Stacja Pilotowa w Gdyni. Niezwykły biurowiec pośród stylowej "moderny" [ZDJĘCIA]

Choć powstał przed rokiem zdaje się posiadać przedwojenną duszę. To siedziba pilotów morskich, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo statków wpływających do portu

Stacja Pilotowa w Gdyni to nowa siedziba pilotów tamtejszego portu. Za jej projekt odpowiada lokalne biuro NANU Pracownia Architektoniczna. Budynek znajduje się na narożnej działce u zbiegu ul. Chrzanowskiego i Warsztatowej.

Przygotowując projekt stacji architekci uwzględnili sąsiadujące z działką budynki. Niemal wszystkie z nich stanowią oryginalną, modernistyczną tkankę z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Tuż obok znajdują się zabytki modernizmu gdyńskiego takie jak Dom Pilota i Urząd Morski w Gdyni. Kontekst modernizmu stał się dla architektów punktem wyjściowym i inspiracją do stworzenia nowego obiektu.

Nowa siedziba pilotów posiada zbliżone gabaryty i charakter do zabudowy sąsiedniej. Budynek uzupełnił zabudowę i idealnie wpisał się w towarzystwo starszych niemal o sto lat gmachów. Prosta, biała bryła, duże tafle szkleń porozrzucane na elewacji oraz detal w postaci miedzianych obramowań okien tworzą harmonijną całość. Architekci zadbali tutaj o najdrobniejsze szczegóły.

Budynek w sumie posiada 4 kondygnacje. Dwie dolne stanowią powierzchnie biurowe na wynajem, dwie górne przeznaczone są na potrzeby inwestora. W środku obok powierzchni biurowych znalazły się sypialnie, pokoje rekreacyjne dla pilotów oraz pomieszczenia pomocnicze (garaż i warsztat).

Realizacja Stacji Pilotowej w Gdyni otrzymała nagrodę specjalną w konkursie "Kreacje - realizacje, współczesne inspiracje modernizmem" organizowanym przez Agencję Rozwoju Gdyni.

Więcej o:
Komentarze (10)
Stacja Pilotowa w Gdyni. Niezwykły biurowiec pośród stylowej "moderny" [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • Gość: poprostuczlowiek

  Oceniono 21 razy 17

  To jest wspólczesny jezyk architektoniczny. Skromnosc, prostota i piekno.

 • an1005

  Oceniono 21 razy 15

  I jeszcze raz sie potwierdza: PIEKNO w PROSTOCIE.

 • Gość: er

  Oceniono 12 razy 10

  świetne, super, gratulacje!

 • Gość: juk

  Oceniono 12 razy 8

  Budynek super...tylko ten BAUM ;/

 • mbrzozka

  Oceniono 11 razy 7

  klikam na link "To powstało w Radomiu? Zdziwiwcie się! Inwestycja na plus" i przenosi mnie tutaj? to Radom w końcu czy Gdynia

 • Gość: Wespazjan

  Oceniono 2 razy 2

  ...w sumie posiada...?
  Zastanawiam się co by było gdyby zamiast:
  "Nowa siedziba pilotów posiada zbliżone gabaryty i charakter do zabudowy sąsiedniej."
  napisać:
  "Nowa siedziba pilotów ma zbliżone gabaryty i charakter do zabudowy sąsiedniej."
  Zamiast:
  "Za jej projekt odpowiada lokalne biuro NANU Pracownia Architektoniczna."
  napisać:
  "Projekt wykonało lokalne biuro NANU Pracownia Architektoniczna."
  Zamiast:
  "Budynek w sumie posiada 4 kondygnacje."
  Napisać:
  "Budynek ma 4 kondygnacje."?
  hmm? w.k.

 • Gość: Kocham wszystkich

  Oceniono 8 razy -2

  Jest to prawdopodobnie najpiekniejszy budynek jaki widzialem w swoim zyciu. Chociaz mieszkam w Bukowinie Tatrzanskiej, specjalnie przylecialem do Polski zeby go zobaczyc na wlasne oczy. ABSOLUTNIE oryginalny, niepowtarzalny design nie odwolujacy sie do zadnych stylistycznych sentymentow. Mam nadzieje ze wkrotce cala Polska zostanie takimi zabudowana wzdluz i wszerz. I przede wszystkim wyrazy szacunku dla architekta, z pewnoscia stworzenie konceptu takiego graniastoslupa nie przyszlo mu latwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX