Edge House, willa na krawędzi wzgórza. Tak się mieszka w Krakowie!

Zaskakujący w swej formie dom znajduje się na obrzeżach Krakowa. Zaprojektowali go architekci z pracowni Mobius

Edge House - bo tak oficjalnie nazywa się dom - stanął na krawędzi skalnego urwiska - działkę na dwie części dzieli wapienna ściana. Projektanci postanowili ją wykorzystać osadzając na niej dom.

Budynek dzieli się na dwie strefy. Zarówno dolna jak i górna część mają swoje atuty - niższa daje mieszkańcom intymność, natomiast wyższa zapewnia świetne widoki na okoliczne wzgórza.

Postanowiliśmy dom umiejscowić na skarpie, tak by wizualnie i funkcjonalnie spajał oba poziomy terenu. Stąd pomysł prostopadłościanu, który stanął na krawędzi i zjechał ze skarpy - mówią architekci.

W ten sposób powstała dynamiczna bryła przypominająca przechylone pudełko. Nadając budynkowi taką formę projektanci spełnili lokalne wymagania, które nakazują w tej okolicy budowę domów o tradycyjnym, dwuspadowym dachu. Nowoczesna bryła zyskała ciemną okładzinę z łupka, przez co dom mocno wyróżnił się na tle jasnego, wapiennego urwiska.

Edge House, dom na obrzeżach Krakowafot. Paweł Ulatowski | mobius architekci

Oryginalnie zaaranżowano też ogród. Z budynku wyprowadzono "ramiona", które oplatają zieloną przestrzeń.  Białe, żelbetowe ramy, dodatkowo pokryto jesionowym drewnem. Na górze rośnie trawa, a pod nią skryto dodatkowe funkcje, takie jak basen, spa, garaż oraz część techniczną. "Skrzydła" pełnią także funkcję tarasu.

ZDJĘCIA>>

v

Wnętrza tej wyjątkowej willi to także dzieło architektów z pracowni Mobius. Jest ono kontynuacją tego, co można dostrzec na zewnątrz. Ozdabiając pomieszczenia wykorzystano materiały znane z elewacji: drewno i kamień.

Więcej o:
Komentarze (44)
Edge House, willa na krawędzi wzgórza. Tak się mieszka w Krakowie!
Zaloguj się
 • Gość: gość

  Oceniono 77 razy 59

  wow, niesamowity! Połączenie z otoczeniem i terenem, materiały, kształt, przenikanie brył! Z jednej strony wydaje się być skomplikowane, z drugiej strony uzyskano klarowny, spójny efekt. Podziwiam

 • 4krzych1

  Oceniono 42 razy 36

  super! naprawdę ktoś (ciekawe kto?) wydał duże pieniądze na coś naprawdę ładnego!!! gratulacje dla właściciela, projektantów i wykonawców...

 • clairjones

  Oceniono 27 razy 27

  nie dla kazdego, z rozmachem, nie powiem, raczej podoba sie, cieszy mnie fakt, ze zaczelismy tak budowac!

 • sonix24

  Oceniono 25 razy 23

  Wspaniały dom. W takim chciałbym mieszkać.

 • Gość: drifter

  Oceniono 17 razy 15

  Świetny. Takie domy mają wielką wartość, bo tworzą nową jakość w krajobrazie architektonicznym. Ten dom będzie atrakcyjny przez dziesiątki lat. Ktoś wpompował w to kupę kasę. I pewnie spełnił swoje marzenie.

 • amgc63

  Oceniono 15 razy 13

  Mocny projekt .

 • Gość: quasimodo

  Oceniono 26 razy 12

  dom doskonaly, ale poco ta pretensionalnie prostacka nazwa - Edge House.
  W tym domu najwyrazniej mieszkaja gesi a nie polacy.

 • Gość: alojz

  Oceniono 19 razy 11

  robi wrażenie nie powiem ale najlepsza jest antena sat na zdjęciu nr 4 :) polecam eliminator slajdów dodatek do przegladarki oraz adblock dwa najwspanialsze baty na serwisy wybiórczej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX