Mini Muzeum Przedwojennej Gdyni [DOBRE MIEJSCE]

Przy ulicy 3 Maja 27/31 w Gdyni znajdziecie maleńkie, ale niezwykle wyjątkowe muzeum. Mieści się we wspaniałej modernistycznej kamienicy. Placówkę stworzyli sami jej mieszkańcy.

Przejście progu muzeum, to jak cofnięcie się w czasie do lat międzywojennych. Niemal wszystkie detale architektoniczne, a nawet meble przetrwały do dziś. Posadzki z terakoty (tzw. gorseciki), drewniane poręcze, dzwonki do drzwi czy nawet skrzynki na listy sprawiają wrażenie, że budynek zatrzymał się w czasie. W środku można zobaczyć jak mieszkała elita przedwojennej Gdyni. Kuchnia, łazienka, salon... wszystkie te pomieszczenia wyposażone zostały w oryginalne eksponaty. Część z nich podarowali sami mieszkańcy.

Placówkę prowadzi Maria Priadoff-Link, przewodnicząca wspólnoty mieszkaniowej budynku "Bankowiec". Kiedyś mieszkała tu "śmietanka" miasta. Projekt kamienicy został przemyślany w każdym calu. Odwiedzając to miejsce spotkasz się twarzą w twarz z ciekawą historią budynku i jego mieszkańców.

Kamienica "Bankowiec", w którym znajduje muzeum jest jednym z obiektów na Gdyńskim Szlaku Modernizmu. Budowa zaprojektowanego przez inż. architekta Stanisława Ziołowskiego budynku zakończyła się w 1935 r. Był to pierwszy w mieście obiekt z podziemnym garażem.

GALERIA DETALI>>

Mini Muzeum Przedwojennej Gdyni fot. Kasia Antończyk | architektnaszpilkach.pl

Ciekawostką jest znajdujący się w podziemiach bunkier, wyposażony w mechanizm filtrowania powietrza. Powstał tu, by uchronić mieszkańców przed próbą wpuszczenia gazu do mieszkań. By zwiedzić bunkier jak i całe muzeum należy wcześniej umówić się indywidualnie. Kontakt dostępny jest tutaj.

Mini Muzeum powstało w 2009 r.

artykuł pochodzi z bloga architektnaszpilkach.pl

Więcej o:
Komentarze (4)
Mini Muzeum Przedwojennej Gdyni [DOBRE MIEJSCE]
Zaloguj się
 • Gość: Gdynianka

  Oceniono 9 razy 9

  Świetne, klimatyczne miejsce, obowiązkowe do odwiedzenia dla każdego gdynianina!

 • eselk

  Oceniono 3 razy 3

  G D Y N I A moje M I A S T O

 • Gość: beba21

  Oceniono 2 razy 2

  Myślę, że nie tylko gdynianie powinni to zobaczyć. Szkoda, że zdjęcia nie pokazują więcej przestrzeni wnętrz. Jedno zastrzeżenie - to radio "szarotka" (zdj. 17) chyba powinno być schowane, bo to nie jest radio przedwojenne...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX