[WARSZAWA] Złoty Ułan w natarciu. Plany budowy łuku triumfalnego na osi Saskiej

Środowiska mówiące o sobie, że są środowiskami patriotycznymi ogłosiły, że doszły do porozumienia z władzami miasta w sprawie lokalizacji dla Łuku Triumfalnego. Wedle ich słów miałby on znaleźć się na osi Saskiej pomiędzy jezdniami ulicy Marszałkowskiej.

Jan Żyliński ogłosił, że środowiska nawołujące do budowy łuku triumfalnego upamiętniającego polskie zwycięstwo z 1920 roku nazywane Cudem nad Wisłą doszły w konsultacjach z wiceprezydentem miasta Jackiem Wojciechowiczem do porozumienia w sprawie lokalizacji monumentu. Wiceprezydent dziś studzi ten entuzjazm, mówiąc, że to nie jest wiążąca decyzja, niepokój jednak pozostał.

Dotychczas Jan Żyliński dał się poznać głównie za sprawą ufundowania pomnika Złotego Ułana w Kałuszynie. Choć przy nowym projekcie mówi się o nawiązaniu do najwspanialszych pomników historii i rzymskich tradycji, można się obawiać czy nie dostaniemy w zamian czegoś w rodzaju łuku prowadzącego do jednego z podwarszawskich osiedli.

Michał Wybieralski w swoim felietonie porusza kwestię, że miasto powinno być dobrem wspólnym, a nie prywatną przestrzenią dla bogatych, którzy w zaciszu gabinetów decydują o jego losach.

Z punktu widzenia architekta widać jeszcze trzy dodatkowe problemy. Środowiska zgromadzone wokół idei budowy pomnika podkreślają, że projekt ma być wyłoniony w konkursie architektonicznym. Problem w tym, że jeszcze przed jego ogłoszeniem otwarcie mówią, że zwycięzca byłby wybierany przez komisję złożoną z architektów, którzy nie są "zwolennikami modernizmu".

Oczywiście fundator ma prawo do wyboru na co przeznaczy swoje pieniądze, ale tak ważna idea jak Cud nad Wisła nie powinna być zawłaszczane przez żadną z grup społecznych, a pomnik powinien być głosem ogółu mieszkańców.

Drugim problem, który od razu się nasuwa jest kontekst otaczającej zabudowy. Pomysłodawcy jednak zdają się nie zwracać na to uwagi. Mówiąc za wiceprezydentem zwolennicy chcą aby pomnik był "jak największy". Takie myślenie o przestrzeni i rozmiarze jako głównym wyróżniku jakości nie wróży nic dobrego, zwłaszcza w tak trudnym otoczeniu jak oś Saska gdzie obok historycznej zabudowy wznoszą się nowoczesne biurowce i ogromne bloki osiedla za żelazną bramą.

Nie bez znaczenia jest także fakt czym powinna być architektura i czy kopiowanie istniejących obiektów i historycznych wzorów jest właściwą drogą. Czym innym jest powojenna odbudowa ze zniszczeń, a czym innym kopiowanie obiektów stojących gdzie indziej. Nawet jeśli będzie to kopia idealna, to będzie to zawsze jedynie kopia i na pewno nie przyniesie sławy.

Pod naszym artykułem o Złotym Ułanie jeden z czytelników pod nickiem asd tak skomentował kałuszyński pomnik:

Niewątpliwie to ułan na miarę naszych możliwości, ale obawiam się że jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa...

Niestety ta wypowiedź może okazać się prorocza, a ułan zdaje się rozpoczynać właśnie atak nie przeciwko wrogim armiom, a przeciw wspólnej przestrzeni publicznej.

ZOBACZ ZŁOTEGO UŁANA I ŁUK W KAPUTACH>>>

To na tym pasie zieleni maiłby stanąć nowy pomnik:

_____________________________________________________________________________

Zobacz też wideo pokazujące najgorsze budynki w Polsce:

Więcej o:
Komentarze (32)
[WARSZAWA] Złoty Ułan w natarciu. Plany budowy łuku triumfalnego na osi Saskiej
Zaloguj się
 • Gość: sugestia

  Oceniono 10 razy 8

  sadze ze luk to super pomysl ,a zaoszczedzic pieniadze i postawic tam to co kiedys tam stalo

 • Gość: polo

  Oceniono 50 razy 8

  Skoro pomnik powinien być głosem ogółu obywateli to pytanie jest następujące... dlaczego wbrew większości obywateli w polskich miastach stoi cała masa setek pomników radzieckich, ich żołnierzy itp... bryła.pl również mogłaby podjąć ten temat chociażby w kontekście ich negatywnego wpływu na przestrzeń publiczną polskich miast. Mam natomiast wrażenie że pisanie o inicjatywie wybudowania łuku triumfalnego w Warszawie z okazji odzyskania niepodległości w 1918 roku w sposób negatywny każe odnieść wrażenie że redakcja portalu kieruje się poprawnością polityczną. To niestety nijak przystaje do charakteru portalu, który przestrzenią publiczną ma zajmować się w sposob obiektywny a nie nacechowany politycznie poprzez chamskie stwierdzenie "środowiska mówiące o sobie, że są środowiskami patriotycznymi". Nie jestem warszawiakiem ale uważam ze w tej kwestii mam pełne prawo się wypowiadać ponieważ w kontekście budowy pomnika patrzy się na Warszawę jako na stolicę całego państwa i tego ze w 1918 odzyskało ono niepodległość, nie zaś jako o przestrzeni miejskiej przeznaczonej tylko dla warszawiaków. Mniej polityki w mediach a byłoby zdecydowanie lepiej !

 • Gość: Eiffl

  Oceniono 11 razy 7

  A może niech Zaha Hadid zaprojektuje futurystyczny "łuk triumfalny" na miarę XXI wieku

 • Gość: PabloPicasso

  Oceniono 8 razy 4

  Żadnej Zahy czy Libesbubla łuk tryumfalny upamiętniający zwycięstwo nad bolszewikami powinien być klasyczny, i faktycznie już nawet forumowicze widzą postkomunistyczną propagandę nawet na forum poświęconym architekturze

 • Gość: klaps

  Oceniono 2 razy 2

  Trudno powiedzieć jaki powinien być łuk. Czy klasyczny czy raczej wczsnomodernistyczny jak 20lecie międzywojenne, czy po prostu współczesny - jak dzisiejsza Warszawa. Faktem jest jednak, że w Warszawie nie ma żadnego porządnego pomnika tego wielkiego zwycięstwa, a wielkich pomników wielkiej klenski powstania warszawskiego są dziesiątki...

 • Gość: jano

  Oceniono 1 raz 1

  faktycznie smierdzi bryla komuna

 • grzehoo77

  Oceniono 9 razy 1

  Oczywiście portal Agory musiał skrytykować pomysł budowy łuku triumfalnego. Dlaczego mnie to nie dziwi.

 • Gość: cozaludzie

  Oceniono 21 razy 1

  Super pomysł. Nareszcie! Może z "Bryłą" powinni konsultować to by wyszło że najładniejszy to jest projekt bunkra "muzeum sztuki współczesnej". Precz z komuną i modernistyczną obłudą!

 • Gość: krzywonosemeryt

  Oceniono 2 razy 0

  hej komuszki co wy tu uprawiacie KOD??KOMITET OBRONY DEBILIZMU. HAAAAAAAAAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX