Jest jak miejski plac. Targowisko spod Krakowa ma szansę na europejską nagrodę

kambi

Targowiska w małych miastach zazwyczaj nie należą do miejsc, którymi mieszkańcy chcieliby się pochwalić. Pełno tam pstrokatych straganów, przeciekających daszków i prowizorycznych rozwiązań. W niewielkiej Mszanie Dolnej jest jednak inaczej

W leżącej w województwie małopolskim Mszanie Dolnej udało się stworzyć targowisko, które swym wyglądem przypomina miejski plac. Zaprojektowali je architekci z pracowni eM4.Pracownia Architektury.Brataniec (Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec).

Projekt powstał w ramach programu "Mój Rynek", którego celem jest remont i przebudowa targowisk w miasteczkach w Małopolsce. Architekci podzielili strefę targowiska na dwie części, w których znalazły się stoiska. Połowa z nich połączona jest wspólnym dachem, który chroni sprzedawców i ich klientów przed deszczem. Pomiędzy dwoma skrzydłami stoisk znalazła się przestrzeń, która wygląda jak miejski plac. Pełno na niej ławek i miejsc, w których wkrótce wyrosną drzewa.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Plac Targowy w Mszanie Dolnej

Niedawno targowisko zdobyło wyróżnienie w konkursie im. Witkiewicza, który wyróżnia najlepsze realizacje architektoniczne powstałe w ciągu ostatnich dwóch lat w województwie małopolskim. Sąd Konkursowy tak uzasadniał swój wybór:

Projekt i realizacja stanowią udane i ciekawe rozwiązanie targowiska oraz nadanie mu charakteru wielofunkcyjne przestrzeni publicznej. Przy użyciu skromnych środków formalnych i technicznych, osiągnięto wysoki poziom estetyczny całego architektonicznego założenia. Współczesny charakter pokrycia stanowisk targowych nawiązuje trafnie do formy tradycyjnych dachów.

O innych laureatach Nagrody im. Witkiewicza pisaliśmy TUTAJ>>

Targowisko ma szansę na kolejną nagrodę. Zostało nominowane do Nagrody Unii Europejskiej dla Współczesnej Architektury im. Ludwiga Miesa van der Rohe.

Skomentuj:

Jest jak miejski plac. Targowisko spod Krakowa ma szansę na europejską nagrodę