceniono 3 razy 3

  mocny kontrast pomiędzy kolorem placu i brudnymi, starymi elewacjami budynków... może to też by się przydało odnowić..? teraz to wygląda słabo..

 • Gość: sandra

  Oceniono 3 razy 3

  Jeśli koncepcja parkingu podziemnego nie sprzyja sadzeniu drzew, można było rozwiązać kwestię zieleni stosując niskie nasadzenia oraz pnącza, które z pewnością ożywiłyby plac i nadałyby mu bardziej przyjaznego wyrazu nie zmieniając znacznie obecnej koncepcji. Niestety to często popełniany przez projektantów błąd w polskiej przestrzeni. Ewidentny brak umiejętności kształtowania przestrzeni dospołecznych pokazł architekt. Może gdyby zostawił kwestie projektowania przestrzeni architektowi krajobrazu, miejsce wyglądałoby inaczej.

 • Gość: Magda

  Oceniono 3 razy 3

  Skoro pod płytą placu jest parking to nikt nie każe sadzić ogromnych drzew, jest mnóstwo niskich krzewów, bylin, które ożywiłyby tą betonową pustynię. Poza tym w Polsce znane już są od dawna ogrody na dachach, w których stosowane są specjalne gatunki o płytkim systemie korzeniowym, albo takie które doskonale sprawdzą się na płytkim podłożu. Architekci projektujący tego typu założenia mogliby częściej konsultować się z architektami krajobrazu, bo niestety wynikiem braku takich konsultacji są coraz częściej powstające tego typu betonowe pustynie.

 • Gość: afro

  Oceniono 5 razy 3

  i ten gamoń prowadzi zajęcia ze studentami.. szkoda, że nie urbanistykę.
  Widać prawdziwe intencje remonty placu- parking za grube miliony- żeby można podjechać bliżej do rynku, a nie plac- aby powodować, że ludzie chcą korzystać z centrum miasta, żeby aktywizować martwą przestrzen- bo za drogo te ławeczki kosztują... Wstyd i bezmyślność..

  Propozycja- przy kolejnych upałach, usadzić Romka na godzinkę na metalowej czarnej ławeczce- lepiej "leżaku". Jak zaskwierczy skóra i zaboli to pomyśli.

  I będzie obserwował przechodzących i przyglądających się mu ludziom.

 • Gość: urbanista

  Oceniono 5 razy 3

  "Plac nie jest jednak od tego, by ludzie chodzili tam z kanapkami, siadali naprzeciwko siebie i dyskutowali o kondycji świata czy Putinie."

  Przeczytanie książek Jana Gehla nie wystarczy. Trzeba je jeszcze odpowiednio zinterpretować. Plac powinien mieć funkcję gromadzenia ludzi i powinien być salonem, czyli miejsca do siedzenia powinno być więcej. Można je realizować w różny sposób. Nie tylko jako ławki/leżaki. Jakby "architekt" zaplanował dobry salon, to ludzie by na nim przebywali cały czas i jak na Rynku utrzymywałoby się na nim "życie" i konsumpcja (nie tylko własnych kanapek). Zmarnowana przestrzeń do ponownej rewitalizacji :(

 • Gość: ref.

  Oceniono 7 razy 3

  jakas obsesja na pukncie betonu i lezakow? a gdzie do jasnej zielen? jakakolwiek? czy naprawde to vco nowoczesne ma byc takie bez oddechu? czy na tym polegal pomysl - na postawieniu lezakow po kompozycji betonowej posadzki placu? smutne, zenujace, malo inspirujace.... nie ma sie czym chwalic:(

 • Gość: Warszawiak

  Oceniono 5 razy 3

  O, Wrocław ma place... Z parkingami podziemnymi... O.O

 • Gość: Komentator

  Oceniono 5 razy 3

  ojj kiedyś dogonimi zachód - KIEDYŚ

 • Gość: StopPseudoArchitektom

  Oceniono 2 razy 2

  Plac najzwyczajniej nudny i szaro-bury jak te obskurne bloki w pobliżu.Ławki beznadziejne - bez oparć.

 • Gość: gość

  Oceniono 2 razy 2

  Architekt zbzikował czy ma w głębokim poważaniu mieszkańców? ;/ Może słuchac ludzi trzeba uważniej ?
  Argumentacja kompletnie nie przekonuje.

 • Gość: ZuzzA

  Oceniono 2 razy 2

  Autor tej perełki architektonicznej, jako krytyk architektury zasiada w jury architektonicznych konkursów. Powiedzcie mi jak ktoś tak ograniczony i bez polotu może oceniać innych. Jaka jest szansa, ze pojmie i doceni naprawdę dobre rozwiązania architektoniczne, skoro jego jego percepcja ogranicza się do geometrycznego betonowiska z katafalkami?

 • Gość: bjarke ingels

  Oceniono 2 razy 2

  typ jest cienki i tyle. Jego architektura jest oparta na schematach z przed 80 lat i słabo próbuję ją naśladować. Co to za tłumaczenie, że leżaków jest 20 bo 40 to za drogo...hahahha.
  Panie Rutkowski, to że Pan jest zakochany w architekturze Miesa (co ewidetnie widac po tym projekcie) to na Pana plus, ale proszę otworzyć oczy, pobudzić wyobraźnie i nie wpychać ludziom ściem, że lepiej się nie dało.
  Swoją drogą, czy ktoś wie kto był w komisji konkursowej?

 • Gość: Kosmonauta

  Oceniono 4 razy 2

  trumnoleżaki..

 • Gość: GINO

  Oceniono 1 raz 1

  UKŁADY UKŁADY I JESZCZE RAZ UKŁADY......TYLKO POPATRZEC KTO WYGRYWA I KTO OCENIA KONKURSY I WSZYSTKO NA TEMAT

 • Gość: Bardzo Rozczarowana

  Oceniono 1 raz 1

  Wyjechałam z Wrocławia jak zaczęła się przebudowa placu. Jakże się rozczarowałam jak zobaczyłam efekty tej przebudowy po powrocie. Nie miałam ochoty zostać tam ani minuty dłużej. Wywołuje skojarzenie z jakąś betonową mogiłą i ogólnie robi przygnębiające wrażenie. Przeszkadz mi brak zieleni i kwiatów. I również ode mnie Panie architekcie: plac jak najbardziej jest miejscem spotkań i rozmów. Pamiętam jaką przyjemność jeszcze w czasie studiów sprawiało mi i znajomym wyjście w czasie tzw. okienka na zewnątrz, żeby chociażby chwilę posiedzieć w słońcu i porozmawiać o rzeczach ważnych bardziej lub mniej. Pana uwaga jest arogancka i pozbawiona szacunku wobec potrzeb innych mieszkańców miasta.

 • Gość: oJram

  Oceniono 1 raz 1

  1) zdjęcia kaszana, zasyfiała folia na ławkach, pochmurny dzień jeszcze tylko deszczu brakuje

  2) fakt plac jest cholernie surowy ale prosty i czytelny stanowi bazę pod przyszłe "instalacje" np. w centralnym punkcie placu otoczonym ławkami czy w pozostałych przestrzeniach daje możliwość ingerencji i dowolnego meblowania bez ograniczeń...

  3) miejsce ma potencjał wystarczy ruszyć mózgiem :-) i przestać marudzić ...

 • Gość: call_me_rain

  Oceniono 1 raz 1

  teraz wszyscy załamują ręce i biadolą nad złymi rozwiązaniami, a czy znajdzie się choć jedna osoba , która 2 lata temu(bo chyba mniej więcej tyle upłynęło od rozstrzygnięcia konkursu) napisała petycję o ponowne jego rozpatrzenie? ludzie, dopóki nie zaczniecie się ogarniać i uczestniczyć w tym co dzieje się wokół to takie będą skutki....

 • Gość: pantadeusz

  Oceniono 1 raz 1

  szkoda, że tak mało zieleni :((

 • Gość: iza

  Oceniono 3 razy 1

  Plac jest do tego, do czego ludzie będą go wykorzystywać. Takie słowa architekta świadczą o tym, że projektuje dla samego projektowania a nie dla ludzi. Pomyłka.

 • Gość: PLDK

  Oceniono 1 raz 1

  ja mysle ze problemem nie jest ani projek, ani architekt, tylko caly system w jaki przeprowadza sie w polsce proces przedprojektowy.

 • Gość: Arai

  0

  Coraz gorsi architekci i coraz gorsze antyludzkie miejskie przestrzenie. Może trzeba wrócić trochę do teorii Ebenezera Howarda, tej ludzkiej, gdzie zieleń naprawdę jest istotna w naszym życiu.

 • Gość: Agrafka

  0

  "Drzewa będą w donicach" - już widzę dwudziestoletnie drzewa w donicach... Trochę czasu już minęło od przebudowy a mnie nadal razi.

 • Gość: Tomek

  0

  Plac może być, ale te bloki to koszmar

 • Gość: SŁAWEK

  0

  PLAC WYGLĄDA GORZEJ NIŻ w przeszłości, to ciekawe zjawisko! ławki są okropnymi czarnymi toporami ułożone w głupi sposób. podziwiam głupotę architekta , czy zrobienie akcentu kolorowego w formie fajnego kwietnika jest niemożliwe bo korzonki bratków zniszczą parking podziemny ??

 • Gość: Podpisz się

  0

  rewitalizacja tych bloków by się przydała. fajnie by było gdyby wszystkie pomalowali w jakiś określony sposób, szarość z elemntami kolorowymi... albo czysta biel

 • Gość: geniusz architekt

  Oceniono 2 razy 0

  Tyle lat mieszkałem we Wrocławiu i dopiero teraz zauważyłem że na tym placu są drzewa. Czyżby w poprzednim śmietniku ich nie było? I budynki dookoła takie ładne się zrobiły, kolorowe. Może więc w tym szaleństwie jest metoda? Tylko po co tu dwa wejścia do metra?

 • Gość: Kika

  0

  Spodziewałam się czegoś ładniejszego przed piięknym i zabytkowym budynkiem Urzędu Miasta Wrocławia ,rozwiązania komunikacyjne bardzo dobre, ale poza tym pustynia ,brakuje życia na tym placu ,zieleni i kwiatów przede wszystkim.

 • Gość: fh

  Oceniono 2 razy 0

  ręce opadają, dobra Gość nie jest "lotny" ale kto zasiadał w jury konkursu?

 • Gość: Tomek

  Oceniono 4 razy 0

  Ten plac w ogóle nie pasuje do otaczających go budynków, paranoja ten architekt chyba coś palił albo wąchał.

 • Gość: RomanKIT

  0

  Niech wielce szacowny pan architekt zatrzaśnie sie w swojej kiczowantej świątyni z OSB wraz z grupką klakierów, a nie szpeci publicznych placów mojego miasta!

 • Gość: olka

  Oceniono 2 razy 0

  tlumaczenie typu: "bylyby wieksze koszty" tzn co? "zrobmy wiec pololowe zlego". to zadne tlumaczenie. tak sie nie broni dizajnu. coz to za argument , nie bylo kasy na 40, wiec jest 20, czyli to nie moja wina. brak slow.

 • forrestgump123

  Oceniono 8 razy 0

  Szkoda, że to wszystko takie symetryczne, poukładane, niemal brutalne. Zbyt mało fantazji, lekkości i krzywych linii w polskiej przestrzeni publicznej.

 • michau-wu

  Oceniono 4 razy 0

  Otoczenie to jakaś porażka :/ Strasznie ten chaos wygląda... Sam plac jest OK, ale więcej ławek i leżaczków by dali pod drzewami, w cieniu ;)

 • Gość: pitt

  Oceniono 10 razy 0

  Rany, to jakaś totalna porażka ten plac. Architekcina odwaliła fuszerkę i jeszcze idiotycznie próbuje jej bronić.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 1 raz -1

  Miasto w naszym imieniu udzieliło pseudo-artyście kawałek terenu

 • Gość: samba

  Oceniono 1 raz -1

  Prawda jest taka, ze moda panujaca na Mackowa od czasu renowacji i rozbudowy Renomy trwa bez konca. Przynaje szczerze, ze o ile z zewnatrz Renoma robi bardzo dobre wrazenie to w wenatrz przypomina dokladnie ten plac. Jest nieprzyjazny, chlodny jakby nie byl projektowany dla ludzi tylko dla samego istnienia. No i badzmy szczerzy... CZARNE siedziska przypominajace lezaki? Czlowiek po Politechnice nie wie, ze ludza beda parzyc poslady? Litosci. Mackow to nasza troche wroclawska gwiazdeczka

 • Gość: RobCrane

  Oceniono 1 raz -1

  idiota

 • Gość: Qube

  Oceniono 1 raz -1

  Jeszcze z PKS Wrocławskiego taki placyk i będzie super :)

 • Gość: przecinak

  Oceniono 9 razy -1

  plac ok ale te dziadowskie bloki w tle że az mdło

 • Gość: Uważny czytelnik

  Oceniono 3 razy -1

  NIE BĘDZIE żadnego Neptuna!!!
  Miasto JUŻ zdecydowało - będzie kwadratowy basen jak te ppoż. żeby w zimie robić tam lodowisko!
  Żaden Neptun tego miejsca nie poprawi - basen przeciwpożarowy całkowicie ten plac pogrąży!
  Wystarczy, że Wrocławiak zagłosuje na czwartą kadencję Rafała "Psuj" Dutkiewicza.

 • Gość: Andrzej

  Oceniono 2 razy -2

  Cala zabudowa zlokalizowana dookola placu, czy Nowego Targu, powinna byc wyburzona, a wszystkie pierzeje odbudowane w/g historycznych wzorow! Tak, jak to nie dawno planowano!!! Bez tego, plac bedzie tylko namiastka czegos ladnego.
  Pozdrawiam

 • Gość: seibel

  Oceniono 2 razy -2

  dobry projekt, dobre wykonanie. nie ma sie do czego przyczepic. widze ze udziela sie malomiasteczkowy gust. Moze jescze tam porobic rabaty z kwiatami, 10 pomnikow, 2 fontanny i jeszcze kawalek ziemii zeby pani zosia mogla sobie siac marchewkę. plac na swiatowym poziomie. To jest PLAC a nie PARK!

 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 2 razy -2

  Jest ok. nawiedzonych naturszczyków nie należy słuchać, sami zrozumieją koncept jak zacznie funkcjonować. Dzisiaj nie dają rady z braku wyobraźni, negatywnych doświadczeń estetycznych, braku wiedzy i zdolności do racjonalizowania sprawy. Panie projektancie - się pan nie przejmuje

 • Gość: Nie módl się w kościele!

  Oceniono 2 razy -2

  Czy ja dobrze widzę.. Plac nie jest od tego by ludzie się na nim spotykali..
  To jak powiedzieć że szkoła nie jest od nauczania a szpitale od leczenia.. Może i dobrze pasuje ten plac do szkół jakie kończą niektórzy architekci, albo raczej instytucji w których się leczą!

 • Gość: Plac

  Oceniono 2 razy -2

  Zaprojektował płac defilad dla Wrocławia. Ciekawe jakie są inne projekty tego architekta i czy rownież nie dla ludzi

 • Gość: human

  Oceniono 8 razy -2

  DO ARCHITEKTÓW: M O D E R N I S M I S D E A D !

  Wikipedia: "Za symboliczny koniec epoki modernizmu uważa się wysadzenie w powietrze osiedla Pruitt-Igoe w Saint Louis w 1972 r."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX