Dawny dworzec PKP w Krakowie. Zaglądamy do środka [DUŻE ZDJĘCIA]

Teraz stoi pusty. Kolejarze chcą go zmienić w kino

Los dawnego dworca kolejowego w Krakowie jest w rękach PKP. Kolejarze chcą w nim urządzić multipleks. Wstępną zgodę na nadanie takich funkcji wyraził już wojewódzki konserwator zabytków, ale ostateczną decyzję uzależnił od uwzględnienia sugerowanych przez siebie poprawek. Póki co plan przebudowy zakłada stworzenie 12 sal kinowych, które będą mogły pomieścić nawet 1200 widzów.

Nie każde pomieszczenie da się zaadaptować na salę kinową ze względu na reżim technologiczny współczesnych kin, zwłaszcza jeśli chodzi o wymagania widokowe i akustyczne. W przypadku Dworca Głównego potencjalny operator musi skonfrontować wymagania konserwatorskie z możliwościami utrzymania obiektu. Nie znam projektu zespołu kinowego w tym budynku, ale podejrzewam, że to karkołomne przedsięwzięcie, a być może nawet niemożliwe - powiedział krakowskiej Gazecie Wyborczej Marek Dunikowski, dyrektor DDJM - biura architektonicznego, które zaprojektowało m.in. krakowskie Multikino.

Największa sala będzie miała 165 miejsc i znajdzie się w części holu głównego. Aby kino mogło funkcjonować trzeba będzie zwiększyć wysokość istniejących pomieszczeń. Nie wolno jednak niszczyć dekorowanych stropów, dlatego inwestor będzie musiał przebić się do poziomu piwnicy i w ten sposób nadać pomieszczeniom odpowiedni kąt nachylenia.

Kolejne sale znajdą się w miejscu dawnej restauracji (107 miejsc), poczekalni (116 miejsc) i w części holu kasowego (131 miejsc). Dodatkowo w niedostępnej do tej pory dla pasażerów Sali Lustrzanej ma powstać przestrzeń rekreacyjno-bankietowa, a obok niej przestrzeń wystawiennicza. Kolejarze póki co nie ujawniają szczegółów planowanej inwestycji.

DUŻE ZDJĘCIA>>

07.01.2015 Krakow . Krakow Glowny , dawny budynek dworca . Kasy . Fot. Lukasz Krajewski / Agencja Gazeta   SLOWA KLUCZOWE: dworzec glowny kolej budynek architektura opuszczone dworzec kasyŁUKASZ KRAJEWSKI

Historia dworca kolejowego w Krakowie sięga XIX wieku. Budynek otwarto w 1847 r. Wzniesiono go w stylu neorenesansowym według projektu wrocławskiego architekta Petera Rosenbauma. W XIX wieku dworzec przeszedł jeszcze dwie przebudowy, które ostateczne nadały mu styl eklektyczny. Ostatnia przebudowa miała miejsce w 1920 r.

Więcej o:
Komentarze (15)
Dawny dworzec PKP w Krakowie. Zaglądamy do środka [DUŻE ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • van_norden

  Oceniono 6 razy 6

  Wcześniej czy później będzie Biedronka

 • aelskadner

  Oceniono 7 razy 5

  Kolejarze, zróbcie to dobrze, bez dewastacji, i pokażcie innym, że się da!

 • Gość: krakowianin

  Oceniono 13 razy 5

  Kino? Cóż, trochę słaby pomysł, mało oryginalny.

  Czy już na 100% decyzja zapadła? Czy nie możnaby zrobić czegoś ciekawszego?

  Jaka jest cena budynku? Może zgłosiłby się inwestor z propozycją...

 • Gość: klaps

  Oceniono 9 razy 3

  Kraków miał kiedyś ładniejszy i WIĘKSZY dwozrec kolejowy niz obecna ponura stacyjka ukryta w piwnicy pod galerią handlową :-) Zamienił stryjek siekierke na kijek.

 • Gość: M

  Oceniono 7 razy 3

  Nie lepiej hotel?

 • Gość: los cracovianis

  Oceniono 2 razy 2

  Witam. Pisze prace magisterską na temat nieudanych projektów architektonicznych Krakowa ostatnich lat. Skupiam się oczywiście na najważniejszych punktach miasta. Jednym z nich jest dworzec główny Kraków. Moim zdaniem dworzec przestał istnieć i mamy po prostu taką doczepkę do galerii, a właściwie dworzec jest właśnie galerią. Na przykład od ulicy pawiej wejście do galerii jest zwieńczone napisem dworzec główny Kraków. Wszyscy przyjezdni myślą że tak wygląda nasz dworzec a obok stoi piękny budynek i niszczeje jako pustostan. Absolutny skandal i to w mieście kultury jakim chce mianować się Kraków. I tu następuje moje pytanie. czemu nikt o tym nie mówi? Nie piszą o tym gazety, nie wypowiadają się autorytety ? O przebudowie placu Szczepańskiego było wiele powiedziane i opublikowane na łamach prasy a na temat dworca panuje cisza. Nie mam gdzie zaczerpnąć źródeł do tego elementu mojej pracy. Droga BRYŁO lub ktoś coś podeśle?

 • Gość: Darek.OKO

  Oceniono 4 razy 2

  Za kilkanaście lat bedziemy najbardziej tęskić za tymi odrapanymi kiblami za 2 zł ;)

 • Gość: krakus

  Oceniono 3 razy 1

  Zgadzam się, dużo zmieniać nie trzeba! To może być jedno z najładniejszych kin w Polsce :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX