Coś złego dzieje się z BRYŁĄ ROKU 2012? Elewacja zmieniła kolor

Bydgoska Marina szybko zmienia kolor. Jej elewacja nie przypomina już tej, którą znamy sprzed roku

Budynek Przystani przed rokiem otrzymał tytuł BRYŁY ROKU 2012. Doskonale wpisał się w koncepcję rewitalizowanej Wyspy Młyńskiej, która stała się miejscem spędzania wolnego czasu przez bydgoszczan. Obiekt, którego budowa kosztowała blisko 20 mln zł jest dziełem Autorskiej Pracowni "Rokiccy".

Po kilku miesiącach od otwarcia Marina zaczęła zmieniać kolor. Powstawały na niej zacieki, a drewniane płyty sczerniały. Dziennikarze z bydgoskiej Gazety zapytali o opinię mieszkańców:

Straciła trochę uroku. Wygląda jakby była starszym budynkiem, nieco zaniedbanym - ocenia Ola Madejska, studentka.

Część bydgoszczan jest zaskoczona. Na wizualizacjach oglądali budynek, którego elewacja wyglądała tak jak w dniu otwarcia. Nie wiedzieli, że Przystań może pokryć się patyną. Obecny wygląd budynku nie dziwi jednak architektów odpowiedzialnych za jego projekt:

Od początku zakładaliśmy, że marina będzie ciemnieć. Dlatego przy budowie użyto desek, które nie były impregnowane, lakierowane czy też woskowane. Żyjemy dziś w plastikowym świecie. Ludzie przyzwyczaili się, że wszystko jest równe i wymuskane. Mogliśmy środkami chemicznymi poszarzeć drewno, ale po pierwsze byłoby to bardzo kosztowne, a po drugie nieekologiczne. My postawiliśmy na naturalność - mówi architekt Tomasz Rokicki.

Docelowo Przystań ma być popielata na całej swojej powierzchni. Jak podoba się Wam nowy wygląda BRYŁY ROKU 2012?

 

czytaj więcej: bydgoszcz.gazeta.pl

Podoba Ci się nowy wygląd Mariny?
Więcej o:
Komentarze (26)
Coś złego dzieje się z BRYŁĄ ROKU 2012? Elewacja zmieniła kolor
Zaloguj się
 • Gość: Adam

  Oceniono 68 razy 58

  Pewnie że można nie malować ani nie impregnować. Jednak trzeba do tego wybrać odpowiedni gatunek drewna. Co innego ładnie starzejące się deski, a co innego zbutwiałe, wybrzuszające się i zarastające grzybem. Może od bryły roku do makabryły?

 • Pawel B

  Oceniono 46 razy 38

  Rozumiem zamysł projektanta ale całkowity brak zabezpieczenia ryflowanego drewna na elewacji budynku, w naszych warunkach klimatycznych, w dodatku bezpośrednio przy cieku wodnym, jest jakimś nieporozumieniem. Przecież ta elewacja za 10 lat będzie w całości do wymiany. Czy inwestor zdawał sobie z tego sprawę? To będzie kosztowna wymian. Ciekawy jestem czy ponownie zdecyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania?

 • Oceniono 17 razy 15

  Tutaj zdjęcie elewacji "suchej", które oddaje rzeczywisty wygląd budynku.

  2.bp.blogspot.com/-1Ylv133oWNw/Uf4ZUZM8OMI/AAAAAAAABHg/tsw9N88BgGU/s1600/przystan_bydgoszcz.jpg
  Pozdrawiam :)

 • Gość: a

  Oceniono 38 razy 12

  o świadomości architektoniczenj dziennikarzy na bryle świadczy to, że robią aferę z szarzejącego drewna.

 • Oceniono 20 razy 12

  Wizualnie bardzo mi się podoba jak ciemnieje, najlepiej będzie wyglądać kiedy kolor będzie już jednolity. Ciekawe tylko jak z wytrzymałością tego drewna

 • Oceniono 13 razy 9

  Przecież od początku było wiadomo, że budynek ma ciemnieć. Jedynym przekłamaniem tutaj jest zestaw załączonych zdjęć. Do "artykułu" dołączono zdjęcia mokrej elewacji, gdzie drewno jest bardzo ciemne. W dni słoneczne, albo przynajmniej suche, jest to przyjemny dla oka popielaty kolor i wygląda super ! :)

 • zomomo

  Oceniono 25 razy 7

  Jaki "zamysl projektanta"?? Przeciez jak zwykle w Polsce wszystko rozbilo sie o kase!! Mnie to nie dziwi, nie dziwi mnie nawet robienie z tego na sile "naturalnosci" bo jak sie walnelo fuszere na calej dlugosci to trzeba to jakos obronic. Dlatego Polska jest w ogonie architektury swiatowej, i bija nas na glowe kraje 10x mniejsze w ktorych powstaje 10x wiecej dobrej architekture niz u nas. Pozdrawiam z UK architektonicznych donkiszotow w Polsce.
  PS
  Szkoda ze jak trzeba zburzyc cos naprawde dobrego jak stary dworzec PKP w Katowicach to nagle wszystkim przeszkadza sciemnialy i zakurzony beton czy okladziny - ale jak nowy inwertor walnie kupe w srodku miasta to wszyscy klaskaja posladkami z radosci ze pieknie sie starzeje....

 • Gość: Paweł

  Oceniono 5 razy 3

  po wynikach głosowania widać poziom odbiorców serwisu bryla.pl

 • Gość: adamD

  Oceniono 5 razy 3

  wiele gatunków drewna nie musi być impregnowana. Na przykład naturalne gonty mają trwałość ponad 100 lat i dość szybko równomiernie szarzeją. W tym przypadku marina dużo korzystniej prezentowała się z jasnymi deskami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX