Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Krematorium w Gorzowie Wielkopolskim. Odważna architektura w największej nekropolii
Budowa krematoriów niemal zawsze wiąże się z kontrowersjami. Nie inaczej jest w Gorzowie Wielkopolskim. Nowy budynek chce postawić prywatna firma, która zarządza największą w mieście nekropolią przy ul. Żwirowej. Mieszkańcy pobliskich osiedli intensywnie protestowali, jednak udało im się jedynie opóźnić inwestycję.
Nowa spopielarnia powstanie tuż za biurowym budynkiem - siedzibą firmy. Zarządca cmentarza Adrian Romaniszyn zapewnia, że dzięki takiemu położeniu obiekt będzie niemal niewidoczny dla mieszkańców.
Dla mnie od początku było to niezrozumiałe. Przy takich obiektach musimy się zmierzyć z wyśrubowanymi normami unijnymi, nie będzie żadnego dymu, żadnych zapachów. Instalacja musi być bezpieczna dla ludzi i dla środowiska - podkreśla Romaniszyn.
Projekt krematorium przygotował architekt Marcin Bartz. Jego koncepcja zmieniała się wielokrotnie. Początkowo sufit budynku miał znajdować się na poziomie gruntu, jednak inwestor zrezygnował z pomysłu ukrycia obiektu niemal całkowicie pod ziemią:
Wycofaliśmy się z tego z kilku względów. Zejście do podziemi mogło się niefortunnie kojarzyć bliskim zmarłych. Druga sprawa: w budynku mogłaby się zbierać wilgoć. Na końcu były także finanse: budowa takiego krematorium kosztowałaby nas co najmniej 2 mln zł więcej. Ocieralibyśmy się o próg rentowności - wyjaśnia Romaniszyn.
Materiały inwestora
Ostateczna wersja zakłada budowę spopielarni za 4 mln zł. Budynek będzie miał 600 m kw. powierzchni i ma być mocno przeszklony. Architekci zaproponowali też wykorzystanie dużej ilości drewna, chcieli aby obiekt nie kojarzył się z ciężką, betonową bryłą, która dodatkowo mogłaby przytłoczyć rodziny zmarłych.
Prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku. Inwestor planuje, że otwarcie obiektu nastąpi w czerwcu przyszłego roku.
czytaj więcej: gorzow.gazeta.pl
-
5 najlepszych budynków w Europie - Mies van der Rohe Award 2019
-
Liberty Tower - nowy wieżowiec w Warszawie [WIZUALIZACJE]
-
Sklepowe szyldy mogą być piękne! Udowodnili to studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
-
Nagroda Miesa van der Rohe 2019 - jest krótka lista, a na niej realizacja z Polski!
-
Dom zgodny z naturą. Coraz więcej domów z drewna lub gliny i słomy
Gość: olga
Oceniono 19 razy 13
trochę straszne, ale ładne