Metamorfoza gdańskich Falowców

Młody projektant w programie graficznym wyczyścił ich elewację i usunął dobudówki. Efekt pozytywnie zaskakuje!

Koncepcję "Białe Falowce" przygotował młody architekt Adrian Mania (studiomania). Pomysł na jej powstanie wziął się z potrzeby zaznaczenia problemu modernistycznych budynków w Polsce, których spora część znajduje się w złym stanie technicznym, a te, które doczekały się remontu często zyskują pstrokatą elewację, niefortunnie wybraną przez wspólnoty mieszkaniowe.

Najczęściej budynki te znajdują się w dobrze skomunikowanych z centrum lokalizacjach o rozwiniętej infrastrukturze, często są otoczone bujną zielenią. Niestety owe atuty często pozostają niezauważone a estetyczna konsekwencja ukryta za styropianowymi dociepleniami w kolorach z promocji - komentuje autor koncepcji.

W jego śmiałej wizji możemy zobaczyć jak wyglądałyby gdańskie "Falowce", gdyby zyskały w całości białą elewację. Architekt przygotował fotomontaże, które nie stanowią wprawdzie gotowej propozycji projektu, ale są wizją, która ma na celu uświadomienie piękna ukrytego w architekturze tych bloków. Projektant oczyścił elewacje z reklam i dobudówek, a paletę barw zredukował do bieli, dzięki czemu podkreślona została ich geometria.

Prosty estetyczny zabieg sprawia, że "Falowce” mogłyby stać się powodem do dumy - dodaje autor koncepcji.

Architekt wskazuje też na dobry przykład planowanego remontu, który czeka wrocławskie "Sedesowce". Pisaliśmy o nim TUTAJ. Projekt "Białe Falowce" brał udział w ostatniej edycji festiwalu Streetwaves. Jak oceniacie "Falowce" w takiej odsłonie?

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Dwa oblicza gdańskiego FalowcaDwa oblicza Falowca | fot. Adrian Mania (studiomania)

Więcej o:
Komentarze (188)
Metamorfoza gdańskich Falowców
Zaloguj się
 • Gość: Xyz

  Oceniono 660 razy 560

  Szkoda, że ten prosty, nie znający się na architekurze polski lud zapewne nigdy nie będzie potrafił stworzyć uporządkowanej przestrzeni wokół siebie.

 • Gość: mały patrys

  Oceniono 500 razy 304

  niestety o polaczkow sie nie sprzeda. Musi byc kolorowo i kuniec. Jak ni ma kolorkow to bida

 • aelskadner

  Oceniono 338 razy 276

  Zabudowane balkony, obok pastelowo-majtkowych barw i zaniedbanej zieleni, to największa plaga polskich blokowisk. Najgorsze jest to, że każda zabudowa jest inna i w efekcie mamy coś na kształt slumsu budowanego akurat z tego co było pod ręką. Dzięki temu Polska wygląda jak Bangladesz. Spółdzielnie, w których zabudowa jest zabroniona, należą niestety do rzadkości. Cieszę się, że moja do takich należy. Choć mam mieszkanie raptem 39m to przez myśl mi nie przeszło aby zabudować balkon. Wszystko ma swoje granice.

 • aria_pura

  Oceniono 253 razy 177

  Nie przejdzie. Dla Polaczka-buraczka białe znaczy "nieprzytulne", "zimne" i - najgorsze ze wszystkiego - "biedne". A już likwidacja falistej blachy, plastiku i "pleksy", którymi wyżej wymieniony okleja balkon, bo a) co me tu kto bedzie paczał, b) trzeba gdzieś trzymać połamane meble i zepsuty wózek dziecka, doprowadzi do krwawych rozruchów. Tu ze trzy pokolenia muszą wymrzeć, zanim będzie można przejść ulicą bez obrzydzenia.

 • Gość: Przymorze

  Oceniono 176 razy 168

  O ile uwierzę w białą elewację, to już w brak tych strasznych dobudówek nie. Pamiętam jak kilka lat temu administracja zastanawiała się nad ich usunięciem, skończyło się protestami mieszkańców, programem w TV jacy to oni biedni itp. bo każą chcą im zlikwidować te parę dodatkowych metrów...

 • ks.krupinski

  Oceniono 129 razy 119

  Tak były zaprojektowane, a projektował je nie byle chłystek. Jest to niezła architektura, tylko trzeba wyeksponować:)
  www.facebook.com/miastomiastmiasta

 • 111artur

  Oceniono 104 razy 96

  Jakby to byla Japonia, blok, klatki schodowe, smietniki, piwnice itp bylyby tak czyste, ze mozna by jesc z podlogi. Drodzy mieszkancy, nie ogladajcie sie na innych, to jest wasz "dom" i tylko od was zalezy jak bedzie on wygladal.

 • moose63

  Oceniono 115 razy 89

  Super,nich tam w co piątej chałupie jakiś palant trzyma psa na balkonie.Mieszkam na małym /5 bloków/osiedlu i ani w dzień ani wieczorem balkonu nie idzie otworzyć.Wkoło ujadanie kundli trzymanych przez palantów na balkonach.Tragedia.

 • giles

  Oceniono 96 razy 78

  Przemalowanie falowcow na biel to swietny pomysl i trzymam kciuki za realizacje. Wogole apelowalbym do zarzadcow gdanskich/3-miejskich nieruchomosci o wiecej "hanzeatyckiej" powsciagliwosci w doborze kolorow i materialow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX