Katowice: Osiedle Roku, w którym nikt nie chce mieszkać

Ładnie wygląda, zbudowane jest dobrych materiałów i leży w najliczniejszej w Polsce aglomeracji. Mimo to wiele mieszkań jest nadal pustych

Osiedle Książęce w katowickiej Ligocie ma problem. Jego właściciel - firma Energomontaż Połuidnie SA - jest w stanie upadłości likwidacyjnej. Oznacza to, że sprzedany musi zostać cały majątek, w tym właśnie nowe osiedle.

O osiedlu Książęcym pisaliśmy już dwa lata temu (tutaj). Kompleks otrzymał wtedy architektoniczną Nagrodę Roku, którą przyznało mu Stowarzyszenie Architektów Polskich. Za projekt całego zespołu odpowiadają projektanci z pracowni AIR Jurkowscy Architekci:

Chcieliśmy zaprojektować coś innego i lepszego jakościowo, zarówno jeśli chodzi o kształtowanie urbanistyczne, jak i stylistykę architektoniczną - przyznał Ryszard Jurkowski, generalny projektant.

W efekcie powstały 22 czterokondygnacyjne budynki, o nowoczesnych kształtach, które oferują ponad 200 mieszkań. Szaro-białą elewację budynków ożywia posadzona między nimi zieleń. Czym dwa lata temu osiedle zachwyciło jury konkursu organizowanego przez SARP?

Katowickie Osiedle Książęce stanowi jasny punkt ma mieszkaniowej mapie Polski. Swoim duchem nawiązuje do śląskich tradycji urbanistycznych, osiedli familoków o zwartej zabudowie, jakie wznosili tu przemysłowcy dla swojej załogi. Uznaliśmy to za wartościowe - mówił przed dwoma laty Krzysztof Bojanowski, wiceprezes SARP i przewodniczący jury konkursu.

Jednak obecnie znaczna część mieszkań stoi pusta. Dlaczego?

20.10.2011 , KATOWICE , OSIEDLE KSIAZECE NA SPRZEDAZ . FOT . DAWID CHALIMONIUK / AGENCJA GAZETA   SLOWA KLUCZOWE: DEVELOPER OSIEDLE KSIAZECE BLOKI NIERUCHMOSCIFot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

Na etapie budowy przyjęto nierealną cenę sprzedaży. Przez długi czas było to ponad 7 tys. zł za metr. Potem zaś pojawiły się plotki o rzekomym skażeniu terenu w tym miejscu - mówili dziennikarzom z krakowskiej Gazety przedstawiciele firmy Energomontaż Południe.

Wprawdzie cenę później obniżono, ale to nie pomogło deweloperowi w sprzedaży mieszkań. Teraz osiedle można kupić niemal w całości.

czytaj więcej: katowice.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (17)
Katowice: Osiedle Roku, w którym nikt nie chce mieszkać
Zaloguj się
 • znikajacypunkt

  Oceniono 28 razy 12

  Kolejne blokowisko w polu. Kiedy wreszcie w Polsce będą budować tak, jak należy, czyli kamienice wzdłuż ulic ?

 • jakobhorner

  Oceniono 17 razy 5

  Co tu niby fajnego? Nic.

 • argentyna4

  Oceniono 33 razy 3

  I to jest problem polskiej architektury. Coraz większe niezrozumienie pomiędzy architektami i odbiorcą. Polskie społeczeństwo nie jest przygotowane na życie w nowoczesnej architekturze.

  P.S.

  Na zdjęciach sprawia wrażenie architektury odhumanizowanej.

 • Gość: m&m

  Oceniono 6 razy 2

  Dlaczego Ryszard J. mówi "chcieliśmy"... chyba "chciałem"... ale nie wyszło.
  Dramatycznie źle zostały zaprojektowane mieszkania... np. 85m2 - mieszkanie jednopokojowe. Tylko 4 warianty mieszkań na całym osiedlu - wszystkie bez sensu. Mieszkania na parterze... dla ekshibicjonistów... błąd na błędzie...

 • Gość: jaca

  Oceniono 5 razy 1

  Myślę że problemem jest tutaj również lokalizacja- ten kto próbował choć raz przejechać rano lub w godzinach szczytu przez Ligotę, wie o co chodzi.

 • Gość: ola

  Oceniono 3 razy -3

  Teraz mieszkaja tam biedni "co chca sie pochwalic jedynie nazwa osiedla" bo syndyk dal metr za grosze i towarzystwo rozne kupilo. Znajoma sie wyprowadzila i zadowolona wreszcie!! Najgorsze osiedle w Katowicach!!

 • Gość: Marta

  Oceniono 3 razy -3

  Ciężko się mieszka w tym miejscu.
  Głośno, bardzo duży ruch wiadukt, pociągi.
  Ponoć wybudowane w toksycznym miejscu.Nie wiem ale odkąd zamieszkalismy dziecko zaczęło chorować. wyprowadzilam się i wszystko wróciło do normy.Szczerze NIE POLECAM.

 • Gość: GOSC

  Oceniono 4 razy -4

  ALE MIŁE ZACISZE OSIEDLE TO DOPIERO KONIEC KOŃCÓW, MIESZKAJĄ TU Z KURZAJAMI NA RYJACH, Z TYŁKAMI JAK KIEROWCY TIRÓW KOBIETY, MALUTCY DROBNI CHŁOPCY Z ZANICZKIEM WŁOSKÓW, BUTÓW NIE MAJĄ CI LUDZIE A NA POLICJĘ DONOSZĄ .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX