Gdański Business Center. Szklana góra w Warszawie

Kompleks składa się z dwóch budynków. Jeden z nich ozdobiono piaskowcem, a drugiemu nadano kształt lodowej góry

Zespół budynków biurowych Gdański Business Center I znajduje się na obrzeżach warszawskiej Starówki. Zaprojektowany został przez pracownię E&L Architects. Kompleks składa się z dwóch kontrastujących ze sobą budynków: wyższego (ma on 17 kondygnacji) o szklanej fasadzie i niższego (9 kondygnacji) z elewacją obłożoną piaskowcem.

Architekci nadali każdemu z budynków inną formę ponieważ nie powstawały jednocześnie. Niższy budynek dostosowano skalą do niewielkiej ul. Inflanckiej i znajdujących się w pobliżu budynków mieszkalnych. Architekci chcieli, aby poprzez zastosowane proporcje i materiały przywodził on na myśl modernistyczne wzorce socrealistycznej zabudowy Muranowa.

Z kolei niemal całkowicie przeszklony budynek A należy już do szerokiej (z torowiskiem tramwajowym i wieloma pasami ruchu) ulicy Słomińskiego. Architekci dostosowali jego wygląd do skali budynków, z którymi sąsiaduje i nadali mu nietypową geometrię - biurowiec rozszerza się ku górze przez co swym kształtem przypomina lodową górę.

Powstała w efekcie „przewieszona” bryła stanowi wyjątkowo oryginalny przykład architektury biurowej, nie tylko na tle inwestycji warszawskich. Za szklaną fasadą widoczna jest imponująca konstrukcja budynku, która układem pochyłych kolumn nawiązuje do trójkątnych płaszczyzn elewacji - opisują architekci.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Zespół budynków biurowych Gdański Business Center I fot. Bartosz Makowski - www.makowski.co

W sumie budynki kompleksu GBC I mają łącznie 46 000 m kw powierzchni biurowej i na dolnych kondygnacjach oferują przestrzeń dla restauracji, sklepów i lokali usługowych.

Więcej o:
Komentarze (21)
Gdański Business Center. Szklana góra w Warszawie
Zaloguj się
 • Gość: szym

  Oceniono 32 razy 28

  Ten piaskowiec wygląda okazale. Ciekawe nawiązanie do powojennej architektury Stolicy.

 • Gość: Dariusz_g

  Oceniono 27 razy 21

  Świetny kawałem miasta, sam biurowiec też bardzo dobry. Szkoda będzie Intraco, moim zdaniem całość wygląda naprawdę dobrze.

 • Gość: Bum Bam

  Oceniono 10 razy 10

  "...modernistyczne wzorce socrealistycznej zabudowy..." - pogieło Was??? Co to za relatywizacja pojęć??? Co to za bełkot??? Brzmi to jak "czarny kolor bieli".

  W tej architekturze nie ma śladu socrealizmu.

 • Gość: dr arch Stefan Wiktorowski

  Oceniono 7 razy 5

  Na tych zdjęciach budynek wyglada megalomańsko i przytłaczająco. W rzeczywistości realnej - na żywo - prezentuje sie bardzo dobrze i "siedzi" idealnie w tym miejscu miasta.

 • Gość: szuszasze

  Oceniono 8 razy 4

  Całkiem dobra architektura. Miłe zaskoczenie dla oka w chaosie kakofonii form post- i pseudo-modernistycznych zalewających Warszawę. Po obejrzeniu innych realizacji tego dewelopera na Służewcu, te są zdecydowanie o kilka klas lepsze.

 • zoliborzanin

  Oceniono 3 razy 3

  "Szklana góra" vel "mroczny kryształ" jest super, szkoda tylko, że szpeci ją parszywa żółta wentylatornia wyrastająca z dachu.

 • mirek1995

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo ładny budynek , chyba pierwszy szklany , który mi się podoba od dawna:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX