"To byłby największy wieżowiec w Europie". Gruzy powojennej Warszawy

Wojenne zniszczenia Warszawy mają skalę trudną do opisania. W okresie działań wojennych zniszczeniu uległo ok 30 procent zabudowań lewobrzeżnej części miasta, przy czym najgorzej ucierpiał rejon zburzonego niemal doszczętnie Starego Miasta, w którym po wojnie do użytku nadawał się tylko jeden budynek. Na pytanie jak duże były to straty stara się odpowiedzieć w swojej najnowszej pracy Tymek Borowski.

Szacuje się, że w Warszawie po wojnie było 18 mln metrów sześciennych gruzu powstałego ze zniszczonych budynkach. Liczba jest tak ogromna, że trudno sobie uzmysłowić jak duża jest to ilość.

Tymek Borowski matematyczną wartość zamienił w obraz. W swojej pracy uformowany na kształt wieżowca gruz wkomponował w zdjęcie panoramy śródmieścia współczesnej Warszawy. Ukształtowana w ten sposób bryła stworzyłaby największy drapacz chmur w Europie, przy którym pałac Kultury i Nauki wydaje naprawdę niedużym budynkiem.

Praca prezentowana jest na wystawie w ramach wystawy Spór o odbudowę będącej częścią Festiwalu Warszawa w Budowie. Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli w godzinach od 12 do 20 przy ulicy Emilii Plater 29 w Warszawie. Więcej o samej wystawie pisaliśmy w TYM miejscu.

Inne prace Tymka Borowskiego można oglądać na oficjalnej stronie artysty.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Więcej o:
Komentarze (18)
"To byłby największy wieżowiec w Europie". Gruzy powojennej Warszawy
Zaloguj się
 • Gość: titikaka

  Oceniono 33 razy 25

  czekam na dzień, gdy wystawimy niemcom rachunek w bilionach euro za zniszczenie warszawy

 • Gość: Kris

  Oceniono 7 razy 7

  Cały Muranów stoi na gruzach. Osiedle ma wiele różnych poziomów. Część budynków postawiono na górkach ( z gruzów) część budynków z jednej strony ma 4 piętra a z drugiej tylko 3. Udało się tamtym budowniczym wkomponować te wzniesienia całkiem dobrze. Dopiero podczas remontów nawierzchni można dziś zobaczyć stosy gruzów pod chodnikami i ulicami. Mieszkamy tam na gruzach Getta a może też na szczątkach ludzi zabitych wtedy podczas powstania w Getcie. Chodząc po moim Muranowie czasem o tym myślę i jest mi smutno.

 • Gość: szczurek27

  Oceniono 9 razy 7

  jak pisał w Złym Tyrmand, w okresie wczesnych lat pięćdziesiątych przeciętny warszawiak wdychał w ciągu roku dwie cegły

 • Gość: kami

  Oceniono 19 razy 3

  Ludzie, kurcze. przestańmy żyć przeszłością. idźmy do przodu a nie umartwiajmy się nad sobą non stop. trzeba sie rozwijać i warszawa musi się rozrastać. niech powstają kolejne wieżowce - super! niech za tym tylko idzie rozbudowa komunikacji miejskiej. budując nowe osiedla pamiętajmy od razu zeby metro czy tramwaje tam dochodziły. Proszę, przestańmy się oglądać w tył.Rozwijajmy tą Warszawę. Jeśli trzeba to trudno - należy zbużyć i postawić nowe. Zobaczcie na zachód. Ile lat do przodu są przed nami. Nie mówię zebyśmy zapominali o historii jak najbardziej trzeba ją pielęgnowac w nas ale idźmy do przodu. ROZWIJAJMY SIĘ. JA tam się ciesze że na Emilii Plater powstaną nowe wieżowce. Kolejne w tamtej okolicy niech powstają. SUPER!!!!

 • Gość: Koneserka W-wy

  Oceniono 4 razy 2

  Na szczęscie Warszawa się rozrasta i powstają co chwila nowe budynki. Stare są rewitalizowane i idziemy do przodu. Cikawi mnie jak będzie wyglądałą moja Warszawa za 20 lat bo patrząc 20 lat w tył to jest wielka zmiana. Skończyłam 20 lat temu LO na Platynowej. Teraz tamta okolica nie do poznania. A ma sie jeszcze zmienić. Kolezank kończyła Hoffmanową. Teraz jej już nie będzie. Podoba to mi się ten rozwój Warszawy i to że gonimy Europę. Jeśli wszystko będzie planowane z głową i rozsądkiem to miasto moze na tym jeszcze sporo zarobić. Każdy metr kwadratowy to kasa dla nas, Warszawiaków i szansa na kolejne inwestycje. Ciekawe jak zmieni się jeszcze, ciekawe jak będzie wyglądac zmienione, ścisłe centrum Warszawy...

 • Gość: SS art

  Oceniono 6 razy 2

  ALE GŁUPOTA !!!

 • Gość: EMI

  Oceniono 4 razy 0

  Skupmy sie na nowych super wieżowcach na Emilii Plater. Powstaną nowe więc jest sie czym chwalić. Żyjmy przyszłoscią i pokazujmy zmiany na lepsze!

 • akonto_gazeta

  Oceniono 2 razy 0

  Wstrząsające!

 • les62

  Oceniono 5 razy -1

  szkarada

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX