Drapieżna Aula Uniwersytetu w Białymstoku

Dynamiczna bryła wije się niczym wąż. Dzięki przesuwanym ścianom aula w jednej chwili może podwoić swą powierzchnię. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2013!

Nowy budynek Uniwersytetu w Białymstoku zaprojektował zespół architektów: Arkon Jan Kabac + Meteor Architects. Zamierzeniem projektantów było stworzenie nowoczesnego budynku, który dobrze wpisze się w otaczający krajobraz i stworzy przyjazną atmosferę do nauki.

Obiekt ma dwie twarze. Od frontu, pionowe podziały elewacji nawiązują do pobliskiego Lasu Zwierzynieckiego. Krętą ścianę pokryto miedzianą blachą. Z drugiej strony, budynek wygląda skromniej - szara, betonowa cegła ma dobrze korespondować z sąsiednimi budynkami uczelni.

Główne wejście do budynku zostało dyskretnie zaakcentowane miękkim wygięciem ściany elewacji frontowej. W tym miejscu charakterystycznym elementem są widoczne z zewnątrz przesunięcia kondygnacji. Odpowiadają one wewnętrznemu układowi pomieszczeń. W środku najważniejszym elementem jest scena z pełnym wyposażeniem teatralnym i dwie widownie na 300 i 150 miejsc. Do aranżacji wnętrza wykorzystano dźwiękoszczelne ściany, których układ można dowolnie modyfikować. Istnieje możliwość wydzielenia samego pomieszczenia sceny i połączenia z holem wejściowym. W tej konfiguracji scena pełni funkcję przestrzeni wystawienniczej a widownie funkcję sal wykładowych.

Więcej o:
Komentarze (15)
Drapieżna Aula Uniwersytetu w Białymstoku
Zaloguj się
 • j.kobzon

  Oceniono 40 razy 40

  Szkoda, że nie ma fot, ukazujących na jakiej zasadzie ta "przesuwnia" działa.

 • Gość: klaps

  Oceniono 32 razy 24

  genialne. gdyby bardziej to popromować - będą nagrody

 • Gość: bbk

  Oceniono 16 razy 10

  mistrz budynek!

 • giles

  Oceniono 13 razy 1

  to ostre skrzydlo przypomina mi budnek allianz_u w stuttgarcie przy olgaeck. tam jest to jednak uwarunkowane wymiarami dzialki. tu wyglada mi to raczej na efekciastwo. no i te nieszczesne wejscie(a9 do budynku!!1 czemu takie male, niemal niewidoczne??? nie ma w pl norm przeciwpozarowych, ktoreby wymagaly szerszych wejsc??? przeciez tam na oko bedzie przebywalo w jednym czasie kilkaset osob.

 • Gość: szaraczek

  Oceniono 4 razy 0

  Uniwersytet w Białymstoku ma drapieżną aulę ale za to nie ma pieniędzy i musi sprzedać nowy budynek biblioteki uniwersyteckiej co oznacza jej likwidację. No ale po co na uniwersytecie, zwłaszcza białostockim, biblioteka. Show must go on :-)

 • dokto

  0

  Jak zawali śniegiem to też będzie się ruszać?

 • kozieradka2012

  0

  Wygląda dynamicznie i drapieżnie, ale na podstawie zdjęć zupełnie nie umiem sobie wyobrazić, jak to działa. Film na YouTube nie ukazuje nic z tej najbardziej fascynującej cechy budynku. Wysunąć ścianę? Przy odrobinie wysiłku (i wolnej przestrzeni z jednej strony) można to sobie wyobrazić, chociaż znając problemy z banalnym rozsuwanym dachem Stadionu Narodowego musi to wymagać technologii XXII wieku. Tu jednak są do przesunięcia trzy ściany! A sufit z całą instalacją oświetleniową i nagłaśniającą? A podłoga wznosząca się pod kątem (jak to w aulach)? No i jak i skąd wysuwają 300 dodatkowych foteli? Proszę o jakiś filmik, choćby poglądową animację.

 • jacek.nie.placek

  Oceniono 5 razy -1

  Przesuwane ściany są w co drugim hotelu, czy centrum konferencyjnym. Od lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX