Warszawa odzyska historyczną oś. Stojące na niej budynki zmienią lokalizację [INFOGRAFIKA]

Oś Stanisławowska to jedna z głównych historycznych osi Warszawy. Została wytyczona w XVIII wieku na polecenia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Historia niestety nie była dla niej łaskawa i dziś w wielu miejscach jest przerwana i nieczytelna. Czy w końcu jej los się odmieni?

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski ogłosił rozpoczęcie przygotowań do rozbiórki drewnianych baraków Straży Miejskiej znajdujących się dokładnie na osi widokowej prowadzącej z tarasu Zamku Ujazdowskiego w stronę Wisły. Kanał Piaseczyński, który jest fragmentem Osi Stanisławowskiej i który kiedyś na swoim końcu miał widokowe otwarcie na rzekę, dziś zamyka się drewnianymi budynkami i nieuporządkowaną zielenią zasłaniającą historyczny widok.

Zakończyły się już prace projektowe kolejnego przedsięwzięcia nad Wisła - Przystań Warszawa. Drewniane obiekty, które kiedyś służyły Straży Miejskiej teraz zostaną przeniesione na Cypel Czerniakowski. Uwolnimy teren pod Oś Stanisławowską i powstanie nowe ciekawe miejsce do spędzania czasu na zwieńczeniu samego Portu Czerniakowskiego - pisze Wiceprezydent na swoim profilu na Facebooku.

Decyzja o rozbiórce umożliwi przywrócenie ciągłości historycznego założenia na wschód od centralnego punktu osi, czyli Zamku Ujazdowskiego. W Warszawie pojawi się dzięki temu fantastyczny widok. Wytyczony jeszcze za Augusta II Mocnego, wzorowany na wersalskich założeniach ogrodowych, Kanał Piaseczyński zyska optyczne przedłużenie w postaci zakola Wisły.

To jednak tylko połowa dobrych informacji. Rozebrane budynki zostaną ponownie ustawione w nowym miejscu na Cyplu Czerniakowskim, gdzie po ich odnowieniu i dostosowaniu do nowych potrzeb posłużą do zorganizowania zaplecza dla miłośników sportów wodnych i aktywnego wypoczynku. Koncepcję nowego zagospodarowania Cypla Czerniakowskiego z wykorzystaniem rozbieranych budynków opracowała pracownia Tomasza Olszewskiego tomcat.arch.design, która w 2011 roku wygrała konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania Portu i Cypla Czerniakowskiego.

Drobna zabudowa została wkomponowana w istniejący starodrzew, uzupełniona o alejki parkowe i schody terenowe. Cały kompleks będzie ogólnodostępny, ma stanowić ważny zwornik pomiędzy basenem Portu Czerniakowskiego a wałem wiślanym - mówi Tomasz Olszewski.

W nowych zabudowaniach będą mieścić się szatnie, prysznice, pomieszczenia do przechowywania łódek i kajaków, siłownia oraz siedziby różnych fundacji wspierających rekreację na Wiśle.

Pozostaje mieć nadzieję, że to początek lepszych losów dla Osi Stanisławowskiej i po przywróceniu ciągłości jej wschodniego fragmentu, miasto zajmie się także jej zachodnim, przerwanym w kilku miejscach, odcinkiem w kierunku Woli.

Najedź kursorem na poniższą infografikę, żeby zobaczyć najważniejsze informacje o Osi Stanisławowskiej:

Zdjęcie Fototapeta Deco Strefa Warszawa Panorama 2399 Zdjęcie Plakat/Obraz: Warszawa, panorama miasta Zdjęcie Pamiątki z Polski Magnes metalowy Warszawa panorama 817
Fototapeta Deco Strefa Wars... Plakat/Obraz: Warszawa, pan... Pamiątki z Polski Magnes me...
źródło: Okazje.info
Przywrócenie ciągłości fragmentu Osi Stanisławowskiej to:
Więcej o:
Komentarze (10)
Warszawa odzyska historyczną oś. Stojące na niej budynki zmienią lokalizację [INFOGRAFIKA]
Zaloguj się
 • ffamousffatman

  Oceniono 12 razy 12

  Mnię przeszkadza ta grobla z parkingiem, gdzie powinien być mostek bez parkingu,

 • Gość: m

  Oceniono 6 razy 2

  Szanowni Państwo, a czy przy okazji nie udałoby się przenieść gdzieś również samej Straży Miejskiej? Na przykład na Madagaskar.

 • Gość: kgosc

  Oceniono 1 raz 1

  Baraki mogą zostać o ile zlikwiduje się tę koszmarną groblę z parkingiem. To ona przede wszystkim psuje widok. Ponieważ trudno zrezygnować z połączenia należy w tym miejscu zbudować jakiś lekki optycznie i neutralny stylistycznie most. A dopiero w nastepnej kolejności zlikwidować baraki i (niestety) wyciąć trochę drzew na cyplu.

 • Gość: katalina

  Oceniono 12 razy -2

  A,mnie bardzo ciekawi ,kto bedzie z obecnych odnowionych elit mieszkal w Zamku Ujazdowskim? O,ile sie orientuje ,to Stanislaw Poniatowski byl bardzo zwiazany z Familia,czyli rodzina Czartoryskich.A,przez swe kochanki zarowno z Czartoryskimi,jak i Lubomirskimi.To,czy napewno te zmiany sa dla panstwa,czy odradzajacej sie prywaty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX