Krematorium w Gorzowie Wielkopolskim. Odważna architektura w największej nekropolii

Dużo szkła i drewna. Gorzowskie krematorium powstanie mimo licznych protestów

Budowa krematoriów niemal zawsze wiąże się z kontrowersjami. Nie inaczej jest w Gorzowie Wielkopolskim. Nowy budynek chce postawić prywatna firma, która zarządza największą w mieście nekropolią przy ul. Żwirowej. Mieszkańcy pobliskich osiedli intensywnie protestowali, jednak udało im się jedynie opóźnić inwestycję.

Nowa spopielarnia powstanie tuż za biurowym budynkiem - siedzibą firmy. Zarządca cmentarza Adrian Romaniszyn zapewnia, że dzięki takiemu położeniu obiekt będzie niemal niewidoczny dla mieszkańców.

Dla mnie od początku było to niezrozumiałe. Przy takich obiektach musimy się zmierzyć z wyśrubowanymi normami unijnymi, nie będzie żadnego dymu, żadnych zapachów. Instalacja musi być bezpieczna dla ludzi i dla środowiska - podkreśla Romaniszyn.

Projekt krematorium przygotował architekt Marcin Bartz. Jego koncepcja zmieniała się wielokrotnie. Początkowo sufit budynku miał znajdować się na poziomie gruntu, jednak inwestor zrezygnował z pomysłu ukrycia obiektu niemal całkowicie pod ziemią:

Wycofaliśmy się z tego z kilku względów. Zejście do podziemi mogło się niefortunnie kojarzyć bliskim zmarłych. Druga sprawa: w budynku mogłaby się zbierać wilgoć. Na końcu były także finanse: budowa takiego krematorium kosztowałaby nas co najmniej 2 mln zł więcej. Ocieralibyśmy się o próg rentowności - wyjaśnia Romaniszyn.

Tak będzie wyglądało gorzowskie krematoriumMateriały inwestora

Ostateczna wersja zakłada budowę spopielarni za 4 mln zł. Budynek będzie miał 600 m kw. powierzchni i ma być mocno przeszklony. Architekci zaproponowali też wykorzystanie dużej ilości drewna, chcieli aby obiekt nie kojarzył się z ciężką, betonową bryłą, która dodatkowo mogłaby przytłoczyć rodziny zmarłych.

Prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku. Inwestor planuje, że otwarcie obiektu nastąpi w czerwcu przyszłego roku.

czytaj więcej: gorzow.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (17)
Krematorium w Gorzowie Wielkopolskim. Odważna architektura w największej nekropolii
Zaloguj się
 • Gość: olga

  Oceniono 19 razy 13

  trochę straszne, ale ładne

 • tadeusz542

  Oceniono 10 razy 6

  Optymistyczne krematorium , No ,no!

 • Gość: hens

  Oceniono 6 razy 4

  I takie coś powinno być wybudowane w Bydgoszczy, a nie jakiś piecyk do popkornu jaki zatwierdziły władze miasta. Następnie pozostanie likwidacja przepisu o pochówku prochów jedynie na cmentarzu i mafijnego zakazu przechowywania ich w domu.

 • Gość: monk

  Oceniono 5 razy 3

  1 listopada się zbliża

 • Gość: rem

  Oceniono 6 razy 2

  @innoarchitektura
  bartz@net.pl

 • innoarchitektura

  Oceniono 6 razy 2

  Bardzo chaotyczna kompozycja , nie widać pomysłu ani idei. Pewnie idea była w pierwszej koncepcji. Chętnie bym zobaczył.

 • Gość: 13f

  Oceniono 7 razy 1

  Najładniejszy w tym wszystkim jest pan w różowej koszuli, dosłownie kisiel w majtach.

 • Gość: xxx

  Oceniono 2 razy 0

  architektowi skutecznie udało się ukryć funkcję obiektu.

  gdybym oglądał same obrazki bez podpisów i tytułu obstawiałbym pawilon gadów w zoo.

  szczególnie urzekła mnie nawierzchnia z kostki betonowej typu "podwójne T"

 • adude49

  Oceniono 2 razy 0

  piękne. szkoda tylko jeszcze, że lobby przedsiębiorców pogrzebowych pod przewodnictwem posła Skrzydlewskiego opóźnia prace na ustawą umoźliwiającą rozsypanie prochów bliskich na tzw łączce pamieci, lub w morzu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX