Muzeum Ognia w Żorach. Jak pochodnia [ZDJĘCIA]

Budynek początkowo miał być promocyjnym pawilonem. Jego funkcję zmieniono już w trakcie prac budowlanych

Muzeum Ognia w Żorach otwarto na początku grudnia. Budynek został zaprojektowany przez Barbarę i Oskara Grąbczewskich z pracowni OVO Grąbczewscy Architekci.

O tym, że muzeum zostało poświęcone ogniowi może sugerować już sam wygląd budynku. Obiekt ma nietypowy kształt, a jego powyginane ściany pokryto miedzianymi płytami. Odbijające się w nich światło ma przywodzić na myśl płomienie. Skąd pomysł, aby to właśnie w Żorach powstało tak nietypowe muzeum?

Chodzi nie tylko o przemysł - kopalnie, huty, które mają związek z całym regionem. Ale też o historię miasta, które kilkakrotnie ucierpiało od pożarów. W 1702 roku doszczętnie spłonęło, a rocznica tego wydarzenia obchodzona jest w Żorach jako Święto Ogniowe. Sama nazwa miasta pochodzi od słowa "żar" - mówił katowickiej Gazecie Sławomir Mazar z firmy AdVenture Multimedialne Muzea, która zaprojektowała ekspozycję.

Samą ekspozycję zmieszczono na 500 m kw. powierzchni. Znaczna część eksponatów znalazła się w podziemiach. Zwiedzający mogą poznać historię ognia od czasu człowieka pierwotnego aż do współczesności. Na specjalnych planszach pokazano między innymi jak kiedyś krzesano ogień.

Zwiedzając muzeum można odnieść wrażenie, że niektóre z eksponatów pojawiły się tu przypadkowo. Przykładem jest ustawiony w jednej z sal maleńki domek. Dopiero zbliżając się do okien chatki można dostrzec, że w znajdują się w nich informacje o wielkich pożarach, jak na przykład ten, który w XIX wieku wybuchł w kopalni Kleofas.

Budynek kosztował 8 mln zł. Muzeum jest otwarte przez sześć dni w tygodniu od wtorku do niedzieli.

 

ZOBACZ TAKŻE:

SŁYNNY PROJEKT OVO GRĄBCZEWSCY ARCHITEKCI:

Więcej o:
Komentarze (15)
Muzeum Ognia w Żorach. Jak pochodnia [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • Gość: Ivan Bezdomny

  Oceniono 13 razy 7

  fuck yeah muzeum ognia!

 • Gość: Love Gyyethy

  Oceniono 3 razy 3

  To ciekawe, jadąc koło tego budynku oczywiście zwróciłam oko w jego stronę, Ciekawy, nieczęsto taką architekturę można w Polsce zobaczyć. A forma - no coż zobaczyłam Ryj Świnki.
  I w tym momencie mój syn krzyczy - Mamo popatrz - Budynek Świnia. Niemniej jednak zapamiętałam to miejsce

 • Gość: Solo

  Oceniono 6 razy 2

  A może gdzieś podano by wreście jakąś stronę internetową muzeum? Nigdzie nie ma informacji jak dojechać, w jakich godzinach, ile kosztują bilety i jak je rezerwować. Mamy XXI w. Jeśli nie ma Cię w internecie, to nie istniejesz.

 • Oceniono 1 raz 1

  Dno i kilometr mułu ! Powinni winni odpowiadać za utopienie tylu pieniędzy podatników ! To złodziejstwo w biały dzień ! ...jak można w taki sposób marnować pieniądze.Urzędnicy powinni materialnie odpowiadać za swoje decyzje,może wtedy nie dochodziłoby do takich sytuacji.W kraju gdzie brakuje na służbę zdrowia,szkoły,żłobki,opiekę socjalną wywala się pieniądze na takie inwestycje.Żenada. 9,5 miliona zł! ;)

 • Gość: m&m

  Oceniono 15 razy 1

  ...architektoniczna oraz ideologiczna porażka przez wielkie "P".

 • Gość: Architekt

  0

  Byłem tam wczoraj. Hmmm...
  Gdyby była to mała stacja kolei miejskiej lub metra, to genialnie ale muzeum??? Małe, słabe, przerost ideologii nad faktyczną treścią. Przypominam, że przestrzeń to nie tylko Bryła architektoniczna z zewnątrz, czy same wnętrze obiektu, ale i to co widać z wnętrza na zewnątrz.
  7,4 mln to spora kwota myślę, że można było wydać ją mniej efektownie a bardziej efektywnie.
  pozdrawiam
  Architekt

 • Gość: miro

  0

  a może miasto zajęło by się dzielnicami miasta a nie idiotycznymi pomysłami urzędasów

 • Gość: nuanda

  Oceniono 4 razy 0

  wreszcie coś oryginalnego - fantastyczny budynek

 • Gość: matti

  Oceniono 2 razy 0

  świetny budynek, bardzo dobra wystawa !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX