Podziemne muzeum w Katowicach. Zaglądamy do środka [DUŻO ZDJĘĆ]

Muzeum Śląskie będzie otwarte dopiero pod koniec 2014 r. jednak już teraz odwiedzili go dziennikarze. Co za wnętrza!

Dziennikarzy na wycieczkę po wnętrzach Muzeum Śląskiego zaprosił jego dyrektor, Dominik Abłamowicz. Budynek jest już gotowy. Obecnie trwają drobne prace wykończeniowe. Robotnicy usuwają usterki, malują i sprzątają plac budowy. Wiosną rozpocznie się urządzanie wnętrza gmachu.

04.12.2013 Katowice . Nowa siedziba Muzeum Slaskiego n a terenie dawnej Kopalnii Katowice . Fot . Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: muzeum slaskie kopalnia katowiceFot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

Muzeum Śląskie zaprojektowała austriacka pracownia Riegler Riewe Architekten z Grazu. Budynek niemal w całości ukryty jest pod ziemią mimo to udało się zaprojektować ogromne sale wystawowe. Ich wysokość sięga 13 metrów i oświetlają je charakterystyczne sześciany, które wystają na powierzchni. Budynek szerzej opisaliśmy tutaj.

 


ZOBACZ ZDJĘCIA>>


kolaż red.

 


Więcej o:
Komentarze (12)
Podziemne muzeum w Katowicach. Zaglądamy do środka [DUŻO ZDJĘĆ]
Zaloguj się
 • kattovitzer

  Oceniono 27 razy 25

  Gmach piękny, szkoda tylko, że dyrektor Abłamowicz pochodzi z partyjnego zaciągu i stanowi najsłabszy punkt całego Muzeum Śląskiego. Bez wizji, bez większego pojęcia.

 • gromi

  Oceniono 10 razy 8

  Cudo...

 • Gość: zaqwes

  Oceniono 6 razy 6

  Niestety, ale stojaki na rowery jedne z najgorszych możliwych. Mogli się popisać i zrobić uwielbiane przez rowerzystów U-kształtne.
  Samo wnętrze, a tymbardziej klatka "schodowa" piękne. Brak tylko trochę drzewek na tej trawie

 • architektura-szyjkowski

  Oceniono 4 razy 2

  Kibicuje temu projektowi od czasu kiedy byłem na spotkaniu z Florianem Riegler oraz Rogerem Riewe bardzo mi się spodobała idea podziemnego muzeum na terenie byłej kopalni. Jestem ciekaw na ile wypali pomysł z doświetleniem wnętrz podziemi poprzez szklane sześciany a na ile będzie to tylko zabieg estetyczny. W wykładzie trochę brakło mi informacji o planach wpisania Muzeum w szerszy kontekst miasta gdyż sąsiaduje ono bezpośrednio ze Halą Widowiskowo-sportową Spodek. Jestem ciekaw jak będą ze sobą korespondowały te bryły po ukończeniu całego założenia z małą architekturą włącznie. Co do projektu wnętrz to myślę, że jest on bardzo poprawny i ukierunkowany na stworzenie jak najszerszych możliwości ich wykorzystania.
  szyjkowski.com

 • burmiszcz

  Oceniono 1 raz 1

  Wygląda trochę jak terminal odlotów, a trochę jak pływalnia.

 • Tadeusz Polar

  Oceniono 4 razy 0

  slabe...wyglada jakby wsrod kopalnianych budynow wybudowano szklarnie. Lepszy efekt daloby zostawienie kopani w takiej postaci jako ja zastano po zaprzestaniu wydobycia wegla + drobne reitaizacje zastanych obiektow (wyczyszczenie cegly, dodanie ubytkow w fasadach, itp)

 • Gość: Diana.

  0

  Dlaczego przesunięto termin otwarcia o caly rok? tak sie cieszylam ze jak przyjade w lipcu do Polski to sobie pozwidzam :(

 • Gość: Tomeks

  Oceniono 33 razy -23

  Muzeum będzie rzecz jasna im. Kazimierza Kuca, o pardon KuTZa ma się rozumieć!

 • Gość: DewREW

  Oceniono 34 razy -24

  i co chodzi z tym muzeum? to jakis pasaz handlowy czy cos? nie widze tam nic co wskazywaloby na to ze znajduję się w muzemum... to słowo chyba nabrało innego znaczenia, podobnie do "galerii".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX