Wiemy jak będzie wyglądać nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR! [WIZUALIZACJE]

18 września 2015 roku o godzinie 13:30 na placu Defilad w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezydenta m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i zaproszonych gości, podczas której architekt Thomas Phifer zaprezentował projekty przyszłych budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i teatru TR Warszawa.
Muzeum, teatr i znajdujące się między nimi forum tworzą spójną całość, zachowując jednocześnie odrębność od siebie nawzajem i od otoczenia. Proste bryły budynków kontrastują zarówno z potężnym i wyrazistym Pałacem Kultury i Nauki, jak i z komercyjną architekturą okolicy. Fasady budynków, zbudowane z prostych materiałów o fakturze zachęcającej do dotykania, czerpiące inspiracje z abstrakcyjnych dzieł sztuki, uosabiają twórcze życie stolicy i podkreślają kluczową rolę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa w tworzeniu nowego centrum kulturalnego Warszawy. Budynki skrajnie różnią się od otoczenia, symbolizując w ten sposób wyjątkowy moment w historii miasta.

W taki sposób Thomas Phifer, przedstawił wizualizacje zespołu budynków, z których leżący od strony ul. Marszałkowskiej, który pomieści MSN, jest jednolitą białą bryłą pokrytą półprzezroczystą tkaniną z włókna szklanego, zaś leżący od strony Pałacu Kultury gmach teatru to również zwarta bryła, pokryta ażurową siatką z odlanych z metalu elementów.

Budynki połączone będą otwartym forum, stanowiącym przyjazną, częściowo zadrzewioną przestrzeń publiczną, przeznaczoną na plenerowe działania artystyczne. Forum ma być miejscem spędzania wolnego czasu, a także przestrzenią, w której obie instytucje kulturalne spotykają się z publicznością: mieszkańcami Warszawy i gośćmi stolicy.
Budynek teatru TR Warszawa zaoferuje unikalne rozwiązanie, pozwalające otwierać główną przestrzeń sceniczną zarówno na plac, jak i na park, co sprawi, że nie tylko będzie można na co dzień podglądać przygotowania do spektakli, ale i organizować koncerty i przedstawienia niczym imprezy plenerowe.

Z kolei MSN zapraszać będzie do wnętrza przeszklonym parterem, na którym znajdą się zarówno sale wystawowe, jak i audytorium i centrum edukacyjne. Cały parter osłonięty będzie przed żywiołami pogody jasną, półprzezroczystą arkadą, która stanowić będzie delikatne przejście pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem budynku.
Budowa zespołu gmachów rozpocznie się w 2017 roku i potrwa 36 miesięcy. Budynek MSN będzie miał powierzchnię ok. 15.000 m.kw., zaś teatr ok. 11.000 m.kw. Inwestycji będzie towarzyszyła przebudowa placu Defilad.

_________________________________________________________________________

W związku z przedstawieniem planów na Placu Defilad wszystkich warszawiaków w sobotę 19-go września czeka niespodzianka:
Od 13 do 16.30 pracownicy MSN i TR Warszawa i aktorzy będą oprowadzać po zarysach przyszłych siedzib.
O 16.30 zostanie wykonane zdjęcie z lotu ptaka. Te osoby, które przyjdą, otrzymają bilety na spektakle TR i wystawy w MSN w nowych siedzibach w 2020.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie wydarzenia.

ZOBACZ TEŻ POPRZEDNI PROJEKT MUZEUM AUTORSTWA CHRISTIANA KEREZA:

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Który projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest lepszy?
Więcej o:
Komentarze (66)
Wiemy jak będzie wyglądać nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR! [WIZUALIZACJE]
Zaloguj się
 • Gość: wielki znawca

  Oceniono 46 razy 36

  Nie chcemy takiego marnego gów..na w centrum Warszawy, chcemy odważnych i nowoczesnych budowli z charakterem !

 • Gość: MajkelDżekson

  Oceniono 42 razy 34

  Klockowaty i klockowatszy... Dyskont i hala magazynowa. Brawo Architektura!

 • Gość: fos

  Oceniono 21 razy 19

  mnie co innego tu uderza, to miało by muzeum sztuki!? a jest wielki teatri przycupnięty obok hangar na muzeum, porównując wielkości pomieszczeń, wida że teatr jest z rozmachem, a muzeum mniejsze i skromniejsze. Jak wida dalej w Polsce lobby ludzi "sceny i estrady" jest niezwykle silne, Mamy budynek na wąskiej grupy twórców (16 osób w zespole, i ok 60 z którymi współpracowali, dane z ich www) i drugi skromniejszy, muzeum sztuki współczesnej reprezentujący tysięce twórców wizualnych, życzę wszystkiego dobrego teatrowi, ale te dysproporcje są uderzające, gdyby to był teatr: otwarta scena, dla wielu podmiotów, grup teatralnych, ale nie. Wymyślono obiekt zastępczy dla sztuki, ochłap na pocieszenie, upokarzające,

 • Gość: kierownik budowy

  Oceniono 20 razy 14

  Apeluję do wszystkich architektów!!!!
  Od dzisiaj najnowszym trendem w projektowaniu budynków jest postawienie prostopadłościanu i skasowanie za to kilkudziesięciu milionów za projekt. Tak więc projektujcie klocki, bo po co się przemęczać i czas tracić i wiarę, że tworzy się coś niesamowitego. Klocek to przyszłość i świadczy o tym, że będziecie wielkimi architektami tak jak Kerez i Fajfer.

 • Gość: Loko85

  Oceniono 15 razy 13

  Słabe wizualizacje albo słaba architektura. Hmm... Nic w tym wyjątkowego. Konkurs miał wyłonić cos ponad przeciętnego! Przykre..

 • Gość: słabo w chu...

  Oceniono 13 razy 13

  DLACZEGO ??? JAK TO ??? BOLI !!!

 • Gość: gigabiedra

  Oceniono 21 razy 13

  Gorsze niż Kerez. A wydawało się to niemożliwe
  Architekt wysilił się chyba bardziej przy komponowaniu opisu (swoją drogą też idiotycznego) niż budynku. Ale jaka płaca taka praca. Jak się zatrudnia drugoligowego architekta w trzecioligowym mieście to się dostaje czwartoligowy budynek.

 • Gość: nilaul

  Oceniono 21 razy 13

  Do dupy, szkoda publicznej kasy wydawać na taki złom. Nawet projekt Keraza był lepszy; nawet nie myślałem że coś takiego może być możliwe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX