Warszawski wieżowiec nabiera ostatecznych kształtów. Budowa Q22 na finiszu [WIDEO]

Budowa warszawskiego wieżowca u zbiegu al. Jana Pawła II i Grzybowskiej zbliża się do końca. Zakończyły się już pracę nad żelbetową konstrukcją budynku i trwa montaż szklanej elewacji. Czy zgodnie z zapowiedziami inwestora w ścisłym centrum Warszawy pojawi się budynek przypominający swoją formą kryształ kwarcu?

Q22 to jeden z najmłodszych wieżowych projektów w stolicy. Jego budowa rozpoczęła się we wrześniu 2014 roku. Obecnie jesteśmy świadkami powstawania docelowej formy wieżowca - na zewnątrz pojawia się szklana elewacja, która w połączeniu z formą ma nawiązywać do górskiego kryształu.

Wysokość budynku do dachu to 155 metrów. Po zamontowaniu masztu, wzrośnie do 194 metrów, co stawia budynek w czołówce warszawskich wysokościowców.

Główne wejście do obiektu zaprojektowane zostało w postaci wysokiego na 30 metrów przeszklonego atrium. Na szczególną uwagę zasługuje także dach nad niższą częścią budynku. Skierowany spadkiem w stronę południową będzie mozaiką przeszkleń i ogniw fotowoltaicznych.

Budynek jest jednym z ostatnich projektów Stefana Kuryłowicza:

Wzniesienie wieżowca w centrum Warszawy było marzeniem Stefana. Rozpoczęty przez niego projekt rozwinęliśmy tak, by nosił znamiona architektury wyrazistej, charakterystycznej i widocznej nie tylko w sylwecie miasta i jego historycznych wedutach, ale i w perspektywach warszawskich alei i ulic coraz mocniej zarysowującego się city. Q22 choć ze szczytem w chmurach, ziemi dotyka lekko, otwierając się na ulicę przyjaznym parterem. Oferuje przestrzenie wygodne do pracy, spotkań i rekreacji w komforcie, a jednocześnie w duchu innowacji, która od początku towarzyszyła temu projektowi - tak, o projekcie mówi żona architekta prof. Ewa Kuryłowicz

Budynek powstał na działce po zburzonym hotelu Mercure.

Więcej o:
Komentarze (8)
Warszawski wieżowiec nabiera ostatecznych kształtów. Budowa Q22 na finiszu [WIDEO]
Zaloguj się
 • Gość: roner

  Oceniono 17 razy 7

  Jeden z najlepszych projektów od K&A. Zdarzało się w przeszłości, że projekty od Kuryłowicza budziły mieszane uczucia z powodów lokalizacyjnych czy urbanistycznych (Vitkac czy Plac Unii), jednakże tutaj trudno jest się do czegokolwiek przyczepić. Wieżowiec ładny i dobrze siedzący w tkance miasta. Z pewnością lepsze to niż poprzedni koszmarek - hotel Merkury.

 • Gość: Tu Europa, nie Azja

  Oceniono 7 razy 3

  Budować jak najwięcej wieżowców w centrum, one potrafią przykryć i tak już niedoskonałą urbanistykę Warszawy, przydałoby się też trochę kamienic, zawsze mi się podobało połączenie nowoczesności ze starością, za dużo szkła i metalu też potrafi popsuć widok.

 • Gość: Dariusz

  Oceniono 6 razy 2

  Wspaniały! Nic dodać.

 • Gość: klaps

  Oceniono 2 razy 0

  Kibicuję temu projektowi - jest zgodny z trendem ale ma coś odważnego w sobie. Ta diagonalna sylwetka już zaczyna się rysować w panoramie miasta. I to oryginalne przyziemie - dużo się spodziewam po tym przeszklonym hallu. Co prawda - jak to u Kurylowicza - nie jest to budynek zapraszający, ale taki totem pieniądza podniesie range tego miejsca.

 • rogan

  Oceniono 3 razy -3

  ''na finiszu '' co to znaczy FINISZ??????

 • Gość: Małgorzata

  Oceniono 10 razy -8

  Wieżowiec jak wieżowiec. Ani lepszy, ani gorszy od innych przeciętniaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX