Plac Litewski w Lublinie do przebudowy. Jak będzie wyglądał? [WIZUALIZACJE]

Plac Litewski to jedna z głównych przestrzeni publicznych położonych w środku miasta. Otoczony zabytkowymi budynkami zyska owy wygląd, a położone obok Krakowskie Przedmieście zostanie zamknięte dla ruchu samochodowego i stanie się pieszym deptakiem obsadzonym szpalerem kasztanowców.

Plac Litewski to obok Placu przed zamkiem i placu po farze jeden z obowiązkowych punktów podczas każdej wycieczki do Lublina. To także ważne miejsce dla mieszkańców - wokół koncertują się liczne punkty gastronomiczne i usługowe, a sam plac jest miejscem spotkań i wypoczynku.

Niebawem ruszą pracę, które jeszcze bardziej mają uatrakcyjnić tą przestrzeżeń. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na przebudowę placu.

Pierwsze prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku. Chodzi o przebudowę infrastruktury podziemnej. Wiosną rozpoczną się prace na powierzchni placu. Powinny się one zakończyć w grudniu 2016 roku. Nieco później, bo wiosną 2017 roku, gotowa będzie fontanna - mówi Marzena Szczepańska, z-ca dyrektora wydziału inwestycji i remontów.

Najbardziej widoczną zmianą będzie zamknięcie dla ruchu samochodowego ulicy Krakowskie Przedmieście na odcinku między Kapucyńską i 3-go maja. Posadzka powiększonego placu w tym miejscu będzie wykonana z ciemniejszego granitu, który będzie zaznaczał ślad dawnej jezdni. Równolegle ma być też posadzony szpaler czerwonolistnych kasztanowców.

Na placu pojawi się też nowa fontanna z 272 dyszami, z których podczas specjalnych pokazów w rytm muzyki będzie wystrzeliwana woda. Mają pojawić się także nowe alejki, ławki, stoliki do gry w szachy, a istniejąca zieleń ma zostać uporządkowana.

Odnowione mają być także sąsiednie place Czechowicza oraz ojca Krąpca.

Inwestycja pochłonie 62 miliony złotych, z czego 85 procent sfinansuje Unia Europejska. Zakończenie prac planowane jest na wiosnę 2017 roku.

ZOBACZ WIZUALIZACJE>>>

O przebudowie placu czytaj też na lublin.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (1)
Plac Litewski w Lublinie do przebudowy. Jak będzie wyglądał? [WIZUALIZACJE]
Zaloguj się
  • porzundny

    Oceniono 1 raz -1

    Panie ,,dziennikarzu'', pisze sie ow (przepraszam za brak znaku diakrytycznego nad o; gwoli scislosci wymowa:uw), nie owy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX