Targi Światowe EXPO 2022 odbędą się w Łodzi?

red, PAP
26.09.2014 13:37
A A A
Odnowiona elektrociepłownia EC1 w Łodzi

Odnowiona elektrociepłownia EC1 w Łodzi (Fot. Tomasz StaA'czak / Agencja Gazeta)

Łódź chce zostać gospodarzem Expo w 2022 roku. Starania miasta pochwalił sekretarz generalny Międzynarodowego Biura Wystaw.

Kilka dni temu Łódź odwiedził Vincente Los Carteles, sekretarz generalny Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE). Jego wizyta wiąże się ze staraniami tego miasta o organizację Expo International 2022.

To moja pierwsza wizyta w Łodzi. (...) Zobaczyłem, że miasto bardzo dynamicznie się rozwija, dbając o tworzenie i odkrywanie nowych aspektów życia. Jednocześnie bardzo też dba o renowację i czerpie z tradycji, ze spuścizny. To jest wizja zorientowana na przyszły rozwój, czyli dokładnie to, o co chodzi w wystawach Expo, które mają na celu przyspieszenie wszystkich procesów rozwojowych zachodzących w mieście - powiedział Carteles podczas spotkania z dziennikarzami.

Spotkanie odbyło się na panoramicznym tarasie restauracji powstającej w rewitalizowanym kompleksie byłej elektrociepłowni EC-1. Po zakończeniu prac kompleks, wraz z budowanym po sąsiedzku dworcem kolejowym Łódź Fabryczna, mają stworzyć Nowe Centrum Łodzi.

Miejsce, w którym powstaje nowy dworzec kolejowy, jest znakomitym symbolem rewitalizacji miasta, który wpisuje się w ideę wystaw Expo. I taka wystawa może tu być kolejnym, nowym elementem do przyspieszonego rozwoju - dodał Carteles.

Sekretarz BIE nie powiedział jednak, jak duże są szanse Łodzi na organizację Expo International w 2022 r. Biuro musi najpierw poznać wszystkich kandydatów, aby wiedzieć jaka jest konkurencja. Bardzo ważny jest też pomysł na to, w jaki sposób Łódź chce zorganizować wystawę.

Na teren EC-1 sekretarz generalny BIE przyjechał w towarzystwie m.in. prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej i Janusza Pieńkowskiego, dyrektora Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Paryżu i delegata Polski przy BIE. Zdaniem tego ostatniego Łódź jest bardzo poważnym kandydatem do organizacji Expo International 2022.

Projekt rewitalizacji, autorstwa pani prezydent Zdanowskiej, jest projektem fascynującym. To jest problem, z którym borykają się w tej chwili wszystkie duże miasta europejskie i światowe, które w wyniku przekształceń ekonomicznych zostały z takimi samymi problemami jak my. W centrach tych miast są pofabryczne budynki, z którymi tak naprawdę nie wiemy co zrobić. Oczywiście każdy ma jakiś pomysł - jedni lepszy, inni gorszy. My mamy pomysł znakomity - powiedział Pieńkowski.

Dodał, że rewitalizacja EC-1 zrobiła ogromne wrażenie nie tylko na gościach zagranicznych, ale też na nim, chociaż jest łodzianinem od urodzenia.

Expo International, czyli tzw. małe Expo, są organizowane między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Łódź chce się ubiegać o zorganizowanie wystawy w 2022 roku, jej tematem byłaby kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich.

W ubiegłym roku rząd zapowiedział, że w przyszłych budżetach przeznaczonych zostanie nawet 10 mln zł na dofinansowanie działań zmierzających do uzyskania przez Łódź prawa do organizacji Expo International w 2022 r.

Przypomnijmy, że Elektrociepłownia EC1 została ogłoszona przez internautów BRYŁĄ ROKU 2013. Więcej na ten temat TUTAJ.

Zobacz więcej na temat:

Zobacz także

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (6)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: Księgowy

  Oceniono 16 razy -10

  A kto za to będzie płacił, się pytam?

 • avatar

  Gość: 12341234

  Oceniono 28 razy -22

  Dlaczego nie Poznań? Większość architektury i infrastruktury targowej niż jest, a nowe pawilony mogłyby wejść potem w skład MTP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX