WASZE PROJEKTY: Biocover zamiast Trasy Łazienkowskiej

Pomysł młodej architektki na to, aby ruchliwe ulice w centrach miast zmienić w pełne zieleni alejki dla pieszych i rowerzystów

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o śmiałej idei budowy parku nad Trasą Łazienkowską w Warszawie (czytaj TUTAJ). Wizja przykrycia szarej konstrukcji zieloną płaszczyzną zyskała wielu sympatyków. Niestety był to tylko nasz Prima Aprilisowy żart. Pomysł zakrywania dróg szybkiego ruchu w miastach jest jednak ciągle aktualny. Przedstawiamy projekt Biocover, który przygotowała Marta Musiał, studentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej o anglojęzycznej specjalności Architecture for Society of Knowledge.

Biocover jest nowym pomysłem na tkankę zieleni dla miast, w centrach których parków czy skwerów jest niewiele.

W czasach kiedy mamy betonowe budynki i ulice, zieleń jest bardzo pożądana. Ludzie pragną przestrzeni do swobodnego chodzenia i wypoczywania. Stąd pomysł na zagospodarowanie niektórych ulic parkami - tłumaczy autorka projektu.

Projektantka przeanalizowała siatkę ulic w Warszawie i podzieliła je na 5 kategorii, od ulic o najmniejszym natężeniu ruchu do ulic o największym. Do analizy wykorzystała program DepthmapX, który służy do prowadzenia badań nad tak zwaną syntaktyką przestrzeni. To z kolei pozwala zrozumieć procesy socjalne zachodzące na zabudowanym terenie.

Jedną z ulic o największym natężeniu jest właśnie trasa Łazienkowska, która doskonale nadaje się do tego, aby przykryć ją zieloną tkanką.

Sama geometria terenu pozwala na nadbudowę trasy, dzięki czemu nie tylko redukujemy hałas, ale i również rozdzielimy ruch pieszych i rowerowy od ruchu samochodowego - wyjaśnia Marta Musiał.

Warstwa zieleni została zaprojektowana przy użyciu specjalnych algorytmów, które pozwoliły przenieść naturalny ruch pieszych i wyznaczyć nowe ścieżki tak, aby jak najlepiej odpowiadały potrzebom pieszych.

ZOBACZ WIZUALIZACJE>>

Biocover - pomysł na nową tkankę zieleni dla miastźródło: Marta Musiał

Park został wytyczony na trójkątnej siatce. Liczne pagórki zostały pokryte roślinami. Pomiędzy tymi "wyspami" zieleni pojawiły się spacerowe alejki.

Więcej o:
Komentarze (15)
WASZE PROJEKTY: Biocover zamiast Trasy Łazienkowskiej
Zaloguj się
 • Gość: ann

  Oceniono 19 razy 13

  nie lubię upychania zieleni na siłę w geometryczne ramy. To nienaturalne i sprawia wrażenie kompletnie nienaturalnego. Projekt typowo studencki- jest jakaś wizja, ale chyba kwestie techniczne zostały do końca przemyślane. Szkoda, że przestrzeni zielonych nie projektuje się w tym samym czasie co powstające budynki, ulice itp. Wtedy miałoby to większy sens :)

 • aelskadner

  Oceniono 14 razy 12

  Jako Warszawia błagam Was, realizujcie sobie wasze śmiałe wizje na blokowiskach i przedmieściach. Porządne, socrealistyczne kwartały wokół TŁ zostawcie w spokoju, to jeden z nielicznych uporządkowanych fragmentów Warszawy. Apeluję o choć trochę szacunku do otoczenia, bo Warszawa już w tej chwili jest niezmiernie chaotycznym miastem gdzie wszystko pasuje do wszystkiego wokół jak pięść do oka. Te wasze zielone instalacje wprowadzają typowy dla stolicy kociokwik w miejsce, Bogu i historii dzięki, jeszcze nim nie dotknięte. Przykrycie TŁ - owszem, jak najbardziej, ale nie w sposób, który proponujecie!!

 • Gość: Agrafka

  Oceniono 18 razy 10

  A spaliny gdzie będą uchodzić? Chyba, że to tak odległy w czasie pomysł, iż samochody będą na prąd, wodę i płatki owsiane. I druga sprawa - czemu Biocover? Czy język polski już umarł?

 • Gość: Wiki

  Oceniono 12 razy 8

  szał pał. jak to mówią.

 • lech2011

  Oceniono 6 razy 4

  To będziemy żyć jak w "Seksmisji", pod ziemią?

 • robsonik1313

  Oceniono 2 razy 2

  Wielka mi nowość, w centrum Brukseli pełno jest tuneli a na górze "spokój"

 • Gość: doc

  Oceniono 2 razy 2

  Nic nowego. POMYSŁ zaczerpnięty z Seulu w Korei.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX