Cricoteka prawie gotowa. Ta bryła robi wrażenie! [ZDJĘCIA]

Pod nazwą "Cricoteka" kryje się Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Jego budowa trwa od 2009 r. Trwają ostatnie prace wykończeniowe, otwarcie obiektu już po wakacjach!

Budynek został zaprojektowany przez IQ2 KONSORCJUM (nsMoonStudio Sp. z o. o. i Wizja Sp. z o. o.). Architekci czerpali inspirację z twórczości artystycznej Tadeusza Kantora. W projekcie widać ideę ambalażu (fr. emballage - opakowanie). Nowa część budynku wznosi się nad zabytkowym fragmentem i z powodu swojego niecodziennego wyglądu u odbiorców może wywoływać uczucie niepokoju.

Obiekt stoi w dzielnicy Podgórze. W ramach inwestycji wyremontowano budynek dawnej elektrowni podgórskiej, która pochodzi z XIX wieku. W tej części kompleksu znalazła się wielofunkcyjna sala audiowizualna oraz magazyny. Natomiast główna część budynku zawisła 13 metrów nad ziemią, ponad dachem starej elektrowni. Wisząca bryła swym wyglądem przypomina stalowy most. Podporą dla niej są dwa betonowe trzony, w których architekci ukryli klatki schodowe.

Dobudowana część dominuje nad zabytkowym fragmentem budynku, jednak by zaakcentować jego dawną funkcję pozostawiono wysoki komin.

Cricoteka ma w sobie połączyć wiele funkcji, prócz muzeum i galerii w obiekcie będą odbywały się pokazy teatralne i filmowe. W budynku znajdzie się też biblioteka i kawiarnia.

Krakowscy urzędnicy mają nadzieję, że budynek przyczyni się do aktywizacji nadbrzeża Wisły w tej części miasta.

Oficjalne otwarcie Cricoteki ma nastąpić 12 września tego roku.

 

czytaj więcej: krakow.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (34)
Cricoteka prawie gotowa. Ta bryła robi wrażenie! [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • Gość: szymsd

  Oceniono 55 razy 43

  Prosto, estetycznie, a przede wszystkim odważnie! Gratulacje dla Krakowa. Nowa wizytówka miasta.

 • Gość: Mike Watt

  Oceniono 39 razy 35

  Wreszcie jakis odważny projekt zrealizowany!

 • Gość: klaps

  Oceniono 22 razy 18

  Super! Czy to Hiszpania? ;-) Wreszcie coś w PL co wykorzystuje surrealistyczne możliwości technologii budowlanych. Sama bryła jest świetna, ale materiały w tym lustrzany spód dopełniają ją znakomicie. Hmm czyżby nadszedł czas na archi-tours do Krakowa dla pasjonatów architektury współczesnej?

 • Gość:

  Oceniono 20 razy 16

  Trudno jest ocenić całość w krótkim czasie, ale po oglądniąciu opublikowanych zdjęć budynek prezentuje się doskonale... i to w Krakowie!? Gratulacje! Potrzebujemy więcej takich realizacji.

 • Gość: jozue

  Oceniono 11 razy 9

  jedni chwalą ,drudzy ganią , i o to chodziło , ja też mam uczucia mieszane , ale ...brawo Kraków!

 • Gość: gość

  Oceniono 10 razy 8

  wow!!!, czekam na mapę współczesnej architektury w Polsce: Katowice, Warszawa, Szczecin, Kraków, Poznań ... niesamowite ile fantastycznych realizacji czeka na odwiedziny entuzjastów "nowej" architektury

 • Gość: Borumbar

  Oceniono 5 razy 5

  Autorem projektu Cricoteki jest architekt Stanisław Deńko, a nie żadne pożal się Boże Mónstudio.
  To Deńko stworzył koncepcję, która wygrała konkurs na ten obiekt w 2006 roku.

 • Gość: arch krak

  Oceniono 4 razy 2

  To jest projekt Stanisława Deńki i moon studio. Proszę sprawdzić swoje informacje.
  http://cricotekawbudowie.pl/pl,partnerzy

 • elektrycznypies

  Oceniono 15 razy 1

  Muszę wyrazić odrębne zdanie. Z drugiego brzegu Wisły rdzawy monumentalny i groźny kloc wygląda, jakby pożerał te zabytkowe budyneczki na dole. Natomiast przestrzelenie tej bryły kominem nie przydaje projektowi żadnej równowagi, tylko sprawa gorteskowo-falliczne wrażenie. Ciekawym, choć też trochę "cygańskim" i niepasującym do tego całego marsjańskiego brutalizmu elementem są zwierciadlane powierzchnie spodniej części kloca, w których odbija się ulica i dachy elektrowni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX