Nowa szkoła muzyczna w Poznaniu. Pośród fabryk i kamienic

Nowy budynek ma ożywić Wildę. W środku powstanie sala kinowa otwarta dla mieszkańców

Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu obecnie funkcjonuje w budynku na poznańskim Łazarzu. Jednak placówka szuka dla siebie nowej lokalizacji. Wybór padł na narożnik ulic: 28 Czerwca 1956 r. oraz św. Jerzego. W tym miejscu przez wiele lat działała szkoła samochodowa. Dlatego przed rozpoczęciem budowy trzeba będzie rozebrać stojące już obiekty.

Koncepcja architektoniczna nowej szkoły to dzieło warszawskiej pracowni Piotr Płaskowicki & Partnerzy. Projekt wyłoniono w konkursie, który został zorganizowany przy współpracy z Stowarzyszeniem Architektów Polskich. W sumie wpłynęło 50 projektów w tym z Paryża i Wiednia.

Architekci uwzględnili nasze życzenia, na których bardzo nam zależało. Dlatego poza salami edukacyjnymi w budynku znajdą się ogólnodostępne sale koncertowe: duża na 400 widzów i mniejsza na 100 - mówi Wojciech Michalski, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych.

Oprócz tego w budynku powstanie sala koncertowo-teatralna, w której będzie można wyświetlać filmy. W ten sposób obiekt symbolicznie będzie nawiązywać do nieistniejącego już poznańskiego kina "Wilda", które kilka lat temu zmieniło się w spożywczy dyskont. Kinowa sala będzie dostępna dla wszystkich poznaniaków. Dyrektor szkoły liczy na to, że przyciągnie ona mieszkańców dzielnicy i pozytywnie wpłynie na jej rewitalizację.

Od strony ulicy elewację budynku będzie stanowić ciemna kolumnada. Ma ona pełnić funkcję bariery akustycznej dla znajdujących się w środku sal.

Wbrew pozorom ten nowoczesny budynek dobrze wpisze się w otoczenie. Wilda jest architektonicznym tyglem, gdzie zabytkowa, staromiejska architektura przeplata się z zabudową poprzemysłową, dobrym modernizmem i współczesnymi obiektami takimi jak Green Point - tłumaczył poznańskiej Gazecie architekt Wojciech Krawczuk, który był sędzią w konkursie.

Prace budowlane prawdopodobnie ruszą w 2016 r. Budynek będzie kosztował 50 mln zł.

czytaj więcej: poznan.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (16)
Nowa szkoła muzyczna w Poznaniu. Pośród fabryk i kamienic
Zaloguj się
 • Gość: krakus

  Oceniono 33 razy 25

  Piękny projekt. Poznań ma szansę zrehabilitować się za dworzec kolejowy.

 • Gość:

  Oceniono 17 razy 13

  Budynek doskonale wpisuje się w kontekst urbanistyczny i muzyczny. Zawiera w sobie DNA tych dwóch zagadnień. Z pewnością pozytywnie wpłynie nie tylko na rozwój dzielnicy, ale i miasta. Gratulacje dla Poznania!

 • Gość: opos

  Oceniono 4 razy 4

  Od dwóch lat intensywnie zajmuje się dzialalnoscia 'konkursowa'. Stety - niestety, bardzo czesto wygrywaja prace, ktore regulaminu nie przestrzegaja. Po co wiec one?

 • Gość: (król_jest_ nagi)j_c_andersen

  Oceniono 10 razy 2

  projekt nie spełnia warunków regulaminu co do przekroczeń powierzchni , warunków technicznych w zakresie oświetlenia dróg ewakuacyjnych, stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci które miałyby się tam uczyć(hall z otwartymi kładkami na wysokości 20 metrów), jest kompletnie bezsensowny pod względem konstrukcyjnym, a przede wszystkim będzie prawie dwa razy droższy od maksymalnych określonych w regulaminie kosztów
  należy przede wszystkim pogratulować "sędziom", którzy wypromowali ten koncept

 • porzundny

  Oceniono 2 razy 0

  Dobrze, ze uzupelnie sie luki w zabudowie, ale moim zdaniem budynek jest za duzy.
  Uwazam, ze lepiej by bylo, gdyby postawiono cos na tylach kamienic od Krzyzowej na miejscu starej wildeckiej lani, ktora trzeba by zburzyc, a od strony Sw. Jerzego stworzyc skwer wykorzstujac istniejaca juz zielen.

 • Gość: Stefan

  Oceniono 16 razy -2

  Szkoda, że autorzy obeszli regulamin i warunki: przekroczyli powierzchnię zabudowy o 400m2.

 • Gość: Semko

  Oceniono 24 razy -2

  Nie jest źle choc budynek sprawia wrażenie przytłaczającego. Nie widzę żadnego pomysłu na całośc elewacji, taki troche bałagan kompozycyjny ale to typowe dla dzisiejszej architektury, że wygląda jak pognieciona kartka papieru lub origami. Trochę szkoda tego miejsca- Wildzie przydało by się więcej zieleni.

 • Gość: Semko

  Oceniono 17 razy -5

  Nie jest źle choc budynek sprawia wrażenie przytłaczającego. Nie widzę żadnego pomysłu na całośc elewacji, taki troche bałagan kompozycyjny ale to typowe dla dzisiejszej architektury, że wygląda jak pognieciona kartka papieru lub origami. Trochę szkoda tego miejsca- Wildzie przydał by się więcej zieleni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX